دامن ترک -الگوی اساس دامن ترک 3 مدل

الگوی دامن ترک

طرز دوخت دامن ترک

اساس دامن ترک

در این بخش از آموزش خیاطی مجله اینترنتی سیماکده با آموزش اساس دامن ترک در خدمت شما هستیم.

یکی از  دامن هایی که بین بانوان رایج است دامن ترک هست که دراین جلسه به طرز دوخت دامن ترک همراه با الگو میپردازیم.

چگونه برای دامنهای ترک الگو بکشیم؟

پایه و اساس الگوی مورد استفاده برای دوخت انواع دامنهای ترک یک شکل است . تنها اختلاف آنها تعداد ترکهایی است که دامن باید تقسیم شود.

اندازه های مورد نیاز:
دور کمر: 68سانتیمتر
دور باسن بزرگ: 96سانتیمتر
قد دامن: 65سانتیمتر
بلندی باسن بزرگ: 21سانتیمتر
تعداد ترک، دلخواه (مطابق مدل

الگوی دامن ترک

مرحله1

ابتدا خط عمودی روی کاغذ رسم کنید.

روی این خط اندازه بلندی باسن و بلندی قد دامن را علامت بگذارید.

از نقاط « 1،2و »3به وسیله گونیا خطی فرضی به طرفین رسم کنید.( تصویر 36-2)

اندازه دامن
اندازه دامن

 

همچنین بخوانید:

الگوی دامن شلواری

 

مرحله2

از طرفین «نقطۀ »1به اندازۀ دور کمر به اضافۀ 1سانتیمتر (آزادی) تقسیم بر تعداد ترکها بیرون آمده (نقاط 4و 5)به دست می آید.

اندازه دامن

از طرفین «نقطۀ »2به اندازۀ دور باسن به اضافۀ 1سانتیمتر (آزادی) تقسیم بر تعداد ترکها بیرون آمده (نقاط 6و 7)به دست می آید.

دامن ترک نقاط « 5 → 7و 4 →6 را به وسیله خط کش مخصوص پهلو به یکدیگر وصل کنید. از «نقطۀ »3برابر « »7 →6بیرون آمده نقاط « 8و 9به دست می آید.(تصویر 37-2) از نقاط « 8و 9به اندازه دلخواه (بستگی به مدل دارد،) نقاط 10و 11به دست می آید.

برای جلوگیری از افتادگی خطوط  اوزمان پهلوی ترکها، فاصله « »9 → 7و « »8 →6 را اندازه بزنید و همین مقدار را از نقاط « 6و 7به سمت نقاط 10و 11علامت بگذارید. نقاط « 12و 13 به دست می آید.

علامت موازنه و راستای پارچه را روی الگو علامت گذاری کنید (تصویر 38-2)

الگوی دامن ترک روش اول
الگوی دامن ترک روش اول

 

خرید الگوی دامن

 

 


همچنین بخوانید:


روش دوم: الگوی دامن ترک

مرحله١

فاصلۀ3 → 1خط مرکزی ترک را از لبۀ دامن قیچی کنید (تصویر39-2)

روی کاغذ یک خط عمود به اندازۀ تقریبی قد دامن به نامخط راهنمای اوازمان رسم کنید.

٢مرحله

«نقطۀ »1در کمر دامن را به گونهای قرار دهید که با خط راهنمای اوازمان مماس شود.

به اندازۀ دلخواه (بستگی به مدل دارد) از «نقطۀ »10  اوازمان دهید.

خطوط لبۀ دامن و کمر را اصلاح کنید (تصویر .40-2)

الگوی دامن ترک
الگوی دامن ترک

روش سوم هم بزودی قرار میگره

برای تهیه الگو ها چاپ شده استاندارد بر روی عکس زیر کلیک کنید.

الگوی خیاطی
الگوی خیاطی

 

 

 

خرید الگوی دامن

 

 

تعریف دامن ترک

ترک مدل دامنی است که دارای برشهای عمودی است. تعداد این برش ها متفاوت است دامن هایی ترک در مدل های چهار ، شش ، هشت و …  ترک میشه طراحی و دوخت. تعداد ترک ها زوج است. هرچه تعداد ترک ها بیشتر باشد ، عرض آن نیز کمتر خواهد بود. رایج ترین دامن های ترک دامن چهار ترک و هشت ترک است. هیچ محدودیتی در استفاده از دامن ترک دار وجود ندارد. می توانید از این مدل دامن برای یک لباس معمولی یا رسمی یا یک لباس عروسی استفاده کنید. حتی می توانید با دوخت دامن های بلند یا کوتاه سبک متفاوتی ایجاد کنید. معمولاً ترکهای کمتری برای بافتهای ضخیم استفاده می شود. برای پارچه های لخت می توان از ترک های بیشتر و دامن گشاد با ترک های بیشتر استفاده کرد.

هرچه ترک های بیشتری وجود داشته باشد ، قسمت پایینی دامن گسترده تر می شود و شکل آن بهتر می شود. اوزمانی که برای هر دامن داده می شود در مجموع مقدار بیشتری خواهد شد.و باعث زیبایی پایین دامن خواهد شد به خصوص اگر پارچه جنس لختی داشته باشد.

فرم اندام متناسب برای استفاده از دامنهای ترک

فرم های اندامی سیب و گلابی و مستطیل و ساعت شنی از فرم های اندامی متداول هستند. شما می توانید ابتدا فرم اندام خود را شناسایی کنید و بعد مدل دامن متناسب با اندام خود را انتخاب کنبد.

انواع فرم اندامی

  • فرم اندامی سیب
  • فرم اندامی گلابی
  • فرم اندام ساعت شنی
  • فرم اندامی مستطیل

 

لباس مجلسی با دامن ترک

برای دوخت این لباس مجلسی از پارچه دانتل زیبا استفاده شده و دامنه آن با پارچه تور به شکل کله قندی طراحی شده است. پارچه های دانتل جزء پارچه های گران قیمت برای لباس مجلسی است. ولی با این کار می توانید از هزینه های دوخت لباس صرفه جویی کنید.

 

الگوی دامن ترک کله قندی

یکی دیگر از مدلهای دامن ترک مدل کله قندی است. این مدل نسبت به سایر دامنهای ترک گفته شده کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پارچه مناسب می تواند این مدل را به یک دامن زیبا تبدیل کند. هر چه تعداد کله قندی ها بیشتر شود دامنه باز تر و خواهد شد. هرچه ارتفاع کله قندی ها بیشتر باشد دامن گشادتر می شود. اگر دامنی چسبان و تنگ در قسمت ران و باسن می خواهید ارتفاع کله قندی ها را کمتر کنید.

کله قندی ها همان اوزمان دامن ترک هستند که به صورت جدا دوخته شده است الگوی ترک دیگر نیاز به اوزمان ندارد. الگوی ترک را روی پارچه ای که می خواهید دامن بدوزید بگذارید و الگوی مثلثی را روی پارچه ای با رنگ یا جنس مخالف بگذارید.

اگر مقدار پارچه ای که دارید کم است و یک دامن ترک با دامنه باز و کلوش می خواهید می توانید مدل کله قندی را استفاده کنید.به دلیل اینکه الگو دارای اوزمان نیستدر مصرف پارچه صرفه جویی می شود. به هر اندازه که قصد دارید اوزمان بدهید روی پارچه دیگر از الگوی مثلثی استفاده کنید. پارچه های تور نیز گزینه خوبی برای قسمت های مثلثی کله قندی است.

که برای مشاهده آموزش این نوع دامن روی لینک زیر کلیک کنید:

الگوی دامن کله قندی

 

لباس عروس ترک

لباس عروس های ترک لباس های پر طرفداری است مخصوصا مدل با دامن ترک دنباله دار. این لباس های عروس انواع پارچه های تور و دانتل و یا پارچه های ساده ساتن یا کرپ دوخته می شود. اگر فرد چاق و تپلی هستید از پارچه ساده استفاده کنید.

لباس عروس ترک
لباس عروس ترک
لباس عروس ترک
لباس عروس ترک

 

دامن ترک چه نوع دامنی است؟

پوشاک وسیله ای است که لازمه هر انسان به شمار می رود به طوری که انسان ها همواره به دنبال بهترین کالا برای پوشاندن بدن خود بودند زیرا لباس بدن انسان را گرم نگه می دارد و از آسیب های محیطی محافظت می کند.

گفته می شود اولین لباس ها در زمان باستان تولید شده و مورد استفاده قرار می گرفتند.  اولین لباس های تهیه شده از پوست و اندام های داخلی حیوانات ساخته می شدند و به جای سوزن برای دوخت آن از استخوان های حیوانات کوچک بهره برده می شد.

لباس های تهیه شده با پوست حیوانات انسان ها را در فصل سرما در میان برف کاملا گرم نگه می‌ داشت و از آسیب دیدن آن ها جلوگیری می کرد.
دامن یکی از پر طرفدار ترین انواع پوشاک به شمار می رود زیرا بافت سبک و راحتی آن در استفاده گزینه خوبی برای ورزش و فعالیت روزانه به حساب می آید.

استفاده از دامن قدمتی دیرینه دارد و در زمان های قدیم این نوع لباس هم برای مردان و هم برای زنان مورد استفاده قرار می گرفت به طوری که سربازان یونانی نیز از دامن استفاده می نمودند.

این وسیله در انواع و اندازه های مختلفی وجود دارد که انتخاب را برای افراد متقاضی راحت تر می نماید .دامن ترک یکی از بهترین و با کیفیت ترین دامن ها به شمار می رود.
در این مقاله توضیحات کوتاهی درباره دامن ارائه می دهیم همچنین تاریخچه دامن را ذکر کرده و پارچه های مناسب جهت دامن و دامن ترک را نام برده و توضیح می دهیم.

نحوه دوخت دامن نیز در این مقاله ذکر خواهد شد از این رو با مطالعه این مقاله می توانید با اطلاعات لازم را درباره دامن و انواع آن کسب نموده و با انتخاب پارچه مورد پسند خود دامن را طراحی و تولید نمایید.

دامن ترک چیست؟

این نوع دامن ها تعدادی برش های عمودی دارند که تعداد این برش ها معمولا به صورت چهار،  شیش و هشت است و هرچه تعداد این برش ها بیشتر شود پهنای دامن مورد نظر نیز کاهش خواهد یافت.

این دامن در هر نوع استایلی مورد استفاده قرار می گیرد و هم می توان از آن به عنوان دامن مجلسی و هم به عنوان دامن راحتی استفاده نمود.

این نوع دامن برای افرادی که پایین تنه شان پهن است مناسب نیست زیرا موجب پهن تر نشان داده شدن بدن می شود اما بقیه اندام ها مجاز هستند که از نوع دامن استفاده نمایند.

جنس دامن ترک

در تهیه این نوع دامن می توان از انواع پارچه های نخ،  حریر،  تور،  کرپ وغیره  استفاده نمود.  استفاده از پارچه های مختلف برای دوخت دامن ترک مانعی ندارد اما لازم به ذکر است که پارچه های سبک و نازک شکل بهتری دارند و برای دوخت دامن ترک پر کاربرد تر و رایج تر اند.

دوخت دامن ترک

برای دوخت این دامن ابتدا باید الگوی مورد نظر خود را با در نظر گرفتن تعداد ترک ها ترسیم نمایید.  برای این کار می توانید از الگو های آماده موجود در بازار نیز کمک بگیرید. در مرحله بعد الگو را بر روی پارچه قرار داده و با استفاده از مداد یا صابون الگو را بر روی پارچه ترسیم کنید و دور آن را با قیچی بچینید.
در مرحله اخر قسمت های مختلف پارچه را با استفاده از دستگاه یا به صورت دستی به هم بدوزید تا طرح اولیه دامن ترک به دست آید.

دامن چیست؟

دامن نوعی پوشاک است که در اندازه های مختلف تولید می شود به عنوان مثال برخی دامن ها تا زانو و برخی تا مچ را پوشش می دهند همجنین این کالا در انواع طرح و رنگ نیز تولید می شود و در تولید آن از پارچه های مختلف استفاده می شود.

شاید برایتان جالب باشید بدانید که این پوشش عمدتا برای زنان مورد استفاده قرار می گیرد اما از این محصول در برخی از آیین ها برای جنس مذکر نیز استفاده می کنند.
نحوه ست کردن این نوع پوشاک عمدتا همراه با بلوز و همراه با کت است.  اما استایل های مختلفی با دامن قابل ارائه است همچنین افراد می توانند با توجه به سلیقه خود نوع پوشش متفاوتی را طراحی نموده و با دامن مورد استفاده قرار دهند.

تاریخچه استفاده از دامن

دامن بخش بزرگی از انواع لباس ها را پوشش می دهد و پس از گذشت سال های طولانی همچنان محبوبیت بالایی در بین مردم دارد.  استفاده از دامن ها به به دوران مصر باستان باز می گردد و اولین دامن های تولید شده برای مردان مورد استفاده قرار می گرفت و زنان پیراهن های بلند سفید می پوشیدند.

دامن های مصر باستان عمدتا از جنس کتان بودند زیرا کتان سبک است و گرما را به خود جذب نمی کند همچنین این گیاه در مصر نیز کشت می شد پس گزینه مناسبی برای تهیه پوشاک به حساب می آمد.
در یونان باستان نیز سرباز ها به دلیل آسودگی در حرکت و اسب سواری از دامن استفاده می نمودند.  دامن ها در زمان باستان پوشش اصلی مردان به شمار می رفت و زنان از پیراهن هایی که دامن به آن ها متصل بود استفاده می کردند.

پس از آن در قرون وسطی اولین شلوار ها توسط ایرانیان تولید شد و در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت به طوری که مردان عموما از شلوار ها و جوراب شلواری استفاده می نمودند.
تا سال ۱۸۸۹  دامن های پف دار و بلند مورد استفاده زنان قرار می گرفت اما پس از آن و در سال ۱۹۱۰  اولین دامن های تنگ معرفی شد و روانه بازار گشت.

محبوبیت دامن های تنگ در زمان کوتاهی به اوج رسید و متقاضیان آن افزایش یافت.  از قرن بیست میلاد به بعد انواع دامن های بلند و کوتاه تولید و روانه بازار شد همچنین مدل های مختلفی از دامن های تنگ و عروسکی تولید شد به طوری که تقریبا دختران در تمام سنین از دامن استفاده می کردند.
با ورود به قرن بیست و یکم میلادی شلوار نیز مورد استفاده تمام جنسیت ها قرار گرفت و استفاده از دامن ها تا حدی کاهش یافت اما تا به امروز همچنان محبوبیت بالایی در بین مردم را شامل می شود.

انواع دامن

دامن ها در انواع مختلفی وجود دارند و هر فرد با سلیقه متفاوت می تواند نوع و طرح دامن مورد نظر خود را انتخاب کند و به استفاده از آن بپردازد.  از انواع دامن می توان به دامن پری دریایی،  دامن ای لاین،  دامن باکس پلیت،  دامن کلوش،  دامن مربعی،  دامن پلیسه،  دامن چند لایه و دامن رپ اشاره کرد.

دامن پری دریایی

دامن پری دریای یکی از انواع دامن های تنگ به شمار می رود و شکل آن یه قورتی است که تا زانو حالت چسبان به خود می گیرد و از زانو تا مچ پا به صورت آزاد است.

قیمت پایین دامن های پری دریایی معمولا از حریر یا پارچه سبک ساخته می شوند.  ظاهر این دامن کاملا شبیه دم ماهی است به همین دلیل به دامن ماهی یا پری دریایی شهرت یافته است.

دامن ای لاین

این دامن برای افرادی که اضافه وزن دارند گزینه مناسبی به شمار می آید.  این دامن به شکل مثلثی است و به بدن نمی چسبد همچنین این دامن به دو اندازه تا مچ پا و تا زانو تولید می شود و به بازار عرضه می گردد.

بر روی این دامن جایی برای کمربند نیز تعبیه شده است و استفاده از کمربند در کنار این محصول جلوه خاصی به دامن ای لاین می دهد.

دامن باکس پلیت

این دامن برای افراد کوتاه قد گزینه مناسبی است زیرا پا ها را کشیده تر نشان می دهد.  نحوه تولید دامن باکس پلیت به این صورت است که دامن را تا کرده و یک لایه پارچه صاف در زیر آن قرار می دهند تا دامن به صورت چین دار در آید.

سپس نقطه های تا زده شده را با دستگاه یا به صورت دستی می دوزند.  این دامن از پارچه های ضخیم ساخته می شود که باعث می شود دامن جلوه خاصی داشته باشد همچنین لازم به ذکر است که این دامن عموما در اندازه ی کوتاه تهیه و تولید می گردد.

دامن کلوش

دامن های کلوش در دسته دامن کوتاه قرار می گیرند زیرا بلندی آن ها نهایتا تا زانو است.  دوخت این دامن ها به صورت دایره ای است و پارچه به صورت دایره به قسمت کمر دامن متصل می شود.

برای تهیه این نوع دامن پارچه زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. راحتی فعالیت در این نوع دامن ها باعث شده مه از آن به عنوان دامن های ورزشی و دامن تنیس نیز استفاده گردد.

دامن مربعی

دامن های مربعی به شکل هندسی مربع برش داده می شوند. به طوری که این نوع دامن ها سه گوشه نوک تیز دارند که به سمت پایین قرار می گیرد.

برای دوخت این نوع دامن ها از پارچه های سنگین استفاده می شود تا دامن بتواند شکل ظاهری خود را حفظ نماید.

دامن پلیسه

دامن های پلیسه نیز نوعی دامن چین دار به حساب می آیند که خط های آن حتی در زمان شست و شو نیز باقی می ماند.  برای تهیه این دامن از پارچه های نازک و سبک استفاده می شود و این نکته باعث می شود این دامن برای فصل تابستان گزینه مناسبی به حساب بیاید.

این دامن ها در دو اندازه کوتاه و بلند تولید می شود همچنین پلیسه های آن نیز می تواند باریک یا پهن باشد.  نوع باریک پلیسه ها اندام را باریک تر نشان می دهد گس برای افراد چاق گزینه مناسبی است همچنین این گزینه برای افراد کوتاه قد نیز گزینه مناسبی به شمار می آید.

دامن چند لایه

این دامن ها عمدتا به صورت برجسته و پفی هستند و از تعداد لایه های بسیاری تشکیل شده اند.  این نوع دامن عموما در انواع لباس محلی و استایل های کودکانه استفاده می شود.

نام استایلی که در آزن از دامن چند لایه استفاده می شود بوهمی است و طرفداران خاص خود را دارد.  این نوع دامن ها به صورت چند لایه وجود دارند که لایه های زیرین آن ها بلند تر است.

دامن رپ

دامن های رپ عموما دارای دو بند هستند که در دو طرف دامن قرار دارد،  این دامن به دور کمر پیچیده می شد و در نهایت این دو بند به هم می رسند.

از مزیت های این دامن می توان به فری سایز بودن آن اشاره کرد زیرا افراد می توانند با تغییر دادن جای بند دامن با در نظر گرفتن سایز بدنی خود از آن استفاده نمایند اابته لازم به ذکر است که گاهی برای بستن آن از دکمه استفاده می شود .این دامن بسیار راحت است و برای دوخت آن از پارچه های نرم و صاف استفاده می نمایند.

 

منبع:سیماکده

4.6/5 - (28 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *