الگوی دامن کله قندی همراه نحوه برش و دوخت

الگوی دامن کله قندی

نحوه دوخت دامن کله قندی

در قسمت های قبلی آموزش خیاطی  انواع دامن ها رو آموزش دادیم و الان نوبت رسیده به دامن کله قندی که اساس این دامن از دامن ترک  برگرفته شده هست که تعداد ترک ها متغیر بوده که میتونیم تعداد ترک ها زیاد و یا کم کنیم 6 تا 12 به دلخواه

اندازه مورد نیاز برای دامن کله قندی:

اندازه دور باسن بزرگ (88 سانتی متر)

اندازه دور کمر( 64سانتی متر)

اندازه قد دامن به دلخواه (هرچه قدر بلند تر زیباتر)

مقدار پارچه مورد نیاز برای دامن حداقل دو قد دامن  با عرض 150 هست

نحوه رسم الگوی دامن کله قندی:

برای رسم الگو دامن کله قندی  ما نیاز به اندازه یک هشتم دور باسن و یک هشتم اندازه دور کمر را داریم، ابتدا کادری به اندازه یک هشتم دور باسن و به بلندی قد دامن رسم میکنیم.

از نقاط یک و دو به اندازه بلندی باسن بزرگ (از 18 تا 24 سانتی متر متغیر هست با توجه به قد افراد) پایین اومده ونقاط را علامت میزنیم فاصله بین نقاط یک و دو تا بلندی باسن بزرگ که لامت زدیم را نصف میکنیم وخطی عمود بر خط قد دامن رسم میکنیم.

سپس اندازه یک هشتم دور باسن (از نقطه یک تا دو) را نصف و خطی عمودی در جهت قد دامن رسم میکنیم، توجه داشته باشید که اگر کمر دامن کش دار میخواهید بدوزید از خط منصف چیزی به داخل نمیاییم و همون اندازه دور باسن باقی میمونه ولی اگر دامن کله قندی کمر دار میخواهید بدوزید، نیاز دارید به اندازه یک هشتم دور کمر تقسیم بر دو که با توجه به اندازه فرضی این آموزش عدد 4 بدست اومده که از خط منصف به اندازه 4 سانتی به طرف نقطه 1 و 4 سانتی متر به طرف نقطه 2 حرکت کرده و به خط باسن بزرگ متصل میکنیم.

 

خرید الگوی دامن

 

توجه:اگر دامن کمر دار باشه گوشه های کار دور ریز محسوب میشه.

اموزش دامن کله قندی

میریم سراغ رسم قسمت کله قندی دامن (گوده دار)

اندازه قدی که میخواهیم برای گوده در نظر بگیرم بازم دلخواه هست به فرض ما در این آموزش اندازه 20 سانتی متر را در نظر گرفتیم، خطی عمودی به اندازه 20 سانتی متر رسم میکنیم. برای گشادی پایین دامن بازم به دلخواه میتونید رسم کنید ما در این آموزش فرضی اندازه ای بین 10 ال 15 سانتی متر را در نظر گرفتیم، پس از انتهای خط رسم شده به اندازه 15 سانتی به سمت راست و 15 سانتیمتر به سمت چپ رفته و خط  افقی رسم میکنیم و از نقطه بالای خط عمودی (خط 20 سانتیمتری) اندازه گوده به این نقاط رسم کرده و یک مثلث تشکیل میدهیم.

آموزش دامن کله قندی

توجه : برای اینکه قسمت پایین دامن افتاده نباشه مقدار اندازه ای که برای قد گوده در نظر گرفتیم برای اضلاع کناری مثلث هم در نظر میگیرم وقسمت پایین گوده به صورت حلالی رسم میشه. برای قسمت کله قندی میتونید از اریب و یا راستای پارچه نیز استفاده کنید.که در راستای پارچه مصرف کمتر بوده ولی رو اریب مصرف پارچه بیشتر هست.

 

همچنین بخوانید:

الگوی دامن شلواری

 

برای رسم کله قندی سرخود میتونید قسمت گوده رو مستقیم روی الگوی اولیه اجرا کنید.

الگوی دامن گوده دار

مطالب پیشنهادی:

الگوی دامن کلوش

 

برش الگوی دامن کله قندی روی پارچه

تا اینجای کار ما یه الگوی تقربا مستطیل و یک الگوی مثلث به صورت جدا رسم کردیم نوبیت به برش پارچه میرسد توجه داشته باشید که تعداد درز ها باید زوج در نظر گرفته شود که ما در این آموزش 8 در در نظر گرفتیم.

الگو ها را در دولای باز پارچه قرار داده و به تعداد 4 بار از هر الگو برش میزنیم. توجه داسته باشید که حق دوخت در هنگام برش در نظر بگیرید. ( لبه های دامن 1 تا 2 سانت  کمر دامن 1 تا دو سانت لبه دامن به دلخواه)اگر میخواید دامن در راستای اریب پارچه قرار بگیر شعاع وخط منصف الگو ها باید در جهت راستای پارچه قرار بگیرید.

دوخت دامن کله قندی :

برای دوخت دامن کله قندی ابتدا تکه بزرگ الگو را به تکه کوچک یا مثلثی  میدوزیم سپس دوباره تگه بزرگ رو به سمت دیگه میدوزیم  واین کار را تا اخرین تکه به ترتیب ادامه میدهیم تا دامن تکیل بشه

 

خرید الگوی دامن

 

منتشر شده توسط: مجله خیاطی سیماکده

 

 

4.7/5 - (4 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *