الگوی انواع دامن کلوش (تمام کلوش-نیم کلوش- یک کلوش)

الگوی دامن کلوش

الگوی انواع دامن کلوش (تمام کلوش-نیم کلوش- یک کلوش)

بیش از 7 مدل الگوی دامن کلوش همراه با کلیپ آموزشی

الگوی انواع دامن کلوش: دامن کلوش یکی از راحت ترین دامن ها برای استفاده هست که محبوبیت زیادی بین بانوان دارد هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ راحتی و هم از لحاظ طرز دوخت میشه گفت یکی از بهترین دامن ها دامن کلوش هست که در ادامه آموزش خیاطی به طرز رسم الگوی دامن کلوش را به شما آموزش میدهیم. دامن کلوش علاوه بر اینکه هنگام پوشیدن در تن بسیار زیباست، دوخت ساده ای دارد و پوشش جالب و بسیار راحتی بحساب می آید. در این آموزش خیاطی قصد داریم صفر تا صد دوخت دامن کلوش با رسم الگو را به شما آموزش دهیم. قسمت بعدی آموزش که مربوط به انواع دیگری از دامن کلوش است که به ترتیب به آموزش رسم این الگوها نیز پرداخته شده هست.

با انتخاب عناوینی که در فهرست زیر ارائه شده‌اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

مقدار پارچه برای دامن کلوش بسته به اندازه های شما و سن فرد دارد

اندازه های مورد نیاز:
دور کمر: 66 سانتیمتر
قد دامن: 72 سانتیمتر

محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز

برای دامن تمام کلوش چقدر پارچه نیاز داریم؟

برای محاسبه کردن مقدار پارچه‌ ای که نیاز است، دور ریز را با قد دامن محاسبه می‌کنیم و متراژ پارچه را به دست می‌آوریم. یک مثال ساده برای درک بهتر این موضوع، فرض کنید قد دامن ۶۰ و اندازه دور کمر ۶۶ باشد. یک سوم اندازه دور کمر را به دست آورد و حاصل را منهای ۲ کنید، عدد نهایی ۲۰ خواهد شد. سپس قد دامن را با آن اضافه کنید، عدد بدست امده ۸۰ خواهد شد.
عدد به دست آمده را دو برابر می کنیم، پس ۱۶۰ سانتیمتر برای دوخت دامن نیم کلوش پارچه نیاز دارید. چنانچهبخواهیم مقدار پارچه را برای دامن تمام کلوش بدست بیاریم ۸۰ را ۴ برابر میکینم و اگر برای دامن یک کلوش بخواهیم آن را یک برابر میکینیم

فیلم آموزش دامن تمام کلوش

آموزش دوخت دامن تمام کلوش

در گوشه کاغذ دو خط عمود بر هم رسم کرده تقاطع آنها را «نقطۀ »١بنامید.
از «نقطۀ »١به اندازۀ یک ششم دور کمر منهای نیم سانتی متر  گونیا کرده، نقاط 2 و 3 به دست می آید.

 

مطالعه  آموزش کت دامن یقه آرشال فانتزی
اندازه دامن کلوش
رسم الگوی دامن کلوش

برای ترسیم خط لبه دامن از « نقطه » 1 به اندازه «فاصله»2 → 1 به اضافه قد دامن علامت بکذارید نقاط 5 و 4 به دست می آید.

 

اندازه دامن کلوش
الگوی انواع دامن کلوش

به وسیله متر هلال لبه دامن را رسم کنبد(تصویر44-2)

درهنگام برش پارچه، از این الگو دو بار بریده شود

 

الگوی دامن کلوش
طرز کشیدن الگوی دامن کلوش

 

الگوی دامن کلوش
دامن کلوش

 


همچنین بخوانید:


فیلم آموزش دامن کلوش برش دار

آموزش دوخت دامن نیم کلوش

دامن نیم کلوش نیز روی دولای پارچه برش می‌خورد. برای محاسبه دامن نیم کلوش یک سوم دور کمر را منهای ۲ کرده و در فرمول قرار می‌دهیم. جلوی دامن روی دولای بسته پارچه است و یک درز در پشت آن برای زیپ وجود دارد. الگوی این دامن مانند تصویر زیر است.

مانند ترسیم الگوی دامن تمام کلوش عمل کنید با این تفاوت که اندازه « »2 →1 ، 3→1فرق میکند

از «نقطۀ »1به اندازۀ یک سوم دور کمر منهای 1سانتیمتر گونیا کرده، نقاط « ٢و »٣به دست می آید. (تصویر46-2)

اندازه الگوی دامن کوش برشدار
اموزش دامن کلوش

در هنگام برش پارچه از این الگو دوبار بریده شود.(تصویر 47-2)

آموزش دوخت انواع دامن کلوش همراه الگو و آموزش تصویری
الگوی دامن نیم کلوش
طرز برش الگوی دامن کلوش
الگوی دامن نیم کلوش
برش دامن نیم کلوش روی پارچه

آموزش دوخت دامن یک کلوش

نوبت به یکی دیگه از الگوی دامن کلوش میرسه الگوی دامن یک کلوش  این دامن نیز همانند دو دامن قبلی بسیار اسان بوده وکلا از روش یکسانی برای رسم الگوی دامن کلوش استفاده میشه

مهمترین تفاوت دامن یک کلوش با بقیه دامن کلوش ها در این است که که روی یک لای پارچه برش می‌خورد. برای رسم الگوی دامن کیک کلوش دور کمر را تقسیم بر ۱/۵ کرده و حاصل را منهای یک می‌کنیم. ۳ سانتیمتر جای دکمه و دکمه خور اضافه می‌کنیم. سپس الگوی این دامن را مانند تصویر زیر بکشید.

سادگی دوخت این دامن موجب می شود تا همه شما عزیزان بتوانید با دنبال کردن آموزش های خیاطی مجله اینترنتی سیماکده در همین دسته بندی، به راحتی الگوی آن را در منزل رسم کرده و برای خود یک دامن راحت و زیبا بدوزید.

الگوی دامن کلوش چین دار یا الگوی دامن یک کلوش

الگوی دامن کلوش دخترانه
الگوی دامن تمام کلوش

همانند ترسیم الگوی دامن تمام کلوش و نیم کلوش عمل میکنیم با این تفاوت که اندازه1 به 2 و 1به 3 تغیر میکند.

از نقطه ی 1 به اندازه دور کمر تقسیم بر 1/5 سانتی متر منهای 2 سانتی متر گونیاکرده نقاط (2 و 3) بدست می آید. (تصویر 48-2)

دور کمر تقیم بر 1/5 سانتی متر منهای 2 سانتی متر 1به 3 1به 2

در هنگام برش پارچه از این الگو دوبار بردیه شود.(تصویر 49-2)

برای تهیه الگو های چاپ شده خیاطی  برروی عکس زیر کلیک کنید.

خرید الگوی خیاطی
الگوی خیاطی

دامن تمام کلوش بدون درز

ابتدا پارچه را چهار لا کنید از O  تا A مساوی (3-1/1 دور کمر) تقسیم بر 2 را علامت بزنید و A تا قد B دامن را مشخص کنید :

OA=2÷(3-1/1 کمر) و AB = قد دامن + 2 سانتی متر.

یکبار به مرکزO  و شعاع OA  و بار دیگر به مرکزO  و شعاع OB  دایره را رسم کنید که خط کمر و لبه دامن بدست می آید، شکل30.

مطالعه  آموزش طراحی الگوی ساده لباس

بعد از برش این دامن بدون درز می باشد. به دلیل اینکه کمر دامن اندازه دور کمر پوشنده می باشد باید از نقطه A مساوی 20 سانت چیده می شود و بعد از دادن سجاف زیپ دوخته می شود.

الگو دامن کلوش
دامن تمام کلوش بدون درز

 

همچنین بخوانید:

الگوی دامن کلوش دختر بچه

 

توجه: برای دوخت لبه دامن ابتدا با یک دور چرخ درشت لبه دامن را قدری جمع کنید و بعد به فاصله 2 سانت لبه را تا نموده و پس دوزی کنید همچنین قبل از دوخت کمر به دامن،دور کمر دامن را یک دور چرخ ساده بزنید برای تمام دامن کلوش ها پارچه با عرض 150 می باشد.

توجه: دامن کلوش اگر کوتاه باشد بدون دزر می باشد و برای دامن بلند کلوش و دامن کلوش دنباله دار عروس و شب دامن حتما” درز می خورد و به روش زیر برش می شود که در نهایت مانند دایره می شود.

الگوی دامن تمام کلوش چین دار
دامن تمام کلوش بدون درز

 

امیدواریم که این آموزش مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد لطفا نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه درج نمایید.

آموزش دوخت دامن نیم کلوش پشت بلند

دامن نیم کلوش پشت بلند
الگوی دامن نیم کلوش

الگوی این دامن بر اساس یک سوم دور کمر منهای یک بدست می آید ابتدا پارچه را دو لا کرده از قسمت عرضی و ترکی روی هم قرار بگیرد از قسمت دولای بسته یک سوم دور کمر منهای یک علامت زده وازقسمت ترکی یعنی دولای باز به همان اندازه پایین آمده واین دو خط را به صورت هلال به یکدیگر وصل می کنیم این هلال بدست آمده دور کمر می باشد از قسمت کمر بدست آمده قد دامن را در قسمت جلو اندازه زده سپس متر را از کنار پارچه تا پایین دامن را دوباره اندازه می زنیم متر رادر نقطه راس دامن به صورت ثابت دو رتا دور اندازه زده تا گردی پایین دامن یکدست در بیاید سپس قد پشت بلندی دلخواه را اندازه زده (از دو لای باز پارچه خط مرکزی پشت)سپس این اندازه رابه یک دوم کلوشی پایین دامن وصل کنید (قسمت هاشور زده دور ریز پارچه می باشد)

دامن نارنجی کمرکش می باشد که شما می توانید بجای یک سوم دور کمر منهای یک از یک سوم دور باسن استفاده نمایید.

دوخت دامن کلوش نامتقارن

در این بخش مدل یک دامن تمام کلوش نامتقارن را برای شما آموزش دادیم که اندازه قد پشت دامن بیشتر از اندازه قد جلوی دامن است. برای این دامن نیز از الگوی تمام کلوش استفاده می‌کنیم، حتما قسمت پایین دامن را در جلو و پشت کار مانند شکل زیر طراحی کنید.

دامن کلوش نامتقارن

دوخت دامن کلوش کش دوزی شده

اگر بخواهیم هر کدام از مدل‌های کلوش را به جای دوخت کمری و زیپ، کش دوزی کنیم باید برای کشیدن خط کمر به جای دور کمر، دور باسن را در محاسبه کنید تا فضایی بیشتری به کار داده شود و بتوانید به راحتی دامن را کش دوزی کنید.
نکات:
  • با متر ایستاده گودی کمر الگوی دامن را چک کنید اگر کمتر یا بیشتر از اندازه دور کمر بود از خط کشیده شده بالا یا پایین می‌رویم تا اندازه حقیقی به دست بیاید.
  • اگر لباس بالاتنه داشته باشد و قرار است دامن کلوش به آن دوخته شود، دورتادور بالاتنه لباس را اندازه می‌زنیم و بعد تقسیم بندی دامن را انجام می‌دهیم تا دامن کلوش کاملا با لباس فیکس شود.
مطالعه  راهنمای سایز لباس کودکان + جدول اندازه

دامن تمام کلوش با درز

برای این مدل دامن  همانند تصویر پایین از یک لای پارچه نقاط A تا B روی ترکی پارچه بلندی دامن (قد دامن) به علاوه 2 سانتیمتر را نشان می زنیم و سپس از B تا O مساوی 2÷(3-1/1 کمر) را علامت بزنید.

پارچه را از قسمت O تا کرده و دایره ها الگوی دامن را رسم کنید. بعد از بریدن، حاصل یک نیم دایره می شود. الگو کشیده شده را برعکس  کنید و دایره  الگو را برش دهید. همانطور که میبینید که بعد از دوختن درزها ( ترکیب های پارچه)، دامن به صورت تمام دایره می شود.

دامن تمام کلوش با درز

انواع مدل دامن زنانه

دامن کوتاه :اندازه این مدل از دامن ها که به نام مینی یا کوتاه نیز معروفند، معمولا روی زانو تا بالای زانو می باشد و مورد خوبی برای خانم هایی است که پاهای کشیده ای دارند. اگر چه دامن کوتاه اغلب برای مهمانی های غیر رسمی مناسبند ولی برخی مدل های آن به همراه کت یا شومیز و کفش پاشنه بلند ست شده و ظاهری شیک و مجلسی به شما می بخشد.

دامن بلند : دامن های بلند که اکثرا تا روی قوزک پا را می پوشانند و بسته به جنس و برش پارچه می توانند در موقعیت های مختلفی استفاده شوند و به طور کلی می توانند قد شما را بلندتر جلوه دهند. این مدل ها به خصوص دامن های مشکی بلند، معمولا ظاهری رسمی دارند و در مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرند. دامن های بلند و گشاد نیز که اغلب طرح دار هستند و می توانند ظاهری متفاوت و خاص برایتان ایجاد کنند.

دامن میدی : یکی از انواع دامن زنانه است که تا نیمه ساق پا را می پوشانند. این دامن ها به راحتی می توانند با استایل های مختلف ست شوند و به خصوص با انتخاب درست کفش و صندل ظاهری زیبا به وجود آورند.

دامن پلیسه : یکی از مدل هایی است که در گذشته طرفداران زیادی داشته ولی در سال های اخیر استفاده از آن رونق دوباره پیدا کرده است. این دامن ها از کمر دارای چین های ریز و زیادی است که بیشتر مناسب خانم های لاغر می باشد.

دامن شلواری : این مدل از دامن که از محبوبیت زیادی در فصل های گرم برخوردار است، دارای فاق شلوار بوده و مانند شلوار برش داده می شود. دامن شلواری می تواند برای استفاده روزانه و بیرون از خانه پوشیده شود، به علاوه مدل های کوتاه و بلند آن را می توان با تاپ و لباس های مختلف ست کرده و جلوه زیبایی را در مهمانی های غیر رسمی به وجود آورد.

الگوی دامن نیم کلوش به روش مولر

منبع: مجله خیاطی سیماکده

نظرات (12)

فرسون

الگو سازی دامن ها عالی هست کاش دوخت هم انجام میشد سپاس فراوان

    ممنون از نظر شما اگه امکانش باشه چشم نحوه آموزش دوخت دامن رو هم رائ میکینم

مریمی

سلام
میشه اموزش دامن لونگیو بذارین ممنون

سمیرا ولیپور

سلام ممنون از توضیحات عالیتون
بی زحمت بگید دور ریز دامن کلوش پیلی دار چطور حساب میشه و چقدر پارچه میخواد برای دوختش

زهرا.م

سلام وقتتون بخیر. ممنون از آموزش خوبتون. یه سوال داشتم میخواستم بدونم من اگه بخوام دامن تمام کلوش با قد ۱۲۰ بدوزم تقریبا چه اندازه پارچه با عرض۱۵۰ نیاز دارم؟ باید ۴ قد دامن بگیرم؟

    سلام ممنون از شما باید برای دوخت دامن تمام کلوش با قد ۱۲۰ باید 2.5 متر پارچه تهیه کنید

مرجانی

ممنون از شما من قبلا یه آموزش دامن نیم کلوش رو یاد گرفته بودم و اجرا کردم اصلا خوب نشه بود ولی با آموزش سایت شما تنوستم یه دامن نیم کلوش زیبا بدوزم ممنون از شما

راضیه

چه طوری از پارچه ی کم کلوش دربیاریم یک متر وسی سانت

    سلام اخه سوالتون یکم مبهم هست شاید بخوایید برای کودک در بیاررید یا برای بزرگ سال. مقدار پارچه برای دامن کلوش بسته به اندازه های شما و سن فرد دارد

سارا

دستتون درد نکنه چه جالب دامن کلوش رو آموزش دادید ممنونم از شما

    خواهش میکنم باعث افتخار هست که رضایت داشتید

رویا

دستتون درد نکنه آموزش جامع و کاملی بود در رابطه با دامن کلوش

پیگیری سفارش
لیست مقایسه