دانتل چیست؟ فرق گیپور و دانتل + (10+ انواع پارچه دانتل)

پارچه دانتل

دانتل یا پارچه دانتل چیست؟

دانتل پارچه ای است ظریف از نخ کتان یا ابریشم که به صورت مشبک با دستگاه و یا با دست بافته شده‌ است. برای بافت آن از نخ کتان، ابریشم، طلا، یا نقره استفاده می‌شود. اکثر دانتل‌ها با نخ پنبه بافته میشوند، اگر چه کتان و ابریشم هنوز هم در دسترس هستند. توری ممکن است از فیبر الیاف مصنوعی نیز ساخته شود.

دانتل اصل تارهای ابریشم روی زمینه توری بافته می شود. دانتل در سه نوع برجسته، کار شده و کار نشده به فروش می رشد. این پارچه ابریشمی اغلب برای دوخت لباس عروس و نامزدی استفاده می شود. زیبایی و ظرافت دانتل و نقش های برجسته آن خیره کننده است.

پارچه دانتل به قیمت بالاتری برای فروش عرضه می شود و شباهت بسیاری به پارچه گیپور دارد. زمینه ساده و اشکال برجسته مهم ترین خصوصیت پارچه دانتل است. علاوه بر تولید صنعتی و بافت با دستگاه توری-دوزی، روش‌های مختلف دستی مانند سوزن-دوزی، قالب-دوزی، دارحلقه و نواردوزی از روش‌های متداول دستی است.

دانتل
پارچه دانتل

پارچه گیپور؛ پارچه مجلسی با بافت ظریف و منحصر به فرد

اگر نگاهی به لباس‌های مجلسی که با آستر دوخته شده‌اند بیندازید، پارچه گیپور را با ظرافت بسیار و زیبایی منحصر به فردش تشخیص خواهید داد. پارچه گیپور در حقیقت نوعی از پارچه مجلسی طرحدار است که متریال اصلی آن ابریشم است و به همین دلیل طرح‌هایی با ظرافت بالا دارند. البته در بعضی از پارچه‌های گیپور می‌توان ترکیبی از الیاف مصنوعی را یافت. همچنین تعداد کمی از این پارچه‌ها به دلیل طرح خاص، دوخت دستی دارند. برای مثال در بافت بعضی از گیپورها پولک دوزی‌های خاص وجود دارد.

این نوع از پارچه‌های گیپور دست دوز هستند و به دلیل ظرافت، زیبایی و ماشینی نبودن ارزش و قیمت بالایی نیز دارند. اگر در ابتدای شروع آموزش خیاطی هستید و می‌خواهید به تازگی لباس مجلسی بدوزید، پارچه گیپور با الیاف مصنوعی بهترین گزینه برای شما است. چرا که طرح‌های این گیپور برجستگی کمتری دارد و به اصطلاح خوش دوخت‌تر است.

دانتل
دانتل

پارچه گیپور Guipure گیپور چیست؟

نوعی پارچة دارای الیاف و پنبه و پر از نقش‌های گل و بوتة برجسته است این پارچه بدون زمینه توری و به صورت ضخیم تر تولید می شود.برای دوخت لباس های مجلسی می توان از پارچه گیپور استفاده کرد. این پارچه با آستر در دوخت لباس به کار می رود اغلب طراحان مد و فشن از گیپور برای طراحی لباس های شیک استفاده می کنند. برجسته بودن گل ها بدون زمینه توری خصوصیت بارز گیپور است.

انواع پارچه گیپور:

 1. گیپور مجلسی
 2. گیپور کشی
 3. گیپور نگین دار
 4. گیپور توری
 5. گیپور آستردار
 6. گیپور ساتن
 7. انواع گیپور در رنگ های مختلف

 

پارچه دانتل؛ پارچه‌ای برای لباس‌های مجلسی رسمی و گران قیمت

پارچه دانتل نوع دیگری از پارچه مجلسی با طرح برجسته است. این پارچه در سال‌های اخیر بهترین گزینه برای لباس‌های مجلسی خاصی مانند لباس عروس و لباس نامزدی شناخته شده و با کمک آن می‌توان پیراهن‌های مجلسی بسیار رسمی با مدل‌های خاصی را دوخت. طرح‌های مشبک و متنوع پارچه دانتل از نخ بسیار ظریف کتان یا ابریشم و با کمک دستگاه دوخته می‌شود. اما مانند پارچه گیپور بعضی از مدل‌های ظریف‌تر این پارچه نیز به صورت دستی تولید می‌شوند. این مدل از پارچه‌های دانتل با دوخت‌های دستی قیمت بالاتر و زیبایی و ظرافت بیشتری دارند.

پارچه دانتل
پارچه دانتل

پارچه دانتل به طور کلی سه نوع طرح برجسته، کار شده و کار نشده دارد. پرفروش‌ترین پارچه‌های دانتل را می‌توان نمونه‌هایی از این پارچه با دوخت سنگ، ملیله و خامه دوزی دانست. چرا که جلوه بیشتری نسبت به مدل‌های ساده دانتل دارند. عده زیادی از افراد تصور می‌کنند که دوخت پارچه دانتل بسیار دشوار است. اما اگر آموزش دوخت لباس شب را به صورت حرفه‌ای دیده باشید و چرخ خیاطی شما نیز سالم باشد، دوخت دانتل برایتان مانند پارچه‌های ساده خواهد بود. تنها کافی است صبر و دقت خود را بالا ببرید تا به طرح دانتل هنگام دوخت آسیبی وارد نکنید.

انواع دانتل :

 • دانتل دو رنگ ترکیبی
 • دانتل گل برجسته کار شده
 • دانتل تور پولکی
 • دانتل قیطون دوزی شده
 • دانتل دو رنگی طرح دار با طرح گل رز
 • دانتل طرح گل پنج پر
 • دانتل طرح ارگانزا نیم پر
 • تور دانتل کشی
 • دانتل خامه دوزی شده
 • دانتل طرح بابونه

در توضیح دانتل تور کشی می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای پیراهن‌های بلند و کوتاه، بالا تنه، آستین و خرج کار مانتو به کار می‌رود.

درباره پارچه دانتل طرح دار نیز باید افزود که چروک نمی‌شود، به همین دلیل از دانتل‌های طرح دار برای لباس‌های مجلسی، لباس کودکان، لباسهای راحتی و انواع لباس خواب استفاده می‌شود. این نوع پارچه بدون نیاز به اتوکشی و باید با آب سرد شسته شود.

الان نوبت به بررسی و تفاوت پارچه دانتل و گیپور میرسد:

دانتل و گیپور شباهت زیادی به هم دارند و از زیباترین پارچه ها برای دوخت لباس هستند. شباهت ظاهری پارچه دانتل و گیپور موجب شده تا بسیاری از مواقع نشخیص دانتل و گیپور از هم مشکل شود. دانتل و گیپور هر دو از الیاف ابریشم تهیه می شوند و برای دوخت لباس های ظریف کاربرد بیشتری دارند. عمده مصرف این دو پارچه در دوخت لباس عروس، لباس نامزدی و لباس مجلسی زنانه است. در ادامه با تفاوت پارچه دانتل و گیپور بیشتر اشنا می شویم.

انواع پارچه دانتل
انواع پارچه دانتل

فرق گیپور و دانتل چیست؟

فرق دانتل و گیپور: در بین گل های برجسته دانتل، تور بافته شده و این تور را می توان دید. البته پارچه گیپور هم دارای گل های برجسته ای است که تک تک روی پارچه قرار دارد. به عبارتی گیپور زمینه توری و گل های برجسته ندارد بلکه گل ها به صورت کاملا مجزا به یکدیگر وصل شده اند. در حدود ۹۰ درصد زمینه دانتل تور است.دقت داشته باشید که لباس عروس های دوخته شده با پارچه دانتل قیمت بالاتری دارند.

دانتل یا گیپور
دانتل یا گیپور

پارچه های گیپور در مقایسه با دانتل ارزان تر هستند که به دلیل نوع بافت و الیاف پنبه موجود در آن است. برای تشخیص دانتل لباس عروس می توانید تور زمینه را به خوبی ببینید در حالی که گیپور بدون تور به آستر وصل می شود. دانتل مرغوب از کشورهای ترکیه، فرانسه و دوبی به ایران وارد می شود ولی مراقب دانتل های چینی هم باشید. دانتل های چینی کیفیت مناسبی ندارند و رنگ لباس، پس از مدتی کدر و بدرنگ خواهد شد. دوخت سفارشی لباس و خرید از مراکز معتبر بهترین راه برای اطمینان از پارچه مناسب است.

 

وزن و بافت پارچه؛ کدام سبک‌تر است؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که این دو پارچه را از یکدیگر متمایز می‌کند، بافت و وزن آن‌ها است. پارچه دانتل به دلیل دوخت خاص و پرتراکم، سنگین‌تر از پارچه گیپور است. همچنین بافت پارچه گیپور به گونه‌ای است که باعث ایجاد گرما نمی‌شود و تعادل دمایی بدن را حفظ می‌کند.

قیمت پارچه؛ کدام پارچه مجلسی ارزان‌تر است؟

اگر این دو پارچه را از لحاظ بافت مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که در پارچه دانتل الیاف پنبه به کار رفته و بافت خاص‌تری دارد. به همین دلیل پارچه‌های دانتل نسبت به پارچه‌های گیپور گران‌تر هستند. این موضوع باعث می‌شود تا لباس‌هایی با پارچه گیپور ارزان‌تر از لباس با تور دانتل باشند.

 

دانتل چیست؟
دانتل چیست؟

 

همچنین بخوانید:

آموزش دوخت لباس بچه گانه با الگو

 

پارچه دانتل را چطور بشوریم؟

طریقه شستشوی پارچه دانتل

شما برای شستشوی لباس‌هایتان با جنس دانتل باید آن‌ها را درون یک ظرف آب گرم خیس قرار دهید. چنانچه جنس دانتل لباس شما دارای بافت ظریفی باشد، می‌بایست مقدار کمی پودر لباسشویی را به آب اضافه کنید؛ اما در صورت ضخیم بودن بافت لباستان باید به مقدار یک قاشق غذاخوری پودر به آب بیفزایید. درواقع، با این کار شما توانسته‌اید درخشش و شفافیت اولیه پارچه دانتل را به لباستان بازگردانید.

پارچه دانتل سفید
پارچه دانتل سفید

 

الف) روش تغییر رنگ پارچه دانتل یا توری

با قرار دادن لباس و پارچه دانتل خود در ماشین لباسشویی، شلوار یا بلوزی با جنس جین و دارای رنگ آبی را درون ماشین لباسشویی قرار دهید. لازم به ذکر است که باید از واردکردن سایر لباس‌ها در داخل ماشین خودداری کنید. پس از اتمام برنامه شستشوی ماشین لباسشویی، مشاهده خواهید کرد که پارچه دانتل شما به رنگ آبی درآمده است.

ب) روش تغییر رنگ پارچه سفید دانتل به رنگ زرد  

با قرار دادن لباس و پارچه دانتل خود در ماشین لباسشویی، می‌بایست یک چای نپتون را داخل پارچه مرطوب بپیچانید و درون ماشین قرار دهید. با شروع خودکار ماشین لباسشویی، رنگ چایی به لباس دانتل نفوذ خواهد کرد؛ درنتیجه رنگ زرد به لباستان منتقل می‌شود و شما به‌راحتی خواهید توانست تا رنگ سفید پارچه دانتل خود را تغییر دهید.

در صورت ظریف بودن جنس دانتل باید مقدار کمی پودر لباسشویی به آب اضافه کنید

طریقه خشک‌کردن پارچه دانتل

 • لباس‌های دانتل دارای بافت‌های حساس و ظریفی هستند؛ بنابراین برای خشک‌کردن این پارچه‌ها نباید از دستگاه خشک‌کن استفاده کنید. بهترین روش جهت خشک‌کردن لباس‌های دانتل قرار دادن آن‌ها در هوای آزاد است. همچنین جهت جلوگیری از رنگ‌پریدگی پارچه باید اقدام به پشت‌ورو کردن لباس کنید.
 • لباس دانتل را در محیط سایه‌دار و خنک قرار دهید. چنانچه لباس شما دارای وزن کمی است، آن را آویزان کرده و در صورت سنگین بودن می‌توانید آن را در سطح صافی پهن کنید. استفاده از سطوح صاف جهت پهن کردن لباس به علت جلوگیری از تغییر شکل آن است.
 • برای اتو کردن لباس، از تمیز بودن کف اتو اطمینان حاصل کنید. یک پارچه نازک سفید را قبل از اتو کردن بر روی لباس خود قرار دهید تا از بروز لکه احتمالی جلوگیری شود. درجه اتو را در کمترین مقدار تنظیم کرده و به‌آرامی درجه را زیاد کنید.
 • قبل از نگهداری لباس در داخل کمد، مدت‌زمان بیشتری را برای قرار دادن آن در هوای آزاد اختصاص دهید. همچنین شما باید نسبت به طریقه نگهداری لباس و فراهم‌سازی مکانی خشک و خنک دقت کنید.
 • توجه داشته باشید که کاور، جعبه پلاستیکی و یا مقوای لباس را باید هر ۲ الی ۴ سال عوض کنید.
پارچه دانتل
دانتل

شستشوی پارچه دانتل

بدون شک شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که تمایل به استفاده از لباس‌هایی با جنس خوب نظیر پارچه‌های دانتل دارید. در این میان، نحوه نگهداری و شستشوی این لباس‌ها همواره حائز اهمیت بوده؛ بنابراین حفظ زیبایی و درخشندگی دائمی لباس، نیازمند رعایت نکات اشاره‌شده در این مقاله است. همچنین جهت سفیدتر شدن پارچه‌های دانتل، شما می‌توانید از روش سنتی آن یعنی پهن کردن لباس در آفتاب کمک بگیرید.

دانتل لباس عروس چیست؟

هر پارچه خواص منحصر به فرد خود را دارد ، بنابراین مطمئن شوید که مناسب ترین لباس عروسی خود را انتخاب می کنید.دانتل برای قرن ها در لباس عروسی به دلیل زنانه بودن و جذابیت بالای آن مورد استفاده قرار گرفته است.

چه لباس عروس شما مدرن باشد و چه سنتی ، پارچه های لباس عروسی ابریشمی با کیفیت و برتر را در رنگ های سفید و پاستیلی و انتخاب از دانتل ها لباس عروس رو برای شما پیشنهاد میکنیم از این رو پارچه دانتل سفید بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

پارچه یک عنصر اساسی در انتخاب لباس عروسی است. یک پارچه با کیفیت بالا می تواند حتی ساده ترین لباس عروس را افسانه بسازد.

دانتل عروس پارچه ای لطیف و سبک و است که می توان از آن برای ساخت لباس عروس های عاشقانه و زیبا استفاده کرد.

 

 

 

منبع: سایت سیماکده

 

4.6/5 - (29 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *