یقه انگلیسی (آموزش الگوی یقه انگلیسی)+ 6 ویدیو برش و دوخت

آموزش یقه انگلیسی

یقه انگلیسی (آموزش الگوی یقه انگلیسی)

 

مدل یقه انگلیسی

یقه لباس در غرب از قرن پانزدهم میلادی اهمیت پیدا کرد و شکل‌های اولیه آن، طراحی و اجرا شدند؛ برای مثال شاید جالب باشد بدانید یقه چین‌دار در قرن شانزدهم میلادی در میان اشراف متداول بود و آن‌ها را از مردم عادی جدا می‌کرد. امروزه یقه پیراهن راهی نسبتا طولانی را به‌لحاظ اندازه، مدل و تنوع طی کرده است تا به‌صورت فعلی و مدرن دوخته ‌شود. در میان ده‌ها مدل یقه، یقه انگلیسی یکی از یقه‌های محبوب و بسیار زیبا است که هنوز هم کاربرد دارد. در ادامه بیشتر درباره یقه انگلیسی توضیح می‌دهیم.

درباره یقه انگلیسی

یقه انگلیسی یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های یقه لباس است و در گروه یقه‌های برگردان قرار می‌گیرد. برای توصیف یقه انگلیسی می‌توان گفت این یقه، نوعی یقه هفت است که از دو تکه تشکیل شده و بخش برگردان آن از دو لبه تیز تشکیل می‌شود. همچنین با الهام از یقه انگلیسی، یقه‌های دیگری نظیر یقه بلیزری، طراحی شده‌اند.

انواع یقه انگلیسی

برای دوختن انواع پوشاک به‌ویژه لباس و پیراهن رسمی و مجلسی، می‌توان یقه انگلیسی را به‌عنوان یکی از گزینه‌های جذاب و زیبا در نظر داشت. همچنین تنوع در مدل یقه انگلیسی به طراحان لباس و خیاط‌ها کمک می‌کند تا شکلی هماهنگ با سلیقه مشتریان را انتخاب کنند. در ادامه تعدادی از اشکال یقه‌ انگلیسی را معرفی می‌کنیم که محبوبیت زیادی دارند:

 • یقه انگلیسی پهن
 • یقه انگلیسی سرخود
 • یقه انگلیسی بلند
 • یقه انگلیسی جدا

یقه انگلیسی برای چه فرم صورتی مناسب است ؟

از آن‌جایی که یقه انگلیسی مدل‌های متنوعی دارد، می‌تواند برای فرم‌های صورت‌ گوناگونی مناسب باشد. به‌صورت کلی این یقه برای مدل صورت الماسی، گرد و مربعی مناسب است. دقت داشته باشید که این فرم یقه، گردن را کشیده‌تر نشان می‌دهد. بنابراین اگر دوست دارید، فرم گردن را کشیده نشان دهید، استفاده از این یقه به ویژه با اندازه بلند را مد نظر داشته باشید.

متدهای گوناگون یقه انگلیسی

شاید شما هم یکی از علاقه‌مندان به دوختن لباس با استفاده از الگوی یقه انگلیسی باشید. اگر اینطور است، در ادامه کمی درباره متدهای خیاطی برای دوخت یقه انگلیسی توضیح می‌دهیم. انتخاب هر یک از این متدها، مزایای مختلفی دارد. این روش‌ها شامل متد مولر، متد متریک و … می‌شوند.
برخی از این متدها، با وجود آنکه قدیمی هستند، همچنان مشهور و پر استفاده به شمار می‌آیند. برای مثال آموزش یقه انگلیسی دوتیکه با استفاده از روش گرلاوین (Gerlovin) یکی از روش‌های مطرح است. نکته مهم اینجاست که خوب است بدانید، الگوی یقه انگلیسی مورد نظرتان را با کدام متد بدوزید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. اگر در ابتدای راه هستید، در این باره با معلم خیاطی خود مشورت کنید.

کاربردهای یقه انگلیسی در پوشاک

الگوی یقه انگلیسی برای پوشاک زیادی کاربرد دارد که برخی از مهم‌ترین انواع آن را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • پالتو: الگوی یقه انگلیسی پالتویی یکی از پرطرفدارترین الگوهایی است که خیاط‌ها از آن استفاده می‌کنند. این الگو پالتویی شیک را به مشتری‌ها تحویل خواهد داد.
 • مانتو: استفاده از الگوی یقه انگلیسی مانتو از دیگر مواردی است که می‌تواند یک مدل ساده را به یک مدل شیک مجلسی تبدیل کند.
 • کت: این روزها استفاده از  الگوی یقه انگلیسی باز تا کمر برای انواع کت زنانه تک کاربرد دارد. این مدل‌ها می‌توانند به همراه یک شلوار یا لگ برای مراسم نیمه رسمی یا رسمی مناسب باشند.

انواع پوشاک با یقه انگلیسی

انواع مانتو، کت، پیراهن، پالتو زنانه، ست رسمی زنانه و محصولات دیگری با یقه انگلیسی ساده یا طرح‌دار تولید می‌شوند. اگر از علاقمندان به این مدل یقه هستید، در ادامه تعدادی از محصولاتی را معرفی می‌کنیم که در دیجی کالا موجود هستند و با این فرم یقه دوخته شده‌اند.

 

آموزش الگوی یقه انگلیسی دو تکه: امروز با یک مطلب دیگه از سری آموزش خیاطی در خدمت شما هستیم.

وسایل لازم برای دوخت یقه انگلیسی

برای دوخت و آموزش یقه انگلیسی، شما به برخی از وسایل و مواد نیاز خواهید داشت. در زیر لیستی از وسایل لازم برای دوخت این یقه آمده است:

 • الگو: شما نیاز دارید یا الگوی یقه انگلیسی را خریداری کنید یا خودتان یک الگوی یقه انگلیسی را طراحی کنید.
 • پارچه: برای دوخت یقه انگلیسی به پارچه‌ای نیاز دارید که مناسب با استایل و نیازهای شما باشد. معمولاً از پارچه‌های نخی، پنبه‌ای، لینن یا ابریشم استفاده می‌شود. انتخاب پارچه با کیفیت و مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • نخ: شما باید از نخ متناسب با پارچه استفاده کنید. در نظر داشته باشید که نخ رنگی با پارچه هماهنگ باشد.
 • قیچی: قیچی با لبه‌های تیز و دقیق برای برش پارچه به اندازه مورد نیاز استفاده می‌شود. اطمینان حاصل کنید که قیچی تیز و تمیز است تا بتوانید برش های دقیقی انجام دهید.
 • ماشین دوخت یا سوزن و نخ دوخت دستی: برای دوخت این یقه می‌توانید از ماشین دوخت استفاده کنید. در صورتی که ماشین دوخت ندارید، می‌توانید از سوزن و نخ دوخت دستی استفاده کنید. بهتر است سوزنی با لبه‌های تیز و مقاوم و نخ دوخت متناسب با پارچه استفاده کنید. همچنین، در صورت استفاده از ماشین دوخت، سوزن و نخ متناسب با نوع ماشین دوخت و پارچه را استفاده کنید.
 • متر: برای اندازه‌گیری درست پارچه و استفاده از الگو، از متر استفاده کنید. بررسی اندازه‌ها و دقت در اندازه‌گیری بسیار مهم است تا دوخت شما صحیح باشد.
مشاهده  دامن فون (رسم +5 مدل الگوی دامن فون با برش و دوخت آن)
آموزش یقه انگلیسی
آموزش یقه انگلیسی

آموزش الگوی یقه انگلیسی دوتکه

اگر موافقید اول در مورد اصطلاحات یقه اطلاعاتی کسب کنیم؛ بعد به سراغ آموزش برویم.

 

اصطلاحات یقه

 

 • ۱) خط گردن: خطی که یقه را به حلقه گردن بالاتنه وصل می‌کند.
 • ۲) خط لبه بیرونی یا طرح یقه: خط خارجی یقه با خط لبه برگردان یقه که روی لباس قرار می‌گیرد.
 • ۳) پایه یقه: پایه یقه قسمتی از یقه که بالاتر از خط گردن قرار می‌گیرد بعد از آن پهنای یقه برمی‌گردد.
 • ۴) نقطه شکست: نقطه‌ای که یقه در خط شکست برمی‌گردد.
 • ۵) خط شکست: خطی است که یقه در قسمت جلو از آن خط (تا) خورده و برمی‌گردد.
 • ۶) برگرد یقه: از خط شکست تا خط لبه بیرونی طرح در قسمت رو یا در اصل پهنای یقه است.
 • ۷) پهنای پشت یقه: از خط (تا) تا لبه خارجی یقه در پشت است.
 • ۸) دکلته یقه: مقدار گشادی یقه یا اصطلاحاً (بازی یقه) از حلقه گردن روی خط مرکزی را گویند.
 • ۹) دال یقه: در یقه انگلیسی محل اتصال تکه بالای یقه به قسمت برگردان علامت دال (د) فارسی به وجود می‌آید. 
 • ۱۰) رویه یقه: قسمت روی یقه که باید در حدود (۲۵ الی۰/۵ سانتی‌متر) بزرگتر از زیر یقه و قابل رویت باشد.
 • ۱۱) زیر یقه: قسمت زیری یقه که معمولاً لایی روی آن قرار می‌گیرد و قابل رویت نیست.
 • ۱۲) سجاف سرخود: تکه سجاف است که وصل به بالاتنه الگو وصل می‌شود.
 • ۱۳) سجاف جدا: تکه ی سجاف است که جداگانه به بالاتنه (هنگام دوخت) وصل می‌شود.
 • ۱۴) دکمه خور: مکانی که جاد دکمه روی آن تعبیه می‌شود.

 

آموزش یقه انگلیسی خانم عمرانی

در این ویدسو سرکار خانم سیما عمرانی یقه انگلیسی رو یاد میدهند

 

آموزش الگو یقه انگلیسی دو تیکه

آموزش یقه انگلیسی دوتکه

برای پهنای یقه از کنار پارچه 5 تا 7سانت کنار گذاشته سپس 2سانت جا دگمه را در نظر می گیریم  و الگوی اولیه را بعد از 2 سانت طراحی می کنیم سپس ازکنارگردن 5 سانت پایین آمده 2سانت به طرف خط مرکزی می رویم سپس این خط را به صورت شیب رسم می کنیم. ازخط پهنای یقه(5تا7)سانت 6 سانت پایین آمده واین دو نقطه را به هم وصل می کنیم.

مرحله دوم طراحی الگوی یقه انگلیسی دوتکه

آموزش یقه انگلیسی دوتکه 1
آموزش یقه انگلیسی 1

برای بازی یقه می توانید از خط گردن 15تا20سانت پایین آمده و به 2سانت جادگمه وصل کنید البته این اندازه بستگی به بازی یقه دارد اگر بازی یقه بیشتر و یا کمتر مد نظر دارید می توانید از سر شانه با متر تا قسمتی که بازی یقه را دوست دارید اندازه زده و سپس روی الگو آن اندازه را پیاده کنید.

مرحله 3 پشت الگوی یقه انگلیسی

آموزش یقه انگلیسی دوتکه 2
آموزش یقه انگلیسی دوتکه 2

پارچه را چهار لا کرده به اندازه یک دوم دور یقه (بعداز5سانت از کناره های یقه را دور تا دور اندازه زده) و قد 9سانت مستطیلی را رسم می کنیم از قسمت پایین 2سانت بالا رفته و به نقطه 8 سانت به صورت هلال رسم کنید از قسمت بالای یقه 2سانت بیرون رفته 7سانت پایین می آییم و به نقطه 8 سانت وصل می کنیم. (طبق الگو)

مجموعه آموزش های خیاطی خانم سیما عمرانی یکی از پر بیننده ترین برنامه های آموزش خیاطی ایران میباشد که یکی از مهمترین و جذاب ترین بخش های سیمای خانواده محسوب میشود . با توجه به درخواست مشتریان گرامی بخشی از فیلم های آموزشی خانم عمرانی را برای دانلود در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این مطلب آموزشی در پایین همین صفحه برای ما ارسال نمایید.

منبع:اختصاصی سیماکده

 

 

آموزش دوخت کت یقه انگلیسی توسط سپیده معدنی

 

آموزش دوخت کت یقه انگلیسی قسمت دوم
قسمت سوم دوخت کت یقه انگلیسی
4.3/5 - (106 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *