طراح مد کیست؟ و طراح لباس کیست؟

طراح مد کیست؟

تفاوت طراح مد و طراح لباس چه میباشد؟

طراح مد:صنعت مد با وجود ناپایدار بودن، صنعتی پویا و هیجان آور میباشد. در این صنعت پر زرق و برق، با اینکه مجال‌های متفاوت کاری موجود است، رقابت و استرس شدیدی نیز حس می شود. تعداد کسانی که در این صنعت تحت عنوان طراح مد و لباس کار میکنند و علاقه مندند تمرکزشان را بر ایجاد پوشاک قرار دهند، بسیار زیاد میباشد.

یکی از متداول‌‌ترین یقین‌ها در دنیای مد و فشن، یکسان دانستن شغل طراح لباس با طراح مد میباشد که در این نوشته‌ی علمی قرار است بعد از بررسی خصوصیت های هر کدام به تفاوت‌ طراح مد و طراح لباس نیز بپردازیم.

تاریخچه رسمی طراحی مد و لباس به اولِ قرن نوزدهم وقتی که طراحان به طراحی لباس برای مجالس اشرافی می پرداختند بر می‌گردد.
یک طراح مد و لباس خوب، می بایست پارچه شناس خوبی هم باشد.
شایسته ترین طرح‌ها و طراحی‌ها را می بایست روی مطلوب ترین پارچه عملی کرد. متاع پارچه در روند طراحی، بایستی متناسب با نیازهای مکانی و هنگامی جامعه مصرف کننده در نظر گرفته شود.

طراح مد کیست و چه خصوصیت‌هایی دارااست؟

 

طراح مد کیست؟

طراحان مد با الهام گرفتن از منابع زیادی مانند تمدن یا فرهنگ، تاریخ، طبیعت، اثر های هنری و… مبادرت به طراحی می‌نمایند. طراحان مد صرفا سازندگان مد نیستند. آنها مشغول تمام فرایند طراحی، تولید و عرصه لباس میباشند. آن ها سبک‌ها را پیش گویی و طراحی میکنند. افزون بر آن، طراحان مد صرفا در طراحی لباس تخصص ندارند و اثاثیه جانبی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و… را برای کامل شدن طرح‌های منحصربه‌فرد خویش طراحی می‌نمایند. زمان دوران ماندگاری طرح ها معمولاً یک فصل میباشد و طراحان مد بایستی به صورت همیشه برای فصل های بعدی show برگزار نمایند و به دنبال خریداران باشند، به همین عامل طراحان مد موفق به صورت پیوسته درحال مطالعه میباشند و بایستی به ذوق و سلیقه و احساسات مشتریان خویش اهمیت دهند. طراحان مد همت می‌نمایند ایده‌ها و محصولاتی را خلق نمایند که برای مصرف کنندگان در آینده‌ای نزدیک از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

طراح مد به انگلیسی:(dress designer)

شناخت اشخاص فعال سر شناس در صنعت مد و فشن مانند Tom Ford، Emilio Pucci ، Donna Karan ، Betsey Johnson و … قادر است به شما در شناخت بیش تر با خصوصیت‌های طراح مد یاری دهد.

طراح لباس کیست و چه خصوصیت‌هایی داراست؟

 

طراح لباس کیست

دنیای طراحان لباس در مقایسه با طراحان مد بسیار گوناگون میباشد. طراحان لباس وظیفه هدایت فرایند خاصی را ندارند و زندگی حرفه ای طراحان مد که تماماً شگفت انگیز و ولی بسیار مشقت بار هم می باشد را تجربه نمی کنند. طراحان لباس معمولاً در کمپانی‌های تولید پوشاک به طور عمده و یا این که با برندهای متفاوت فعالیت می کنند و احتمالاٌ با گروه ایده پرداز دیگری سرگرم کار می باشند. معمولاً در این گروه، شخصی تحت عنوان سرپرست طراحان که بسیار خلق کننده می باشد، وجود دارد که نمونه طراحی افراد دیگر مجموعه را جهت تایید و ثبت و یا این که تغییر و تحول آخرین بازبینی میکند. طراحان لباس معمولاً از احساسات حرفه ای خویش در تولید و طراحی لباس استفاده می‌نمایند، به این ترتیب تخصص یا زندگیِ کاری آنها پیرامون لباس که ستون فقرات صنعت مد به حساب می‌آید، می چرخد.

طراح لباس به انگلیسی:(dress designer)

طراحان مد و طراحان لباس، هدف مشترکی دارا هستند!

هدف شبیه و مشترک طراحان مد و طراحان لباس، ایجاد لباس میباشد. هر دو دسته بایستی انواع فرآورده پارچه‌ها را بشناسند و بدانند هر طرحی مطلوب چه پارچه‌ای میباشد، با این هم اکنون، تفاوت‌های کلیدی فی مابین این دو رشته موجود است که در پی تفاوت‌های آنها را بررسی میکنیم.

تفاوت طراحی مد و طراحی لباس (طراحی مد vs طراحی لباس )
رودخانه ای بزرگ در مقابل شاخه ای از آن

در شرایطی‌که طراحی مد را یک رودخانه در نظر بگیریم، طراحی لباس تنها انشعابی از این رودخانه تلقی میگردد. این به معنای معدود بودن ارزشِ کارِ طراح لباس نیست و هدف تشبیه تفاوت دنیای طراح مد و طراح لباس می باشد.

طراح مد، بایستی علم بی نقص‌تری از زمینه‌های گوناگون طراحی، کیفیت، الگوهای رنگ، گزینش پارچه و حتی تجارت داشته باشد، در حالیکه طراح جامه لزوماً نیاز وجود ندارد در باب تجارت اطلاعات زیادی داشته باشد.
طراحی مد، مجموعاَ در تمامی‌ی قسمت‌های متعدد پوشاک حضور دارااست، در حالیکه پباده سازی لباس دسته خاصی از لباس‌ها را در برمی‌گیرد.
طراح مد برای عموم جامعه طراحی مینماید و پروسه مد را انتخاب خواهد کرد، درحالیکه طراح جامه عمدتاً در طراحی لباس‌های مطلوب برای گونه های مختلفی از اشخاص مانند خردسالان و نوجوان ها تا لباس‌های مردانه و زنانه و یا این که لباس‌های مناسبتی ویژه مانند تئاتر، فیلم یا این که سریال ها و حتی طراحی پوشش سازمانی موسسات متفاوت چهره می گیرد.
طراحان لباس برخلاف طراحان مد، معمولاً با همیاری طراحان و یا این که مدیران اجرایی کار می‌نمایند و به طور فردی عمل نمیکنند.

مشاهده  نحوه راه اندازی تولیدی لباس [صفر تا صد تولیدی لباس]

طراح مد شوم یا طراح لباس؟

طراح مد شوم یا این که طراح لباس؟

طراح مد شدن توصیه قابل قبولی برای شماست در شرایطی که:

در‌پی محیطی میباشید که مدام در درحال تغییر‌ و تحول باشد.
توان تحمل استرس بالا و وضعیت نخستین طراح مد شدن را دارید.
در‌پی مجال کار با اشخاص پویا میباشید.
علاقه‌‏مند به کسب ثروت و آوازه مستقل حرفه ای نیز می باشید.

طراح لباس شدن پیشنهاد قابل قبولی برای شماست اگر:

به دنبال یک محیط کار سنتی‌تر و سوای استرس بالا می‌باشید.
به خصوصیت‌ها و موقعیت کاری طراح لباس شدن که گفته شد علاقه مندید.

تفاوت طراحی مد و طراحی لباس

برخی از خصوصیت های یک طراح مد موفق:

خلاقیت (Creativity)
رویت کرد بصری قوی برای دیدن رنگ‌ها، فرم‌ها
توان پیاده‌سازی و اجرای ایده‌های خیالی
مهارت‌های طراحی (دستی و کامپیوتری)
مهارت‌های تکنیکی مانند الگو‌سازی و سایز‌بندی
پیش‌بینی ترند‌های رنگ، پارچه و فرم‌ها
داشتن مهارت‌های ارتباطی
داشتن مهارت‌های کار تیمی و گروهی
خودکفایی و خود باوری
بضاعت گفتمان و نفوذ به دیگر افراد
فعال و کارآمد
توان مدیریت کردن دوران و سازماندهی فرایند کارها

نقش طراح لباس در پوشاک آماده چگونه است؟

بخش مهمی از فعالیت طراحان لباس برای تولید کنندگان لباس های عمده است. کسانی که سفارش طراحی به خانه های مد می دهند و طراحان این مراکز، به طراحی لباس های پوشاک آماده می پردازند. اندازه ها را تولید کننده به طراح اعلام می کند تا متناسب برای گروه سنی، طراحی انجام شود. البته طراحی لباس پوشاک آماده نیز میتواند به ۲ بخش مجموعه طراح و مجموعه تولید انبوه را شامل شود.

چقدر رنگ و روانشناسی رنگ در طراحی مد و لباس اهمیت دارد؟

مد و لباس بدون رنگ، دنیایی مرده تلقی می شود. طراحان، به عنوان مغزهای متفکر دنیای مد و لباس، می بایست هم شم جامعه شناسی خوبی روی نیازهای جامعه داشته باشند و هم روانشناسی رنگ ها و کاربرد و ظرفیت آفرینی آنها را به خوبی درک کنند. از مهم ترین بخش های طراحی لباس، انتخاب رنگ است که در کلیه رشته های طراحی مد و لباس در داخل و خارج از کشور به عنوان سیلابس درسی ارائه می شود.
هر رنگ، شخصیت مخصوص به خود را دارد و می بایست متناسب با سن و جنسیت و فرهنگ و سبک زندگی جامعه ای باشد که طرح برای انها اماده می شود. رنگ ها، همانطور که میدانیم، به گرم و سرد شناخته می شوند و یکی از اصول مهم طراحی مد برای تولید لباس های فصول گوناگون است.

چقدر رنگ و روانشناسی رنگ در طراحی مد و لباس اهمیت دارد؟

مد و لباس بدون رنگ، دنیایی مرده تلقی می شود. طراحان، به عنوان مغزهای متفکر دنیای مد و لباس، می بایست هم شم جامعه شناسی خوبی روی نیازهای جامعه داشته باشند و هم روانشناسی رنگ ها و کاربرد و ظرفیت آفرینی آنها را به خوبی درک کنند. از مهم ترین بخش های طراحی لباس، انتخاب رنگ است که در کلیه رشته های طراحی مد و لباس در داخل و خارج از کشور به عنوان سیلابس درسی ارائه می شود.
هر رنگ، شخصیت مخصوص به خود را دارد و می بایست متناسب با سن و جنسیت و فرهنگ و سبک زندگی جامعه ای باشد که طرح برای انها اماده می شود. رنگ ها، همانطور که میدانیم، به گرم و سرد شناخته می شوند و یکی از اصول مهم طراحی مد برای تولید لباس های فصول گوناگون است.

منبع: سایت آموزش خیاطی سیماکده

3.6/5 - (10 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.