انواع متدهای خیاطی کدامند؟ بهترین متدهای خیاطی کدامند؟

بهترین متدهای خیاطی کدامند؟

انواع متدهای خیاطی:

یکی از درگیری‌های ما توی این سال‌ها این بوده که کدوم روش برای خیاطی بهتره؟ گرلاوین،سادریک، ترک، متریک، نقره، مولر و ….، کدوم؟

چیزی که زیاده روش و متد که برای خیاطی وجود داره، اما تا به‌حال دقت کردید، شما هم متوجه شدید که خیاط‌ های حرفه‌ای همه روش خودشون رو دارن.

مهم نیست با چه روشی کاری می‌کنید، مهم اینه که با اون روش احساس راحتی کنید و خوب بلد باشید؛ بتونید مثل به‌ وجود آورنده روش فکر کنی، مثلا این‌که چرا نیم‌ سانت باید بالا برم از خط یهلو، به چه درد می‌خوره؟ کاربردش چیه و یا چه کمکی به زیبا‌تر یا راحت‌ تر شدن خیاطی می‌کنه. هر وقت تونستید اینجوری فکر کنید، هر وقت فقط به حرف‌های مربی خیاطی بسنده نکردید و جرات کردید توی چهارچوب الگو دست بردید، هر وقت از خراب شدن پارچه به‌دلیل تغییراتی که توی الگو بنا به نتیجه‌گیری‌‌های خودتون رسیدید؛ اونجاست که بهترین روش خیاطی‌را رو پیدا کردید؛ اصلا هم مهم نیست که پایه‌ای که باهاش شروع کردید گرلاوین بوده یا چی

۱- متد خیاطی گرلاوین

روشی است که درآن تمام قسمت های بدن سایز میشود. گرلاوین یکی از قدیمی ترین متدهای خیاطی می باشد. این روش کمی پیچیده است اما با توجه به دقیق بودن الگو خیاطی در روش گرلاوین، می توانید با یک اندازه گیری صحیح، لباس های خوش فرم و شیک برای همه اندام ها بدوزید و از خیاطی خود لذت ببرید.

این متد از قدیمی ترین متدهای جهان است که با پیچیدگی هایی همراه است و ایرادات زیادی دارد.

این متد تقریبا منسوخ شده بوده و دیگر آموزش نمی دهند.

۲- متد خیاطی مولر

متد مولر نزدیک 140 سال قدمت دارد. میشل مولر در یک خانواده فقیر زندگی می کرد و زمانی که در مدرسه زمین خورد و سر زانوي شلوارش پاره شد، از ترس پدر و مادر آن را با ظرافت زیاد رفو کرد به طوري که کسی متوجه پارگی نشد.
دوستان او هم درخواست هایی براي این کار داشتند و همین موضوع باعث شد او کم کم به خیاطی علاقه مند شده و به طور حرفه اي مشغول به این کار شود.

رضا نراقی متد مولر آلمان را سال 48 وارد ایران کرد و در اتحادیه خیاط ها شروع به تعلیم آن کرد. این کار در شخصی دوزي ها اشاعه پیدا کرد و از سال51 به بعد در تولیدي ها هم استفاده شد. آن زمان بیشتر لباس هاي موجود در ایران از
مارك هاي فرانسوي و ایتالیایی بودند و بیشتر بوتیک ها از 4 راه ولیعصر به بالا قرار داشت. تعداد زیادي از آنها در میدان هفت تیر فعلی تجمع کردند و بورس لباس در هفت تیر از همان زمان شکل گرفت. با توجه به چاق شدن ایرانی ها و تغییر
فرم اندام آنها، بوتیک ها کارهاي فرانسوي و ایتالیایی را از ویترین درآورند و لباس هاي سایزبندي شده ایرانی را جایگزین کردند. شخصی دوزي هم دوباره رواج پیدا کرد و ناگفته نماند ایران دارنده بهترین خیاط هاي زنانه دوز است.

متد مولر :

متد مولر برگرفته شده از روش خیاطی آلمانی هاست. در واقع چون سایز بدن آلمانی ها و ایرانی ها به هم نزدیک است این متد چند سالی است که وارد ایران شده و در آموزشگاهها و دانشگاه ها تدریس می شود و بکار برده می شود. متد مولر پیچیدگی و ظرافت کمتری دارد و در عین حال بسیار دقیق است. این روش بدلیل رسم الگوهای مختلف در اول کار، دوختی بی نقص و دقیقی را به شما در آخر کار تحویل می دهد که در بسیاری از موارد حتی نیاز به پرو لباس نباشد. می توان گفت این روش یکی از بهترین متدها برای خیاطی می باشد که به همه پیشنهاد می شود.

مشاهده  پارچه دانتل چیست؟تفاوت پارچه دانتل و گیپور

این متد از ظرافت ها و پیچیدگی کمتری نسبت به گرولاین برخوردار است

متد مولر بسیار دقیق است و در بسیاری از موارد نیازی به پرو مشتری ندارد.

بسیاری از ریزه کاری ها در این متد حذف می گردن

۳- متد خیاطی ایتالیایی:

روشی است که بدون تهیه الگو و مستقیم روی پارچه انجام می شود. روش سایزبندی براساس الگوهای از قبل آماده شده است. یکی از نقاط ضعف این متد در محدود بودن آن است یعنی نسبت به متدهای دیگر جای مانور کمتری دارد اما روش ساده و آسانی می باشد.

۴- متد خیاطی متریک

روشی است که به کمک جدول سایز بندی (۳۶و۳۸و…) می توان الگوی شخص را تهیه کرد. متد متریک نیز بسیار دقیق است اما از آنجایی که ریز محاسبات و دستورالعمل‌های زیادی دارد کمی دشوار است. در میان تمامی روش‌ها متد سایزبندی آسان‌ترین و متد متریک دقیق‌ترین متدهای خیاطی می باشد.

با این اوصاف خیاطی با متد متریک و مولر در ایران جا افتاده و طرفداران خاص خود را دارد. متد متریک چند سالی است که وارد ایران شده و مخاطبان بسیاری پیدا کرده است و بسیاری از آموزشگاه های خیاطی و حتی دانشگاه ها از این متد برای آموزش استفاده می کنند. شاید بسیاری از افرادی که به دنبال آموزش خیاطی با این متد می روند از محاسبات و فرمول ها هراس داشته یا کمی مردد شده باشند یا رسم الگو را ساده تر و آسان تر بدانند. این نکته را هم در نظر بگیرید که هرچقدر فرمول ها و محاسبات در یک متد و برای دوخت لباس بیشتر باشد، نتیجه ای دقیق تر و دوختی بی نقص تر خواهیم داشت. هرچه زمانی که صرف آماده سازی الگو برای دوخت می کنید به همان اندازه سرعت دوخت شما را بالا می برد پس ناگفته نماند که متد متریک لباسی ظریف و زیبا را به ارمغان می آورد

متد خیاطی
متد خیاطی

چرا متد متریک؟

در طول سالیانی که انسان ها از هنر خیاطی استفاده می کنند روش ها و متدهای بسیاری را ابداع کرده اند و این در حالی است که تفاوت این متدها در قواعد، اندازه گیری ها و فرمول ها است.

تعداد روشهای زیادی تست شدند و اکثر آنها موفق نبوده اند و دلایل بسیاری داشته و مهمترین عدم موفقیت آنها در طراحی مبتدی ارائه شده بوده است.

آناتومی افراد در کشورهای مختلف، متفاوت از هم بوده است و فرهنگ هم همیشه در طراحی و دوخت لباس ها تاثیر بسزایی دارد

با این اوصاف به همین دلیل است که خیاطی با متد متریک و مولار در ایران جا افتاده و طرفداران خاص خود را دارد.

متد متریک چند سالی است که وارد ایران شده و مخاطبان بسیاری پیدا کرده است و بسیاری از آموزشگاه های خیاطی و حتی دانشگاه ها از این متد برای آموزش استفاده می کنند.

شاید بسیاری از افرادی که به دنبال آموزش خیاطی با این متد می روند از محاسبات و فرمول ها هراس داشته یا کمی مردد شده باشند یا رسم الگو را ساده تر و آسان تر بدانند.

بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که هرچقدر فرمول ها و محاسبات در یک متد و برای دوخت لباس بیشتر باشد، نتیجه ای دقیق تر و دوختی بی نقص تر خواهیم داشت.

بنابراین؛ هرچه زمانی که صرف آماده سازی الگو برای دوخت می کنید به همان اندازه سرعت دوخت شما را بالا می برد و ناگفته نماند که  متد متریک لباسی ظریف و زیبا را به ارمغان می آورد

مشاهده  روش اندازه گیری بالاتنه زنانه

با چند بار الگو کشیدن، مهارت رسم الگو به طور کامل و در سرعت کم را پیدا می کنید و می توانید از الگوهای مختلف موجود با کمی تغییرات استفاده کنید

همچنین بخوانید:

 بهترین دوره آموزش مجازی خیاطی

متد خیاطی سایز بندی

این متد بر اساس الگوهای از قبل آماده شده است و می توانید الگوهای سایز 34 تا 48 را بگیرید و بر اساس آن خیاطی کنید راه حل مناسبی برای خیاطی سریع است. نقطه ضعف این روش در محدود بودن شرایط آن است و امکان مانور بالایی ندارد اکثر لباس های تجاری و بازار از این روش دوخته می شوند. این متد زیبایی روش مولر و متریک را ندارد

دقیق ترین متد، روش متریک است. روشی عالی برای آموزش به کارورزان است این روش بر اساس محاسبات و دستورالعمل ها است.

متدی در خیاطی در جدول

تفاوت متدھای مولر، گرلاوین، متریک و… در چیست؟

در سیستم کشیدن الگو است. باید نقص هاي اندامی را در الگو رفع کرد. ما نوع اندام شخص را می شناسیم و باید ببینیم براي هر فرد با یک نوع اندام خاص چگونه می توان الگوسازي کرد. گرلاوین در اصل انگلیسی است و آنها قدهاي بلند،
کمرهاي نسبتا خمیده، دست هاي بلند با گردن کشیده دارند. ولی مولر متعلق به کشوري آریایی نژاد است و از نظر نژاد و ژنتیک با ما مشابهت دارد. در متد ایتالیایی پیش و پشت جدا از هم درمی آید و پنس در قسمت زیر حلقه می خورد. متریک هم
یک متد انگلیسی است که جدیدتر است و متدهاي دیگري هم به وجود آمده اما همه آنها متدهاي قبلی را گسترش دادند و پایه آنها همان مولر است که نسبت به اندام ما مناسب ترین است.

و اما امروزه متدهای توسط اساتید برجسته ایرانی تهیه شده که میشه گفت تلفیقی از متد های بالاست و مناسب برای اندام های ایرانی است

اساتید خیاطی ایرانی توانتستد که با ابتکار و بکار گرفتن از چند متد که اکثرا برای کشور های خارجی بوده و مناسب  اندام های ایرانی نبود ورفع ایراد ها وبرطرف کردن مشکلات به متد های بومی دست پیدا کنند

ازجمه متد هایی که مناسب برای اندام ایرانی هست به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

متد خیاطی ایرانی

1- متد جوان

آقاي بهروز جوان با بيش از ٣٧ سال سابقه آموزشي و مزون داري؛ با فراز و نشيبهاي فراوان، تجارب تلخ و شيريني را تجربه كرده است.

مشاهده  اصطلاحات خیاطی و جدیرترین مفاهیم پایه خیاطی

از آنجايي كه استاد جوان تعصب خاصي نسبت به صنعت پوشاك ملي داشت، همواره سعي مي كرده – حتي بسيار ناچيز – آن را بومي سازي كرده والگوهايي متناسب با اندام يك فرد ايراني تدوين نمايد.

استاد جوان با سابقه معلمي همواره از آنچه ياد گرفته و ياد ميدهد لذت مي برد به ويژه زمانيكه آموزشها مفيد، كارآمد و سودمند باشد.

از اينرو به فكر ابداع الگوهايي مناسب با اندامهاي ايراني مي افتد؛ حتي الگوهايي كه بتواند در سطح بين المللي نيز جايگاه رقابتي براي خود داشته باشد. براي دستيابي به اين الگوها در قدم اول بايد شناخت علمي و عملي  روي اندامهاي گوناگون كودكان، نوجوانان، بانوان و آقايان بدست مي آمد. در خياط خانه شخصي خود اندازه هايي كه از مشتريان بدست مي آورد را طبقه بندي مي كرد و انها را بصورت جدولهايي سايزبندي ثبت ميكرد. تقريبا پس از ١٥ سال از هر گروه سني اندازه هاي مدوني تهيه شده بود كه مي توانست جوابگوي اندازه هاي مورد نياز توليد كنندگان لباس با درصد خطاي كمتري باشد.

جداول سايز بندي براي هر گروه سني آماده شده بود، اكنون زمان تست استاندارد بودن و نبودن اين جداول سايز بود. كار اصلي از همينجا شروع شد. اين سايز ها بايد روي  الگوهايي واقعي تست مي شد زيرا تنخور هيچكدام از الگوهاي متدهاي غيرايراني مطلوب و مورد رضايت استاد جوان وتوليد كنندگان درجه اول و مزونداران مطرح نبود و همين امر آغازگر ابداع الگوهايي شد كه در عين سادگي، تنخور ممتازي نيز بايد داشته باشند. روزها و ماه ها روي الگوهايي كه تهيه مي شد دوخت آنها با آزمون و خطا انجام مي شد تا ايرادات تنخوري هم اگر داشت بايد رفع مي شد…

بالاخره پس از چندين سال كار بي وقفه، الگوهاي پايه با تنخوري كاملا رضايت بخش  براي تمام گروهاي سني و جنسي آماده شد.

همچنين در سال ٩٥ نماينده اي از طرف سازمان ملل براي بررسي و شناسايي موسسات و آموزشگاه هاي تاثيرگذار در دنياي تجارت پوشاك، به تهران آمده بود كه از طريق سازمان فني وحرفه اي اين متد بعنوان پيشتاز و موفق در زمينه الگوهاي بي ايراد و بدون پرو معرفي شدند

هدف آموزش خیاطی به روش متریک و مولر؟

اگر از جمله آن افرادی هستید که به مد و طراحی لباس علاقه مندید می توانید آموزش خیاطی به روش مولر و متریک را فراگیرید و توانایی های زیر را پیدا کنید:

 • آموزش طراحی لباس و مشخص کردن مدل
 • خلاقیت و قدرت تجسم طرح ها
 • اصول مقدمات آموزش خیاطی به روش متریک
 • شناخت از انواع پارچه ها و ویژگی های هر یک
 • آموزش خیاطی به روش متریک چیست و نکته های آن
 • آموزش و مهارت در برش الگو
 • آموزش انواع دوخت( نازک دوزی و ریزه کاری و …)
 • آموزش دوخت انواع لباس با متد متریک
 • مهارت ارتباط با افراد برای دوخت لباس
 • تمرکز در دوخت لباس ها

کاربران گرامی! شما می توانید با ثبت نظرات و پیشنهادات خود در بخش نظرات مارا از دیدگاه هایتان مطلع نمایید.

به این مقاله چند ستاره میدهید؟
[امتیاز از مجموع]
سیماکده
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
 • Mojezeh 6 نوامبر 2019 / 9:10 ق.ظ

  ممنون
  عالی بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *