الگو پایه در خیاطی نحوه مطالعه الگوی خیاطی صفر تا 100

نحوه مطالعه الگوهای خیاطی

الگوی پایه (الگوی مادر) چیست؟

الگوی پایه در خیاطی همان الگوی اصلی است و در واقع همان الگویی است که می کشیم تا به آن طرح دهیم ، الگوهای پایه یا اولیه ی بالا تنه در اکثر لباس ها از جمله مانتو، جلیقه، پالتو، کت و بلوز یکی است تنها در برخی از لباس ها همچون لباس های مجلسی است که از الگوی خاصی استفاده می شود.

الگو پابه خیاطی
الگو پابه خیاطی

ما در سیماکده قصد داریم برای اشنایی بیشتر شما با الگوی پایه نکاتی در مورد الگوی پایه و هر آن چه که نیاز است که تا در مورد الگوی پایه بدانید را برای تان شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

اندازه های مورد نیاز برای الگوی پایه

برای این که الگوی پایه رسم شود لازم به اندازه گیری چند قسمت است تا الگوی پایه ای که در نهایت رسم می شود الگوی کاملی باشد، این اندازه ها عبارتند از:

 • بالا تنه ی جلو
 • بالا تنه ی پشت
 • دور گردن
 • دور سینه
 • دور کمر
 • فاصله سینه
 • دور باسن
 • قد استین تا ارنج
 • قد آستین تا مچ
 • حلقه آستین
 • سر شانه
 • کارور جلو
 • کارور پشت
 • قد یا بلندی سینه

الگوی پایه

محاسبات مورد نیاز برای الگوی پایه

آموزش اندازه گیری و کشیدن الگو خیاطی به چه صورت است؟ پس از این که اندازه های مورد نیاز برای رسم الگوی پایه را اندازه گیری نمودیم نیاز به محاسباتی است تا بتوانیم الگوی پایه را رسم کنیم ، باید توجه داشت که قبل از محاسبات الگوی پایه باید موارد مورد نیاز اندازه گیری شود زیرا این کار باعث می شود که در حین الگو کشیدن نیاز به حساب کتاب نداشته باشیم. محاسبات مورد نیاز برای رسم الگو عبارتند از:

 • اندازه ی دور سینه تقسیم بر ۴ می شود، برای مثال اگر اندازه ی دور سینه ۱۱۵ باشد، تقسیم بر ۴ می شود ۳۰، سایر اندازه ها را نیز این گونه محاسبه می کنیم.
 • دور باسن در هنگام رسم الگو تقسیم بر چهار می شود.
 • کارور جلو تقسیم بر دو می شود
 • کارور پشت نیز همانند کارور جلو در رسم الگو تقسیم بر دو می شود
 • دور باسن در هنگام رسم الگو تقسیم بر ۴ می شود
 • اندازه ی سر شانه برای پنس مورد نیاز سر شانه نیاز است و این اندازه نیز تقسیم بر ۲ می شود
 • عرض یقه: برای این که عرضه یقه را در الگوی پایه بدست آوریم به کمی محاسبات بیشتری نیاز داریم .برای محاسبه ی عرض یقه اندازه ی دور گردن را تقسیم بر ۶ می کنیم و سپس با ۰٫۵ جمع می کنیم. برای مثال اگر اندازه ی دور گردن ۴۵ باشد، ۴۵ تقسیم بر ۶ می شود ۷٫۵، سپس ۷٫۵ را با ۰٫۵ جمع می کنیم که عدد بدست آمده ۸ خواهد شد.
 • طول یقه: برای بدست آوردن طول یقه لازم است ابتدا عرض یقه محاسبه شود، سپس برای محاسبه ی طول یقه ، عرض یقه را با یک جمع می کنیم. برای مثال در نمونه ی بالا عرض یقه ۸ شد که با یک جمع می کنیم نتیجه ی بدست آمده ۹ می شود و ۹ همان طول یقه خواهد بود.
 • برای پنس سر شانه نیاز است که اندازه ی دور سینه تقسیم بر ۲۰ شود
 • نکته ی اخر در مورد محاسبات مورد نیاز در الگوی پایه این است که برای این که الگوی بالا تنه ی پشت رسم شود نیاز است که اختلاف بالاتنه پشت و بالا تنه ی جلو محاسبه شود.

الگو خیاطی اساس

 

الگو خباطی
قیمت اصلی 900,000 تومان بود.قیمت فعلی 680,000 تومان است.

الگوهای آماده کودک (چاپ شده روی کاغذ+ اجرا و رفع ایراد شده)

قیمت اصلی 1,250,000 تومان بود.قیمت فعلی 980,000 تومان است.

الگو آماده بالاتنه و آستین در 10 سایز از سایز 36 تا 54

قیمت اصلی 5,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 400,000 تومان است.

الگو آماده سوتین (الگوی سوتین سه تکه پارچه ای) از سایز 60 تا 90

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 550,000 تومان است.

الگو آماده یقه:خرید یقه آماده (40 مدل الگوی یقه با الگو)

قیمت اصلی 1,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 750,000 تومان است.

خرید الگو آماده شلوار زنانه (10 سایز از سایز 36 تا 54)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 600,000 تومان است.

الگو پیراهن مردانه(چاپ شده و استاندارد)

قیمت اصلی 2,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,700,000 تومان است.

الگو لباس فرم مدرسه (اول ابتدایی تا پایه نهم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 600,000 تومان است.

الگو شلوار مردانه (الگو آماده شلوار مردانه از سایز 40 تا 54)

قیمت اصلی 900,000 تومان بود.قیمت فعلی 760,000 تومان است.

الگو تریکو کودک (الگوی لباس راحتی کودک) جدید 2 تا 12 سال

قیمت اصلی 900,000 تومان بود.قیمت فعلی 700,000 تومان است.

الگو آماده دامن(الگوی پایه دامن راسته)

قیمت اصلی 900,000 تومان بود.قیمت فعلی 680,000 تومان است.

الگو لباس زیر مردانه(پک ست کامل)

قیمت اصلی 500,000 تومان بود.قیمت فعلی 400,000 تومان است.

الگو آماده نوزادی (سایزبندی شده) آماده

قیمت اصلی 800,000 تومان بود.قیمت فعلی 600,000 تومان است.

ست کامل الگو لباس زیر مردانه پک رکابی و اسلیپ

قیمت اصلی 1,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 800,000 تومان است.

الگوی هودی دخترانه و پسرانه (چاپ شده و استاندارد)

قیمت اصلی 550,000 تومان بود.قیمت فعلی 400,000 تومان است.

الگو دکلته -خرید پک الگوی آماده دکلته

قیمت اصلی 450,000 تومان بود.قیمت فعلی 380,000 تومان است.

الگو یقه کودک و نوجوان

نکاتی در مورد کاغذ الگوی پایه

پس از این که اندازه گیری های مورد نیاز برای الگوی پایه انجام شد و محاسبات مورد نیاز نیز محاسبه شد حال وقت آن است که الگوی پایه روی کاغذ الگو رسم شود ، در مورد رسم روی کاغذ الگو چند نکته را به خاطر داشته باشید:

 • برای شروع رسم الگو باید از سمت راست کاغذ شروع کنیم، نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که از سمت راست کاغذ الگو برای رسم بالا تنه ی جلو و از سمت چپ کاغذ الگو برای رسم بالا تنه ی پشت استفاده می شود.
 • سپس از بالای کاغذ ۹ تا ۱۰ سانتی متر پایین می اییم و طبق نکات آموزش اصولی نیاز است که از سمت راست نیز ۱۰ سانتی متر به داخل بیاییم که این اندازه نیازی نیست و ۲ سانتی متر برای داخل آمدن کفایت می کند.
 • برای رسم قسمت چپ الگو طبق نکات آموزش اصولی نیاز است که ۵ سانتی متر داخل شویم که این کار اختیاری است و معمولا در مواقع ضروری ۵ سانتی متر برای رسم قسمت چپ الگو به داخل می آییم.
 • در نهایت این که، از ۱۰ سانتی متری که بالای کاغذ الگو پایین آمدیم برای رسم الگوی یقه و سر شانه استفاده خواهد شد.

کاغذ الگوی پایه

رسم الگوی پایه ی بالا تنه ی جلو

مرحله ی اول برای رسم الگوی پایه، رسم الگوی بالا تنه ی جلو است. برای این که پهنای کاغذ الگو رسم شود از اندازه های دور سینه یا دور باسن استفاده می شود، برای این که انتخاب درستی داشته باشیم هر کدام از این اندازه ها که بزرگ تر بود را انتخاب کنیم و سپس تقسیم بر ۲ و به علاوه ۱۰ می کنیم که عددی که بدست می اید همان خط گردن یا خط A-B خواهد بود. برای رسم الگوی بالاتنه به روش ساده مراحل زیر را طی می کنیم:

برای مثال اعداد زیر را در نظر بگیرید:

اندازه ی دور سینه: ۱۱۵

اندازه ی دور باسن: ۱۲۶

چون اندازه ی دور باسن بزرگ تر است، این اندازه برای محاسبه ی خط گردن استفاده می شود، ۱۲۶ تقسیم بر ۲ می شود ۶۳، سپس ۶۳ با ۱۰ جمع می شود و حاصل ۷۳ خواهد شد که یعنی طول کادر ما یا خط گردن ۷۳ خواهد شد.

در گام بعدی از نقطه ی A ، به اندازه ی بالا تنه پایین می آییم و سپس نقطه ای که به آن می رسیم را C می نامیم، به همین اندازه از سمت B پایین می اییم و نقطه ای که به آن می رسیم را D می نامیم، حال نقطه ی C و  D را با خطی صاف به یک دیگر وصل می کنیم ، خطی که به دست می آید خط کمر خواهد بود.

الگو خیاطی لباس

در گام سوم رسم بالا تنه ی جلو می توانیم از دو روش استفاده کنیم، روش اول این که می توانیم اندازه ی بالا تنه ی جلو را تقسیم بر ۲ کنیم و سپس به اندازه ی عدد بدست آمده از سمت A و از سمت B به همان اندازه پایین بیاییم . روش دیگری که می توانیم برای این کار از آن استفاده کنیم این است که با توجه به این که نقاط A تا C  و B  تا D  همان اندازه ی بالا تنه ی جلو هستند ، می توانیم فاصله ی این نقاط را اندازه گیری کنیم و تقسیم بر ۲ کنیم و سپس به اندازه ی عدد بدست آمده از دو طرف پایین بیاییم که در سمت راست به نقطه ی E و در سمت چپ به نقطه ی F  می رسیم. سپس نقطه ی E  را به F وصل کنیم و خط E-F همان خط سینه خواهد بود.

در گام چهارم فاصله ی بین نقاط A  و E  در سمت راست و فاصله ی بین نقاط B  و F  در سمت چپ را اندازه گیری می کنیم و اندازه ی بدست آمده در دو طرف را تقسیم بر دو می کنیم و به اندازه ی عدد به دست آمده از سمت راست و از سمت چپ پایین می آییم که نقطه ی سمت راست را G و نقطه ی سمت چپ را نیز H می نامیم. سپس نقاط G  و  H را به هم متصل می کنیم که خط G-H همان خط کارور خواهد بود.

در گام پنجم از نقطه ی C  و D  به اندازه ی بلند باسن پایین می آییم، نقطاتی که به آن می رسیم را در سمت راست نقطه ی K و در سمت چپ نقطه ی L  می نامیم ، سپس نقطه ی K  و  L را به هم متصل می کنیم ، خط K-L همان خط باسن خواهد بود.

در گام اخر اندازه ی بین C و K در سمت راست و اندازه ی بین نقاط D و L در سمت چپ را نصف می کنیم که به ترتیب در سمت راست و سمت چپ به نقاط I  و j  می رسیم، خط i-j خط باسن کوچک است که برای کشیدن پنس کاربرد دارد.

مرحله ی دوم رسم الگوی پایه

قبل از این که به توضیحات مرحله ی دوم رسم الگو بپردازیم توجه داشته باشید که ما ادامه ی رسم الگو را روی همان الگویی که در مرحله ی قبل کشیده ایم ادامه خواهیم داد.

در گام اول مرحله ی دوم رسم الگو نیاز است که عرض یقه را محاسبه کنیم ، همان طور که قبلا هم گفتیم برای محاسبه ی عرض یقه نیاز است که اندازه ی دور گردن تقسیم بر ۶ شود و حاصل به دست آمده با ۰٫۵ جمع شود ، عدد به دست آمده همان عرض یقه است.سپس از نقطه ی A به اندازه ی عرض یقه به سمت چپ می رویم و آن را نقطه ی (۱) می نامیم.

الگو پایه خیاطی

در گام بعدی از نقطه ی ۱ به اندازه ی طول یقه بالا می رویم. همان طور که قبلا گفتیم برای محاسبه طول یقه نیاز است که عرض یقه با عدد ۱ جمع شود، نقطه ای که به اندازه ی طول یقه از آن بالا می رویم را نقطه ی ۲   می نامیم.

در گام سوم اندازه ی بین نقطه ی ۱ و ۲ را اندازه گیری می کنیم و این اندازه را تقسیم بر دو می کنیم سپس نقطه ای که به آن می رسیم را نقطه ی ۳ می نامیم.

در گام اخر نیاز است که از نقطه ی ۳ خطی افقی رسم کنیم ، کاربرد این خط این است که زمانی که سر شانه را علامت می کنیم علامت سر شانه دقیقا باید روی این خط قرار گیرد نه بالاتر و نه پایین تر.

مرحله ی سوم رسم الگوی پایه

پس از این که خط افقی که از نقطه ی ۳ شروع می شود را رسم کردیم، به اندازه ی سر شانه از نقطه ی ۲ شروع می کنیم و روی خط افقی که از نقطه ۳ رسم شده است پایین می آییم ، نقطه ی بدست آمده باید دقیقا روی خط افقی باشد و این نقطه را نقطه ی ۴ می نامیم.

الگو خیاطی زنانه

در گام بعدی کارور جلو را تقسیم بر ۲ می کنیم و عدد بدست آمده را روی خط G-H علامت می زنیم ، می شود نقطه ی ۵٫

سپس دور سینه را تقسیم بر ۴ می کنیم و حاصل را روی خط E-F علامت می زنیم که می شود نقطه ی ۶٫

در گام بعدی از نقطه ی ۶ خطی صاف به خط کمر می کشیم که می شود نقطه ی ۷٫

رسم الگوی پایه

از نقطه ی ۷ ، ۲ سانتی متر داخل می رویم و به نقطه ی ۸ می رسیم ، بعد نقطه ی ۶ و ۸ را به هم متصل می کنیم.

در گام اخر دور باسن را تقسیم بر ۶ می کنیم و روی خط K-L، نقطه ی ۹ را علامت می کنیم و سپس نقطه ی ۸ و ۹ را به متصل می کنیم.

در این بخش از سایت سیماکده به نحوه مطالعه الگوی خیاطی میپردازیم پس با ما همراه باشید تا انتهای این مطلب: مبتدیان خیاطی با نگاه کردن به الگوهای خیاطی ممکن است احساس سردرگمی کنند. به دلیل وجود نمادهای بسیار، دانستن نحوه خواندن الگوهای خیاطی احتمالا کمی شبیه به خواندن زبان هلندی است. دستورالعمل هایی وجود دارند (بعضی از آنها وجود هم ندارند!) که همراه با ابزار الگوهای خیاطی می آیند. این راهنما برای خواندن الگوی خیاطی می تواند به شما کمک کند تا هرگونه سردرگمی احتمالی درباره نمادهای الگوئی، نقشه چیدمان الگو، راه پارچه، اندازه گیری بدن شخص، انواع پارچه و موارد دیگر را به حداقل برسانید.

نحوه مطالعه الگوهای خیاطی

اگر شما یک الگوی کاغذی را خریداری کنید و یا اینکه از یک الگوی پی دی اف دیجیتالی استفاده نمایید، با چندین عنصر در الگوهای خیاطی مواجه خواهید بود:

 • الگوهای خیاطی همراه با خطوط و نمادهای مختلف
 • راهنمای اندازه (سایز)
 • اندازه گیری پوشاک تکمیل شده
 • نقشه چیدمان الگو روی پارچه
 • دستورالعمل های خیاطی

ما هر یک از این پنج عنصر را در زیر مورد بررسی قرار می دهیم تا شما احساس اعتماد به نفس بیشتری در هنگام خواندن الگوهای خیاطی داشته باشید. مهمترین چیز برای شما اگر یک مبتدی در زمینه خیاطی هستید، این است که الگوی خیاطی، یعنی تمام عناصر را با دقت بخوانید. طراح مقادیر اضافه درزها را براساس الگوی خود توضیح نمی دهد و این مقادیر با توجه به بخش هایی که شما می خواهید بدوزید، متفاوت خواهد بود.  برخی از الگوها با اضافه درز یک سانتی متر ایجاد می شوند و برخی دیگر با اضافه کردن یک درز نیم اینچ طراحی می شوند – اضافه درز در حالت دوم حدود ۱.۲۵ سانتی متر است.

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

نمادها و خطوط الگوهای خیاطی

بیایید با بخشی شروع بکنیم که بیشترین سردرگمی را برای مبتدیان خیاطی ایجاد می کند. من به تمام موارد زیر پاسخ خواهم داد و سپس برای هر نماد الگویی و کاربرگ های قابل چاپ، یک تصویر و توضیحات کافی ارائه می دهم.

این نمادها بر روی الگوهای خیاطی چه مفهومی را می رسانند؟

نحوه مطالعه الگوی خیاطی
نحوه مطالعه الگوی خیاطی

هر یک از نمادهای موجود در الگوهای خیاطی معنای متفاوتی دارند. ما در این مطلب، آنها را به طور کامل توضیح می دهیم. در واقع نمادها، نکات کلیدی مختصری درباره تکه الگوهای مختلف مورد بحث هستند.

ارتباط-با-سیماکده

سیماکده اولین مرکز فروش الگوی خیاطی آماده چاپی در ایران قیمت الگوهای آماده خیاطی را حتما مقایسه کنید

تکه های الگو چه چیزی هستند؟

تکه های الگو بخشی از کل الگوی خیاطی هستند. اگر قصد دارید یک پیراهن بدوزید، به بخش های زیر برای دوختن پیراهن نیاز خواهید داشت:

 • نوع حروف
 • عقب لباس
 • سرشانه عقب لباس
 • آستین لباس
 • سرآستین لباس
 • چاک پیراهن
 • الصاق جیب ها
 • پایه یقه
 • یقه

هر یک از این موارد معمولا یکی از تکه های الگو محسوب می شوند. مگر اینکه طراحی لباس پیچیده باشد که در این صورت جلو یا عقب لباس می تواند از الگوهای مختلفی تشکیل شود. هر یک از تکه های الگو دارای نشانه ها و خطوط مختلفی هستند که به عنوان یک راهنمای تصویری، آنچه که باید با هر تکه الگو انجام شود را توضیح می دهند.

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

خطوط و نمادها بر روی تکه های الگو به چه معنا هستند؟

تعدادی خطوط و نماد مختلف بر روی تکه های الگو خیاطی وجود دارد که با توجه به برند الگوی خیاطی اندکی با یکدیگر متفاوت هستند. برای این نوع خطوط، لیست جامعی وجود ندارد، اما این راهنما به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه یک الگوی خیاطی را بخوانید.

 • خط برش
 • چرت ها
 • خط راه پارچه
 • خط تای پارچه
 • خطوط کوتاه کردن / بلند کردن
 • ساسون ها
 • جمع کننده ها
 • چین ها
 • پلیسه ها
 • جیب ها
 • دکمه ها و سوراخ دکمه ها
 • نقطه بالاتنه

حال بیایید تا جزئیات بیشتری را بررسی کنیم:

خط برش چیست؟

علائم قراردادی ترسیم الگو

در هر الگوی خیاطی، خطوط برش را مشاهده خواهید کرد. معمولا تعداد معدودی از آنها در بعضی جاها روی هم می افتند.
الگوهای خیاطی، بعضی اوقات «تو در تو» هستند که به شما این مکان را می دهند تا یک یا چند اندازه را برای چاپ و برش انتخاب کنید. این ویژگی باعث می شود تا این الگوها به سهولت قابل استفاده باشند، زیرا در این صورت خطوط برش کمتری روی کاغذ وجود دارد و احتمال اینکه خطوط اشتباه را برش بزنید، کمتر خواهد بود.
خطوط برش با توجه به مدل از یکدیگر متمایز می شوند:

 • خطوط نقطه چین
 • خطوط متشکل از نقطه و خط تیره
 • خطوط متشکل از خط تیره های متغیر

نحوه مطالعه الگوی خیاطی

به هر مدل خط برش، اندازه ای اختصاص داده می شود و این همان خطی است که شما برای تکه های الگو برش می دهید.

چرت ها در یک الگو به چه معنا هستند؟

نحوه مطالعه الگوی خیاطی

چرت های یک الگو نقاط موازنه الگو هستند. شما از چرت ها استفاده می کنید تا مطمئن شوید که تکه های الگو به درستی با یکدیگر تطبیق پیدا می کنند. مثلا از طریق آن می توان از مطابقت پیدا کردن چرت آستین با چرت جای آستین در لباس یا تنظیم شدن چرت وسط در جلوی پیراهن با جلوی وسط پایه یقه مطمئن گردید.

الگو شناسی در خیاطی
در یک الگوی استاندارد باید یک چرت در جلو و دو برابر آن در عقب وجود داشته باشد. به عنوان مثال، آستین برای تکه دوخته شده به جلوی بالا تنه، یک چرت و یک چرت مضاعف بر روی تکه ای که به بالا تنه عقب دوخته می شود، دارد.

مشاهده  الگوی دامن کله قندی همراه نحوه برش و دوخت

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

نحوه برش چرت ها در خیاطی چگونه است؟

مطالعه الگوی خیاطی

بیشتر الگوهای تجاری خیاطی، مثلث های کوچکی بر روی الگوها دارند که در واقع چرت محسوب می شوند. الگوی قدیمیتر بعضی از شرکت ها که در زمینه طراحی الگو فعالیت می کنند، چرت های نقطه ای به سمت خارج دارند. بیشتر طراحان مستقل در الگوهای خود از چرت های نقطه ای به سمت داخل استفاده می کنند. من به شخصه برای برش چرت ها از قیچی کاغذ بری برای آن قسمت ها استفاده می کنم و یک مقدار سرقیچی برای پارچه و الگو در نظر می گیرم که معمولا بیشتر از ۲ تا ۳ میلی متر است. اگر از نوعی الگوی خیاطی استفاده می کنید که دارای چرت هایی است که در پیرامون تکه الگو امتداد پیدا کرده است، شما باید چرت های سه گوش را نیز به سمت خارج برش دهید.

برش دولا در خیاطی به چه معناست؟

هنگامی که الگوی خیاطی به شما می گوید که باید برش دولا بزنید، به این معناست که باید پارچه ها را در کنار هم قرار دهید – هر دو طرف راست یا چپ آنها را در مقابل یکدیگر بگذارید – و تکه های الگو را بر روی آنها قرار دهید. با بریدن دو تکه پارچه از این طریق در حال ایجاد یک جفت متقارن خواهید بود.

خط تا بر روی الگوهای خیاطی به چه معناست؟

طرز مطالعه الگوی خیاطی

بعضی اوقات تکه های الگو به جای داشتن خط راه، خط تا دارند. این امر به این دلیل است که تکه الگو متقارن است و فقط یک تکه باید برش بخورد. خط تا کردن، لبه یک تکه الگو، یعنی جایی که قرار است تای پارچه بر روی آن قرار بگیرد را نشانه گذاری می کند. در لبه خطی که تا خورده است، ضریب مجازی برای درز وجود نخواهد داشت، زیرا این یک تای پارچه است و ارتباطی به درز خیاطی ندارد. وسط جلوی یک لباس یا وسط عقب یک پیراهن را می توان بر روی خط تا برش داد. همچنین در مورد یقه ها، پایه های یقه و حاشیه جلو و عقب یقه نیز می توان خط تا کردن را برش زد.

علائم ترسیم الگو

خط راه بر روی الگوهای خیاطی به چه معناست؟

خط راه بر روی یک تکه از الگو به فلشی اشاره دارد که نحوه تنظیم پارچه و تکه الگو را نسبت به یکدیگر به شما نشان می دهد.

خط راه طولی

خط راه طولی

این خط راه در انتها دارای یک فلش است که این خط باید به موازات خط راه مستقیم پارچه قرار گیرد.

خط راه عرضی (بیراه)

خط راه عرضی با حاشیه پارچه دارای زاویه ۹۰ درجه است. این خط به ندرت روی تکه های الگو نشان داده می شود، زیرا همیشه فلش خط راه به گونه ای قرار می گیرد که تکه ای الگو در صورت لزوم با حاشیه پارچه به صورت موازی قرار گیرند.

برش اریب

برش اریب

برش پارچه با زاویه ۴۵ درجه نسبت به حاشیه پارچه، اریب نامیده می شود. بر روی این زاویه، کشش و آویختگی بیشتری وجود دارد، بنابراین اغلب برای پیراهن ها و بلوزهایی به کار می رود که فاقد ساسون هستند.

سایر ملاحظات در مورد خط راه

اگر از پارچه پرزدار استفاده می کنید، باید حتما مسیری را که فلش های خط راه به آن اشاره می کنند را در نظر بگیرید. در بعضی از الگوها مثل خط تا، در هر دو انتهای خط راه، فلش وجود دارد. این موضوع معمولا بدان معنا است که الگو را می توان در هر دو جهت قرار داد تا زمانی که با خط راه پارچه همسو شوند. با این حال این روش برای پارچه های با پرز و کرک زیاد مثل پارچه های مخمل، کبریتی و خز مصنوعی مناسب نیست. در این موارد شما می توانید برای حفظ استحکام در هر تکه از الگو، جهت فلشی که به سمت بالا اشاره دارد را در نظر بگیرید و فلش دیگر را نادیده بگیرید.

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

 
 
 

خطوط کوتاه و بلند کردن

خطوط کوتاه و بلند کردن

الگوهای خیاطی با توجه به ارتفاع خاصی طراحی می شوند. اگر قد شما کوتاه تر یا بلندتر از آن ارتفاع مورد نظر است باید از خطوط کوتاه و بلند کردن بر روی الگوهای خیاطی استفاده کنید. بهتر است به جای اینکه خودتان الگو را علامت گذاری کنید از خطوط مشخص شده توسط طراح الگو بهره بگیرید. این امر به این دلیل است که تغییر دادن الگو برخی اوقات می تواند بر طول و عرض پوشاک نهایی تأثیر بگذارد.

ساسون ها

ساسون ها

خطوط ساسون معمولا روی الگوها با خط چین هایی که به پایه های ساسون نیز معروفند و در نقطه ساسون به هم متصل می شوند، مشخص می شوند.
از ساسون برای خواباندن پارچه استفاده می شود، بنابراین در جلوی بالاتنه برای شکل دادن به پارچه در نزدیکی کمر و سینه و در عقب بالاتنه برای شکل دادن به پارچه روی شانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین از آنها برای شکل دادن به پارچه دامن در جلو و عقب آن از خط کمر تا باسن نیز استفاده می شود.

خطوط جمع کننده

خطوط جمع کننده

جمع کردن پارچه را بر روی الگو می توان به صورت یک خط مستقیم و یا یک خط موجی بین دو نقطه نشان داد. من به شخصه برای جمع کردن پارچه از بلندترین کوک چرخ خیاطی خودم استفاده کنم و دوخت را بین دو نقطه انجام می دهم. هنگام شروع به کار از کوک چپ و راست استفاده کنید، اما انتهای دیگر دوخت را باز بگذارید تا بتوانید از طریق آن نخ ها را جمع کرده و پارچه را چین دهید. شما باید اندازه ای که برای جمع کردن پارچه لازم است را از روی دستورالعمل های خیاطی به دست بیاورید، هر چند که اغلب اوقات می توان آن را از روی چرت های مشخص شده بر روی تکه الگوهای رابط نیز استنباط کرد.

چین ها

چین ها

چین ها با رساندن دو نقطه از پارچه به یکدیگر و دوختن آنها به صورت یک خط به موازات خط چین تشکیل می شوند. می توان آنها را بر روی یک الگو به صورت تصویر زیر نشان داد.

پلیسه کردن

پلیسه کردن

نحوه مشخص کردن چین ها با نحوه مشخص کردن پلیسه ها بر روی الگوهای خیاطی متفاوت است، زیرا پلیسه ها جهت دار هستند و در تمام مسیر به پایین دوخته نمی شوند. بر روی الگوی خیاطی یک فلش وجود دارد که نشان دهنده جهت پلیسه است و یک خط نقطه چین نیز موجود است که نشان دهنده جایی است که لبه چین خورده پلیسه باید تنظیم شود.

برش زدن

اگر در بعضی از الگوها برای کمک به صاف کردن لایه های پارچه نیاز به برش کناره های پارچه باشد، نماد برش در قسمت فوقانی، یعنی جایی که باید برش داده شود، قرار می گیرد.

جیب ها

جیب ها

در هنگام دوخت لباس، جیب ها باید به درستی در سر جای خودشان قرار گیرند. جایی که جیب ها باید بر روی لباس الصاق شوند، معمولا با دایره (سوراخ های سطحی ریز) بر روی تکه های الگو نشان داده می شود. این دایره ها معمولا با نمادهای مشابه بر روی الگوی جیب ها ارتباط کامل دارند.

دکمه ها و سوراخ دکمه ها

دکمه ها و سوراخ دکمه ها

دکمه ها و سوراخ دکمه های آنها با دقت بسیار بر روی تکه های الگو مشخص می شوند تا از قرارگیری دقیق آنها در سر جای خودشان اطمینان حاصل شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که دکمه مقداری دورتر از سر جای خودش قرار گیرد این اشتباه بر نحوه قرارگیری تکه های مختلف پارچه در هنگام بستن دکمه ها نیز تاثیر می گذارد.

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

نقطه بالاتنه

نقطه بالاتنه

نقطه بالاتنه همیشه بر روی الگوی جلوی بالاتنه نشان داده نمی شود، اما در هنگام نشستن، نقطه بالاتنه در بالاترین قسمت نیم تنه قرار می گیرد. معمولا این قسمت نوک سینه ها است، اما اگر برجسته ترین قسمت بالاتنه نوک سینه ها نباشد ممکن است نقطه بالاتنه در جای دیگری قرار بگیرد. ساسون ها معمولا به گونه ای طراحی می شوند که قبل از رسیدن به نقطه بالاتنه به پایان برسند تا جایی که هیچ نقطه  تیزی بر روی نقطه بالاتنه لباس وجود نداشته باشد.

خواندن الگوی خیاطی: راهنمای اندازه (سایز)

خواندن الگوی خیاطی
خواندن الگوی خیاطی

نکته دیگری که در هنگام شروع به کار با الگوهای خیاطی و بعد از یادگیری نمادهای الگوها باید فرا بگیرید آگاهی در مورد اندازه هاست..
من قصد دارم به این نکته اشاره کنم، زیرا در حوزه های مربوط به مد و خیاطی زیاد به این موضوع توجه نشده است. معمولا اندازه ها مربوط به نمونه کوچکی هستند که اغلب فقط مربوط به یک «مشتری ایده آل» است. من از این موضوع آگاهی دارم، چون وقتی که صاحب یک خط مد بودم، بلوک های منزلم را براساس اندازه معینی که متناسب با مدل من که یک «مشتری ایده آل» بود، ساخته بودم.
اندازه هایی که شما در الگوهای خیاطی شرکت های مختلف مشاهده می کنید می توانند مانند تفاوت اندازه ها در فروشگاه های لباس، دقیقا متفاوت باشند. اندازه 16 در الگوهای شرکت های بوردا (Burda) یا سیمپلی سیتی (Simplicity) خیلی متفاوت تر از اندازه 16 در الگوهای شرکت های کلوزت کیس فایل (Closet Case Files) یا نایمد پترن (Named Patterns) است. اندازه های الگوهای خیاطی به اندازه های بدن شما بستگی دارند. الگوی خیاطی بستگی به نوع لباسی دارد که برای شما مناسب است. شما می توانید سه روش اندازه گیری یا تعداد بیشتری را در نظر بگیرید.

در اینجا به چند قانون کلی اشاره می کنم که در هنگام مشاهده اندازه الگوها باید به آنها توجه کنید:

 • اگر می خواهید لباس در قسمت سینه ها گشاد باشد باید براساس الگوی خیاطی، قسمت «دایراه ای» را در قسمت فوقانی بدن خود – معمولا بالاتنه – در نظر بگیرید تا لباس در هنگام پوشیدن راحت باشد و در اطراف سینه ها کشیده نشود.
 • برای اینکه قسمت سینه لباس شما براساس الگو کاملا سفت و متناسب باشد باید به قسمت پایین نیم تنه، قسمت بالای سینه و اندازه های دور کمر توجه کنید و یکFBA  (تعدیل کامل نیم تنه) در صورت لزوم با بزرگ کردن بالاتنه لباس ایجاد کنید.
 • بیشترین تمرکز باید بر روی اندازه گیری پایین تنه لباس – ناحیه باسن / لگن صورت گیرد – زیرا با خواباندن پارچه می توان قسمت های باریک این الگو را اصلاح کرد.

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

نحوه مطالعه الگوهای خیاطی
نحوه مطالعه الگوهای خیاطی

خیلی به ندرت پیش می آید که اندازه های بدن شما کاملا با راهنمای اندازه ها در الگوهای خیاطی مطابقت داشته باشد.
لطفا احساس بدی درباره عدم «تطابق» نداشته باشید. شما غیرنرمال نیستید، شاید مثل من بی نظیر هستید و هیچ الگوی خیاطی آماده ای نمی تواند برای شما کاملا متناسب باشد. پیدا کردن اندازه خود در نمودار تهیه شده در مقایسه با الگوی خیاطی به شما کمک می کند تا بدانید که برای دوختن لباس چقدر پارچه نیاز دارید و اینکه آیا شما نیاز دارید که برای ایجاد تناسب بیشتر بین این اندازه ها درجه بندی ایجاد نمایید.

خواندن الگوی خیاطی: اندازه گیری پوشاک تکمیل شده

اندازه گیری پوشاک تکمیلی جزء ملاحظات بعدی است. اگر لباس، یک لباس کاملا متناسب است، بین اندازه دور کمر مطابق با نمودار اندازه ها و اندازه دور کمر مطابق با نمودار پوشاک تکمیلی، تفاوت اندکی وجود دارد. دلیل این موضوع این است که در این حالت به «آزادی پوشش» لازم است، این فضای اضافی بین بدن شخص و لباس این امکان را می دهد تا فرد هنگام پوشیدن لباس کاملا راحت باشد. اگر لباس جزء پوشش های بیرون از منزل قرار می گیرد، اختلاف بیشتری لازم است تا بتوان در زیر آن به راحتی لباس های دیگری نیز پوشید. ذکر این نکته مهم است که اگر شما به صلاح می دانید که سایز لباس را بالا یا پایین در نظر بگیرید، در این صورت میزان تفاوت بین اندازه های شما و اندازه های پوشاک تمام شده به اختیار خودتان است.

خواندن الگو خیاطی: نقشه چیدمان الگو

وقتی می دانیم که چگونه باید الگوهای خیاطی را بخوانیم، درک نقشه چیدمان الگو بسیار حیاتی خواهد بود. اغلب اوقات نقشه چیدمان تکه های الگو توسط شرکت طراح ارائه می شود و در یک جزوه خیاطی گنجانده می شود. این این طرح به شما کمک می کند تا از پارچه خود بیشترین استفاده را بکنید.
این طرح روش های مختلفی را برای چیدمان الگوها بر روی پارچه به شما نشان می دهد و به موارد زیر بستگی دارد:

 • عرض پارچه شما
 • اندازه الگوی انتخاب شده

اگر قصد دارید از پارچه ای استفاده کنید که الگوی چاپی یا بافته شده دارد و می خواهید آن را با الگوی خودتان مطابقت دهید باید در نظر داشته باشید که آیا نقشه چیدمان برای کار شما مناسب است یا خیر. در این حالت ممکن است شما با توجه به نوع الگوی خیاطی که دارید نیاز به خرید پارچه بیشتری داشته باشید. نقشه چیدمان همیشه بیشترین استفاده را از پارچه نمی کند. من به عنوان کسی که با خرده های پارچه غیرضروری بسیار مخالفم، شخصا ترجیح می دهم با تکه های الگو روی پارچه بازی کنم تا بتوانم مصرف پارچه را کم کنم.

خواندن الگوی خیاطی: دستورالعمل های خیاطی

خود الگوهای خیاطی که به عنوان راهنمای گام به گام ارائه می شوند، اغلب ساده ترین بخش برای یادگیری نحوه خواندن الگوهای خیاطی هستند. توجه داشته باشید که برخی از شرکت های ارائه دهنده الگوهای خیاطی، جزوه ها و یا فایل هایی شامل راهنمای اندازه گیری و نقشه چیدمان الگو را در قالب یک دستورالعمل خیاطی ارائه می دهند، در حالیکه برخی دیگر از آنها این موارد را در قالب بسته ها و پاکت های الگو های چاپ شده به صورت فیزیکی فراهم خواهند کرد. اکثر شرکت های ارائه دهنده الگوهای خیاطی، دستورالعمل های واقعی خیاطی را نیز ارائه می دهند:

 • همراه با دستورالعمل های متنی
 • تصاویر
 • عکس ها
 

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

 
 

این امر خواندن دستورالعمل های خیاطی را آسان تر می کند، اگرچه میزان پرداختن به جزئیات در بین شرکت ها متفاوت است. شرکت کلوزت کیس فایلز (Closet Case Files) که در زمینه ارائه الگو فعالیت می کند، الگوها را با دستورالعمل های دقیق و کاملی ارائه می دهد، در حالی که الگوهای خیاطی شرکت استایل آرک (Style Arc) به ذکر موارد بسیار اساسی بسنده می کند.

درک اصول

دستور العمل های خیاطی شامل دستورالعمل های اولیه است که در ادامه به آنها اشاره می شود:

 • تصویر خطی
 • فهرست الگو

همچنین در این دستورالعمل ها موارد زیر نیز ذکر می گردد:

 • پارچه هایی که متناسب با آن الگو هستند، توصیه می شوند. مثلا در مورد متناسب بودن این الگو برای پارچه بافتنی یا کشباف، صحبت می شود. همچنین پارچه های متناسب با وزن و جنس الیاف متشکله پارچه نیز توصیه می شوند.
 • لوازم خیاطی مانند بست ها، رابط ها و غیره که متناسب با الگو هستند، توضیح داده می شوند.
 • لیستی از ابزارهای خیاطی مورد نیاز ارائه می گردد.
 • هر گونه آماده سازی که باید قبل از خیاطی بر روی پارچه انجام شود، توضیح داده می شود.
 • در صورتی که الگوی خیاطی، دیجیتالی باشد، جهت چاپ الگو مشخص می گردد.
 • تکه های الگو علامت گذاری می شوند.

طرح های خطی

طرح های خطی

الگوی خیاطی شما شامل یک یا چند طرح خطی است که هدف از آوردن آنها ارائه تصویری ساده از لباس دوخته شده است. معمولا برای هر نمونه از الگوی خیاطی، مانند نمونه های آستین بلند یا کوتاه یا نمونه های با بلندی مختلف یک تصویر خطی ارائه می شود. آنها به شما در تصمیم گیری اینکه کدام نمونه مناسب شما است، کمک می کنند.

فهرست الگو

این فهرست شامل لیستی از تکه های الگوی موجود در الگوی کلی خیاطی است. اگر الگو خیاطی دارای «نمای» متفاوت باشد، در این صورت ممکن است الگو شامل یک راهنما باشد که به شما نشان می دهد که به چه تکه هایی از لیست کلی الگو نیاز دارید. همچنین به همراه آن یک راهنما وجود دارد که صفحاتی را که باید چاپ کنید، نشان می دهد.

نکاتی در مورد آماده سازی پارچه

نکات آماده سازی پارچه در دستورالعمل های خیاطی اغلب بر این نکته تاکید دارند که پارچه های انتخابی قبل از خیاطی کردن باید با شستن یا با استفاده از بخار، آب بروند. این یک قاعده خوب است که باید از آن پیروی کنید، زیرا هیچ چیز بدتر از کوچک شدن یک لباس کاملا متناسب بعد از اولین شستشو نیست. همچنین در مورد اینکه چه قسمت هایی نیاز به رابط دارند، راهنمایی خواهید شد. ممکن است روش فیوزینگ بلوک (Block fusing) پیشنهاد شود که در واقع روشی است که کل تکه های پارچه فیوز می شوند یا ممکن است دستورالعمل های خاص تری در رابطه با فیوزینگ وجود داشته باشد.

دستورالعمل های چاپ کردن

این قسمت فقط مربوط به الگوهای دیجیتالی خیاطی است، اما توضیحات مختصری درباره آن لازم است:

۱-نحوه چاپ اولین صفحه الگو برای بررسی اینکه آیا مقیاس چاپگر شما ۱۰۰% است.

۲-نحوه اتصال صفحات مختلف به یکدیگر به منظور ایجاد یک طرح کامل از الگو برای برش دادن آنها.

نشانه گذاری تکه های الگو

آخرین قدمی که قبل از شروع کردن خیاطی و در هنگام یادگیری نحوه خواندن الگوهای خیاطی باید بردارید، یادگیری نحوه علامت گذاری تکه های الگو است.

شما می توانید از وسایل زیر برای نشانه گذاری الگوهای خیاطی استفاده کنید:

 • گچ خیاطی
 • کاغذ کاربن و رولت خیاطی
 • قلم پارچه ای قابل شستشو
 • پونز خیاطی

من معمولا از مورد آخری، یعنی پونزهای خیاطی استفاده می کنم، زیرا احتمال اینکه اثر آن بر روی پارچه باقی بماند کمتر است و برای من روش سریع تری محسوب می شود. هدف این بود که تمام اطلاعات مهم از الگوهای خیاطی منتقل شود. این قسمت های نشانه گذاری شده باید قبل از شروع کار دوخت، از الگو به پارچه منتقل شوند.

دستورالعمل های خیاطی

شما اکنون آموخته اید که چگونه یک الگوی خیاطی را بخوانید و آنچه باقی مانده است این است که گام به گام دستورالعمل های خیاطی ارائه شده توسط شرکت ارائه دهنده الگوهای خیاطی را دنبال کنید

اگر عاشق دوخت لباس های خود هستید، ممکن است به الگوهای دوخت لباس علاقه مند شوید. الگوهای دوخت لباس دستورالعمل ها و الگوهایی هستند که به شما کمک می کنند انواع مختلف لباس را با پارچه و سبک خود بسازید. شما می توانید بسیاری از الگوهای دوخت لباس را به صورت رایگان و پولی برای مناسبت ها و فصول مختلف به صورت آنلاین پیدا کنید.

برخی از مزایای استفاده از الگوهای دوخت لباس عبارتند از:

– می توانید لباس خود را متناسب با فرم بدن و ترجیحات خود سفارشی کنید.
– می توانید پارچه، رنگ، چاپ و تزیینات را متناسب با سلیقه و بودجه خود انتخاب کنید.
– می توانید خلاقیت و شخصیت خود را از طریق لباس دست ساز خود بروز دهید.
– می توانید با ساختن لباس های خود به جای خرید، در پول خود صرفه جویی کنید.

برخی از چالش های استفاده از الگوهای دوخت لباس عبارتند از:

– برای پیروی از دستورالعمل ها باید مهارت ها و ابزار اولیه خیاطی را داشته باشید.
– باید خودتان را دقیق اندازه بگیرید و در صورت نیاز الگو را تنظیم کنید.
– باید محل مناسبی برای برش و دوخت پارچه های خود پیدا کنید.پ

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

الگوی خیاطی

منبع: سایت سیماکده

4.9/5 - (17 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *