25+1 ترفند خیاطی | ترفندهای بی نظیره خیاطی آسان(قلق های خیاطی)

خیاطی-آسان

ترفندهای خیاطی تکنیک های خیلی راحت برای خیاطی آسان

برای یاد گرفتن مهارت های خیاطی آسان چیکار باد کنیم؟سوالی که در ابتدا بهتر به آن پاسخ داده شود آن است که اصلا خیاط به چه کسی گفته می‌شود؟ خیاط یک هنرمند است که با استفاده از دوخت و پارچه، به هنرنمایی می‌پردازد. یک خیاط خوب، باید انواع پارچه‌ها را بشناسد و به بهترین شکل از آنها در دوخت و دوز استفاده کند؛ مهارت و خلاقیت و نوآوری را با هم ادغام کند و بهترین طرح و دوخت را تحویل مشتری دهد . شما در این کار هرچه تجربه بیشتری کسب کنید مطمئنا موفق‌تر خواهید بود.

چرا باید خیاطی کنیم؟

اگر بخواهید می‌توانید از این هنر تنها برای خود و اعضای خانواده‌تان استفاده کنید؛ در این صورت، می‌توانید در هزینه‌های جاری‌تان نهایت صرفه‌جویی را اعمال کنید و اگر انسان خلاقی باشید، می‌توانید مدل‌ها و طرح‌هایی که به ذهنتان می‌آید، را خود بدوزید. یا اینکه به آن، مانند شغلی نگاه کرده و از آن کسب درآمد کنید.آموزش “خیاطی آسان” در منزل شما می‌توانید هم در منزل به کار مشغول شوید و به کسب درآمد برسید، یا اینکه در کارگاه‌های خیاطی مشغول شوید و یا اینکه خودتان به صورت مستقل مغازه‌ای را اجاره کرده و خیاطی کنید.

خیاطی آسان
خیاطی آسان در منزل

چگونگی ورود به کار خیاطی :

اگر از آن دسته افرادی هستید که از دوران نوجوانی به این هنر علاقه داشته، می‌توانید در دبیرستان که زمان انتخاب رشته است، به مدارس کار و دانش رفته و فنی و حرفه‌ای رفته و در رشته‌های مختلف آموزش ببینید و از این جا علاقه خود را پیگیری کنید و سپس در دانشگاه نیز، رشته خیاطی را ادامه دهید. در غیر این صورت می‌توانید به آموزشگاه‌هایی که زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای در حال آموزش هستند، مراجعه کرده و اولین دوره که معروف به دور نازک دوز است، را بگذرانید. اگر به گذراندن این دوره‌ها علاقه‌ای ندارید، می‌توانید به یکی از خیاطی‌هایی که نزدی منزلتان هستند مراجعه کرده و از مدیر آن خواهش کنید که به شما در یادگیری این کار کمک کند و شما به عنوان شاگرد، هم‌گام با او کار کنید.

اگر می خواهید خیاطی را ادامه دهید باید با علاقه و اشتیاق آن را دنبال کنید تا در این کار موفق شوید. برای یادگرفتن عجله نکنید؛ هیچ کس با یک دوره کوتاه خیاطی، به مهارت لازم نرسیده است. توجه کنید که هر چه زمان بیشتری برای این کار سپری کنید، تجربه خود را بالاتر برده‌اید. سعی کنید که نگاه تیزبینی داشته باشید و به هر مدل لباسی که می‌بینید، با دقت نگاه کرده و از آن ایده بگیرید. برای داشتن تجربه لازم و اینکه اشکالات شما حین کار برطرف شود، لازم است حتما به دوخت لباس مبادرت بورزید. برای این کار حتما لازم است دل را به دریا بزنید. وقتی برای اولین بار قیچی را با پارچه آشنا کردید، آن هنگام است که دیگر ترسی از انجام کار ندارید.

ترفند های خیاطی
خیاطی آسان برای لباس ها و پارچه های نازک

خیاطی آسان چه مهارت هایی را می طلبد ؟

اگر حس می‌کنید که فرد دقیق و منظمی هستید، در کار می‌توانید ایده‌پردازی کنید و خلاقیت به خرج دهید، این شغل دقیقا مناسب شماست. اما این کار نیز نیاز دارد تا شما مهارت‌هایی را داشته باشید از جمله موارد زیر:
توانایی برش الگوی لباس
توانایی شناخت پارچه و جنس آنها
تجربه و توانایی دوزندگی
صبر و حوصله فراوان
علاقه و اشتیاق به دوخت لباس و طراحی‌های به‌روز
توانایی کار در ساعات طولانی
داشتن دقت فراوان در حین کا
هوش بالا برای درک آنچه مشتری می‌خواهد
متعهد بودن به کار و تحویل به موقع کار
سلامت جسمانی

شناخت پارچه:

1. باید انواع پارچه‌ها را بشناسیم و با دوخت آن آشنایی داشته باشیم و بدانیم هر پارچه به چه کاری می‌آید و در چه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در خرید پارچه فقط به ظاهر وزیبایی آن نگاه نکنید؛ بلکه اضافه بر این‌ها باید توجه داشت نوع دوخت آن پارچه چگونه است. همانطور که در بالا گفتیم اگر در کلاس‌های ابتدایی شرکت کنید به شناخت هرچه بهتر شما کمک شایانی خواهند کرد.

2. برش:

شما باید یاد بگیرید که چگونه برش بزنید. طبق یک الگو طرح اولیه را توسط کاربن روی پارچه مورد نظر قرار دهید و مطمئن شوید که فیکس شده است. برای این کار می‌توانید از سوزن ته‌گرد کمک بگیرید و آن را ثابت نگاه دارید.پارچه را بر روی سطح صافی قرار دهید حتما دقت کنید که سطح صاف باشد و پارچه کاملا پهن شده باشد. اگر از میز کار استفاده می‌کنید چک کنید که تمام پارچه بر روی میز پهن شده باشد و بعد با قیچی آن را برش دهید.

چگونه خیاطی آسانی داشته باشیم :

با استفاده از یک سری ترفندهای ساده اما کلیدی می‌توانید خیاطی بسیار آسانی داشته باشید. ما این مطلب را از تجربیات بهترین و ماهرترین خیاط‌های دنیا جمع‌آوری کردیم تا شما نیز بتوانید به راحتی خیاطان با تجربه خیاطی کنید و حرفه‌ای شوید. فراگیری این مطالب، خیاطی هر چه بیشتر برای شما آسان خواهد شد.

ترفند خیاطی آسان:

بین وسایل خیاطی آهن ربا بگذارید

همیشه یک آهنربا در کنار خود داشته باشید. این امر هم از نظر حفظ سلامت شما و هم در صرفه جویی در وقت بسیار کار امد است. اگر سوزن یا سوزن ته گرد گم کردید، بدون نگرانی و اتلاف وقت، می‌توانید آن را توسط یک آهن ربا پیدا کنید. برای این منظور، آهنربا را بر روی نقطه‌ای که فکر می‌کنید سوزن گم شده است بکشید؛ و سریعا آهنربا سوزن را به خود جذب خواهد کرد .

نخ کردن سوزن:

بیشتر افراد همیشه با نخ کردن سوزن مشکل دارد. ما با این ترفند به شما کمک خواهیم کرد که خیلی آسان، سوزن را در چشم به هم‌زدنی نخ کنید. برای این کار کافی است، کمی محلول آب و نشاسته را داخل یک ظرف کوچک در بسته قرار دهید و نخ را داخل آن بگذارید؛ بعد خواهید دید که به آسانی نخ درون سوز می رود.

نخ کردن سوزن
خیاطی آسان با روش صحیح نخ کردن سوزن

جدیدترین ترفندهای خیاطی :

باز و بسته شدن سخت زیپ:

گاهی بعضی زیپ‌ها‌ به سختی باز و بسته می‌شوند؛ برای حل این مشکل می‌توانید صابون خشک راچند بار بر روی زیپ بکشید و سپس مشاهده می‌کنید که به‌راحتی، زیپ باز و بسته می‌شود.

 دوخت پارچه‌های ضخیم:

بعضی از پارچه‌ها به خاطر ضخامت زیادی که دارند، بد دوخته می‌شوند. برای راحتی کار می‌توانید از صابون خشک استفاده کنید. صابون را روی این پارچه‌ها بکشید و بعد خواهید دید که سوزن به راحتی داخل این پارچه‌ها رفته و شما دوخت راحت و آسانی خواهید داشت.

دوخت پارچه های ضخیم
نکات خیاطی آسان برای افراد مبتدی

اتو:

برای اتو کردن پارچه‌های ابریشمی، باید پارچه را داخل ژلاتین قرار دهید؛ اما اگر ژلاتین در دسترس ندارید می‌توانید از محلول آب و نشاسته استفاده کنید. برای این کار، ابتدا پارچه را با آب سرد شسته، بعد حدود ۲ دقیقه آن را داخل محلول بالا قرار داده و بعد از خارج کردن پارچه، آن را بر روی سطح صافی بگذارید؛ یک پارچه سفید روی آن انداخته و اتو کردن را شروع کرد. الان می‌توانید از اتو کردن این پارچه به صورتی کاملا راحت و آسان لذت ببرید.

خط اتوی منظم:

برای داشتن یک خط اتوی منظم که یکی از نشانه های نظم و آراستگی هر فرد نیز است، می‌توانید محلولی از آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و داخل یک ظرف کنار دستتان قرار دهید؛ مقداری از این محلول را بر روی نقطه‌ای که می خواهید اتوی منظمی داشته باشد بریزید و بعد اتو بزنید و نتیجه را مشاهده کنید.

خط اتو انداختن
ترفندهای خیاطی

دکمه‌های صدفی و چسب نواری:

اگر خواستید دکمه‌های صدفی برای یک لباس استفاده کنید, برای اینکه از سُرخوردن آن‌ جلوگیری کنید، روی آنها چسب نواری بزنید و بعد شروع به دوخت کرده و در انتها چسب را جدا کنید.

همیشه در کنار خود سمباده یا ورق آلومینیومی داشته باشید:

سوزن‌ها بعد چندین بار استفاده، کند می‌شوند و تیزی خود را از دست می‌دهند؛ برای شارژ مجدد و تیزشدن این سوزن‌ها خیاطان حرفه‌ای یک تیکه سمباده را برداشته و تیز کردن سوزن‌ را با استفاده از آن انجام می‌‌ دهند.
قیچی‌ها نیز، بعد از مدتی کند می‌شوند و این یعنی، کار برش را کمی سخت می‌کند. می‌توانید از ورقه‌های سمباده یا آلومینیومی استفاده کنید و قیچی‌ها را به راحتی تیز کنید و بدون مشکل پارچه‌هایتان را با آن برش بزنید.
یکسری نکات کلیدی در مواقعی که با چرخ خیاطی خود به مشکل بر می خورید:

اگر چرخ خیاطی با سر و صدای زیادی دارید؟

• روغن کاری نیاز دارد
• نوع نخی که استفاده می‌کنید با پارچه‌تان سازگاری ندارد
• ضخامت نخ بیش از اندازه است

دوخت چرخ بزرگ و کوچک می‌شود؟

• سوزن به درستی جا نیفتاده
• سوزن از سمت اشتباه نخ شده یا سوزن استاندارد نیست
• گرد و غبار کار روی ماسوره و ماکو قرار گرفته است

چر خیاطی
ترفند آسان و راحت برای دوختن لباس در خیاطی

شکستن مرتب سوزن از چیست؟

• ضخامت سوزن با نخ تناسب ندارد
• سوزن شل است

زمان دوخت چرخ، گیر کرده و حرکت نمی‌کند ؟

• نخ‌ها به ماکو یا به ماسوره پیچیده است
• روغن چرخ، تمام شده است
سخن آخر

اگر می‌خواهید یک خیاط خوب شوید اول صبوری به خرج دهید، بعد تجربه کاریتان را بالا ببرید و در نهایت با تمرین، سعی کنید تجربیات را نهادینه کنید.

جدیدترین ترفندهای خیاطی

بشر از اولِ خلقت به تفکر پوشش بدن خویش با وسایل مو جود در طبیعت بود. پیش از اینکه وی غالب به ایجاد پارچه شود، معمولی ترین چیزها را دور خویش می پیچید ولی با به وجود آمدن پارچه تغییری اساسی در فرم پوشش آدم ها فیس گرفت. اینجا بود که علاوه بر عملکرد اصلی جامه، مفاهیمی از پاراگراف زیبایی و تناسب آن با فرم تن نیز مطرح شد. درحال حاضر دیگر در ساخت و گزینش لباسها المان های دیگری دخیل شدند و به ندرت صنعت های بزرگی از گزاره ساخت پوشاک، مد و فشن فعال ‌ساز‌ی شد. پس از پیچیدگی های متعددی که در روند ایجاد خرقه از پاراگراف دوخت آن بوجود آمد، آدم به تاءمل به کار گیری از طریق های معمولی خیس مانند لباس دوزی با الگو آسان به زمین خورد.

درحال حاضر در اینجا می‌خواهیم به توضیح مفاهیم لباس دوزی آسان، روش های خیاطی سوای الگو یا این که با الگوهای ساده برای تمامی اشخاص بپردازیم. در حالتی‌ که شما هم طرفدار تولید لباس های خودتان به ساده ترین شیوه می‌باشید.

چه شد که انسان به اندیشه خیاطی با الگوهای آسان افتاد؟

با تغییر و تحول شکل در نوع پوشش، آدم ها برای خودشان توقع جدیدی از پوشاک به وجود آوردند. آنها همت می کردند تا هر روز مفاهیم جدیدی در لباس ها تولید نمایند، بدین ترتیب خیاط ها بدون چاره بودند تا خرقه ها را روی بدن افراد بدوزند. این عمل زمانه متعددی می‌برد و به همین استدلال خیاط ها به تفکر افتادند تا روشی پیدا نمایند که علاوه بر سهولت در دوخت، سرعت هم داشته باشد. در این روزگار بود که به کار گیری از الگو برای خیاطی ترویج پیدا کرد.

الگو های کاغذی برای او‌لین توشه به وسیله خیاط آمریکایی به اسم “باتریک” ابتکار عمل شد و از آن پس در آموزش خیاطی آیتم به کار گیری تمامی اشخاص قرار گرفت. این شیوه تحول بزرگی در صنعت تولید پوشاک ساخت و به آن خیاطی با الگو های آسان می گفتند. ولی هنوز هم در لباس دوزی های گران‌قیمت، made to masure از طریق اندازه گیری و دوخت روی بدن اشخاص استفاده می‌گردد که بسیار هزینه بر میباشد.

تفاوت خیاطی با الگو آسان با لباس دوزی مبتدی و تازه کار

شاید شما هم جزو اشخاصی باشد که به نادرست با شنیدن اسم خیاطی با الگو های آسان تصور خیاطی های فارغ از دوخت یا این که مبتدی و تازه کار را داشته باشید البته اینطور نیست. در واقع این شیوه خیاطی به فرایند دوخت با الگوهای بی آلایش اشاره می‌نماید و با دوزندگی سوای الگو متعدد میباشد. اما اشخاصی که مبتدی و تازه کار می باشند هم می‌توانند از الگو لباس های معمولی تر این نحوه بهره برد.

منبع: مجله خیاطی سیماکده

جدیدترین ترفندهای خیاطی

چطور رومیزی های ابریشمی را آهار بزنیم؟

رومیزی های ابریشمی یکی از آن نوع پارچه های هستند که آهار زدن آن ها به ترفند خاصی نیاز دارد، معمولا برای این کار از ژلاتین استفاده می کنند. اما اگر در حال حاضر به ژلاتین دسترسی ندارد، این کار را با کمی نشاسته هم می توانید انجام دهید. برای این کار در یک ظرف نشاسته و آب سرد را مخلوط کنید، سپس رومیزی را به مدت چند دقیقه در آن بگذارید، بعد از خارج کردن رومیزی آن را روی یک پارچه صاف و سفید بگذارید و اتو بکشید. به همین سادگی رومیزی شما آماده آهار زدن است.

لاک و ترفندهای خیاطی

شاید برای شما جالب باشد که با استفاده از لاک هم می توان ترفند خیاطی داشت. در بسیاری از موارد جوراب های نو و سالم ما در گوشه ای پاره می شوند و به مرور زمان این پارگی بیشتر می شود، اگر می خواهید از بیشتر شدن پارگی ها در چنین مواردی جلوگیری کنید، کمی لاک بر روی قسمت پاره شده بزنید. این کار زیبایی خاصی هم به جوراب شما می بخشد، البته فراموش نکنید که طرح یک جوراب را بر روی دیگری هم پیاده کنید تا شبیه به هم باشند.

دکمه ها و ترفندهای خیاطی

دکمه های یکی از آن وسیله هایی هستند که در خیاطی کاربردهای بسیاری دارند. در بسیاری از موارد می بینیم که دکمه ها بعد از دوختن، سریعا باز می شوند، اما با ترفندهای خیاطی می توان از این موضوع جلوگیری کرد. برای این کار کافی ست یک تکه پارچه را پشت دکمه قرار دهید و دکمه را با کمک آن تکه پارچه در محل مناسب خود بدوزید.

چطور دکمه صدفی را بدوزیم؟

یکی دیگر از ترفندهای خیاطی که به آن می پردازیم، چگونگی دوختن دکمه های صدفی است. سختی دوختن دکمه های صدفی به دلیل لیز بودن آن می باشد، برای حل این مشکل می توانید از نوار چسب کمک بگیرید. کمی نوار چسب بر روی دکمه صدفی بزنید، بعد از دوخت دکمه نوار را جدا کنید، به همین سادگی دکمه شما دوخته می شود!

چطور کمربند خود را سوراخ کنیم؟

از دیگر ترفندهای خیاطی می توان به نحوه سوراخ کردن کمربند ها اشاره کرد. در بعضی از موارد شاهد این هستیم که شخصی به علت های مانند کاهش وزن و لاغر شدن، قصد دارد که کمربند خود را سوراخ کند تا تنگ شود. برای این کار می توان از یک میله نازک استفاده کرد، این میله را روی شعله گاز گرم کنید و سپس با سادگی کمربند خود را سوراخ کنید. البته در هنگام انجام این کار مواظب دست خود باشید.

چطور پارچه ای را ببریم؟

هنگامی که برش دقیق پارچه برای شما اهمیتی ندارد، با سادگی با قیچی چند سانتی متر از پارچه را ببرید و سپس به کمک دست دو طرف این برش را بکشید تا پارچه پاره شود.

چطور پارچه ای را صاف برش دهیم؟

در حالتی بر عکس مورد بالا اگر صاف بردن پارچه برای شما اهمیت بالایی دارد از این ترفندهای خیاطی استفاده کنید. یکی از تارهای پارچه را به آرامی بیرون بکشید، این کار باعث می شود که خطی بر روی پارچه ایجاد شود، با کمک این خط برش شما صاف خواهد بود.

چطور پارچه های نازک را بدوزیم؟

دوخت پارچه های نازک هم دردسرهای خاص خود را دارد، زیرا به سادگی در زیر چرخ خیاطی چروک می شود. اما ترفندهای خیاطی برای حل این مشکل هم راه حلی دارد، کافی ست یک تکه کاغذ را زیر پارچه بگذارید، این کاغذ از چروک شدن پارچه نازک شما جلوگیری می کند.

ترفندهای خیاطی برای افراد مبتدی

مطالب گفته شده در بالا برای همه خیاط ها کاربرد دارد، اما بعضی از خیاط ها به تازگی کار خود را شروع کرده اند و به ترفندهای بیشتری نیاز دارند، از این رو در ادامه فوت های کوزه گری در خیاطی مخصوص افراد مبتدی را شرح می دهیم تا این افراد هم به خوبی و البته به سادگی خیاطی را یاد بگیرند و از انجام آن لذت ببرند.

چطور بر روی پارچه چین بندازیم؟

برای چین انداختن یک پارچه چنگال های غذاخوری می توانند وسیله های کمکی خوبی باشند. برای این کار لبه چنگال را برای روی پارچه بگذارید و سپس آن را بچرخانید، بعد از تمام شدن چین ها آن ها را مرتب کنید و بدوزید، به همین سادگی چین های زیبایی خواهید داشت! کافی ست فقط یک بار این ترفند ساده را امتحان کنید.

چطور قرقره ها و ماسوره ها را مرتب کنیم؟

هر قرقره ای به یک ماسوره نیاز دارد که نخ هم رنگ آن داشته باشد. چنگال ها باز هم به کمک شما می آیند. شما به سادگی می توانید از چنگال های کوچک برای مرتب کردن قرقره ها و ماسوره های هم رنگ استفاده کنید و آن ها را در کنار هم بگذارید.

چطور سوزن را تیز کنیم؟

هنگامی که برای مدت زمان طولانی از یک سوزن استفاده می کنید، احتمال کندی آن وجود دارد. یک سوزن کند باعث پارگی پارچه شما می شود. به شما توصیه می کنیم که به طور مرتب سوزن خود را تیز کنید، برای این کار کافی ست که یک سمباده را با چرخ خیاطی خود بدوزید، البته سمباده شما باید نازک باشد تا سوزن نشکند.

چطور خط اتوهای صاف داشته باشیم؟

چطور خط اتو انداختن هم یکی دیگر از ترفندهای خیاطی است  که البته تاثیر بسیاری هم بر روی زیبایی و خوش دوخت بودن لباس دارد. به شما پیشنهاد می دهیم که در هنگام اتو کشی به جای آن که از آب استفاده کنید، محلول آب و سرکه سفید را جایگذین کنید.

چطور قیچی را تیز کنیم؟

قیچی هم مانند سوزن بعد از مدت زمانی کند می شود و باید آن را تیز کرد. برای تیز کردن قیچی هم می تواند ورق های سمباده را با آن برش بزنید، در مورادی بریدن ورق های آلومنیوم هم راه حل مناسبی است.

دیگر ترفندهای خیاطی

در قسمت پایانی تعداد دیگری از ترفندهای خیاطی را بیان می کنیم، توجه به این ترفنده باعث می شود که نتیجه کار شما زیباتر باشد؛

متناسب با مدل لباس پارچه خود را انتخاب کنید. توجه کنید که هر پارچه ای، برای دوخت هر مدل لباسی مناسب نیست، پس قبل از خرید پارچه مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

یک جعبه کوچک داشته باشید. خیاطی به وسیله های کوچکی نیاز دارد، داشتن یک جعبه باعث می شود که همه این وسیله های کوچک را در کنار هم داشته باشید و در هنگام انجام کار دچار حواس پرتی نشوید.

در نهایت باید بگوییم که خیاطی هنری ظریف و دقیق است و توجه به همین ترفندهای خیاطی باعث می شود که نتیجه نهایی تغییرات مثبتی داشته باشد، یک بار این ترفندها را امتحان کنید تا برای همیشه به یاد شما بمانند.

4.4/5 - (24 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *