خیاطی آسان را چگونه بهتر یاد بگیریم؟

خیاطی-آسان

خیاطی آسان را چگونه با چند ترفند، بهتر یاد بگیریم؟

برای یاد گرفتن مهارت های خیاطی آسان چیکار باد کنیم؟سوالی که در ابتدا بهتر به آن پاسخ داده شود آن است که اصلا خیاط به چه کسی گفته می‌شود؟ خیاط یک هنرمند است که با استفاده از دوخت و پارچه، به هنرنمایی می‌پردازد. یک خیاط خوب، باید انواع پارچه‌ها را بشناسد و به بهترین شکل از آنها در دوخت و دوز استفاده کند؛ مهارت و خلاقیت و نوآوری را با هم ادغام کند و بهترین طرح و دوخت را تحویل مشتری دهد . شما در این کار هرچه تجربه بیشتری کسب کنید مطمئنا موفق‌تر خواهید بود.

چرا باید خیاطی کنیم؟

اگر بخواهید می‌توانید از این هنر تنها برای خود و اعضای خانواده‌تان استفاده کنید؛ در این صورت، می‌توانید در هزینه‌های جاری‌تان نهایت صرفه‌جویی را اعمال کنید و اگر انسان خلاقی باشید، می‌توانید مدل‌ها و طرح‌هایی که به ذهنتان می‌آید، را خود بدوزید. یا اینکه به آن، مانند شغلی نگاه کرده و از آن کسب درآمد کنید.آموزش “خیاطی آسان” در منزل شما می‌توانید هم در منزل به کار مشغول شوید و به کسب درآمد برسید، یا اینکه در کارگاه‌های خیاطی مشغول شوید و یا اینکه خودتان به صورت مستقل مغازه‌ای را اجاره کرده و خیاطی کنید.

خیاطی آسان
خیاطی آسان در منزل

چگونگی ورود به کار خیاطی :

اگر از آن دسته افرادی هستید که از دوران نوجوانی به این هنر علاقه داشته، می‌توانید در دبیرستان که زمان انتخاب رشته است، به مدارس کار و دانش رفته و فنی و حرفه‌ای رفته و در رشته‌های مختلف آموزش ببینید و از این جا علاقه خود را پیگیری کنید و سپس در دانشگاه نیز، رشته خیاطی را ادامه دهید. در غیر این صورت می‌توانید به آموزشگاه‌هایی که زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای در حال آموزش هستند، مراجعه کرده و اولین دوره که معروف به دور نازک دوز است، را بگذرانید. اگر به گذراندن این دوره‌ها علاقه‌ای ندارید، می‌توانید به یکی از خیاطی‌هایی که نزدی منزلتان هستند مراجعه کرده و از مدیر آن خواهش کنید که به شما در یادگیری این کار کمک کند و شما به عنوان شاگرد، هم‌گام با او کار کنید.

اگر می خواهید خیاطی را ادامه دهید باید با علاقه و اشتیاق آن را دنبال کنید تا در این کار موفق شوید. برای یادگرفتن عجله نکنید؛ هیچ کس با یک دوره کوتاه خیاطی، به مهارت لازم نرسیده است. توجه کنید که هر چه زمان بیشتری برای این کار سپری کنید، تجربه خود را بالاتر برده‌اید. سعی کنید که نگاه تیزبینی داشته باشید و به هر مدل لباسی که می‌بینید، با دقت نگاه کرده و از آن ایده بگیرید. برای داشتن تجربه لازم و اینکه اشکالات شما حین کار برطرف شود، لازم است حتما به دوخت لباس مبادرت بورزید. برای این کار حتما لازم است دل را به دریا بزنید. وقتی برای اولین بار قیچی را با پارچه آشنا کردید، آن هنگام است که دیگر ترسی از انجام کار ندارید.

مشاهده  آموزش شلوار بارداری

ترفند های خیاطی

خیاطی آسان چه مهارت هایی را می طلبد ؟

اگر حس می‌کنید که فرد دقیق و منظمی هستید، در کار می‌توانید ایده‌پردازی کنید و خلاقیت به خرج دهید، این شغل دقیقا مناسب شماست. اما این کار نیز نیاز دارد تا شما مهارت‌هایی را داشته باشید از جمله موارد زیر:
توانایی برش الگوی لباس
توانایی شناخت پارچه و جنس آنها
تجربه و توانایی دوزندگی
صبر و حوصله فراوان
علاقه و اشتیاق به دوخت لباس و طراحی‌های به‌روز
توانایی کار در ساعات طولانی
داشتن دقت فراوان در حین کا
هوش بالا برای درک آنچه مشتری می‌خواهد
متعهد بودن به کار و تحویل به موقع کار
سلامت جسمانی

شناخت پارچه:

1. باید انواع پارچه‌ها را بشناسیم و با دوخت آن آشنایی داشته باشیم و بدانیم هر پارچه به چه کاری می‌آید و در چه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در خرید پارچه فقط به ظاهر وزیبایی آن نگاه نکنید؛ بلکه اضافه بر این‌ها باید توجه داشت نوع دوخت آن پارچه چگونه است. همانطور که در بالا گفتیم اگر در کلاس‌های ابتدایی شرکت کنید به شناخت هرچه بهتر شما کمک شایانی خواهند کرد.

2. برش:

شما باید یاد بگیرید که چگونه برش بزنید. طبق یک الگو طرح اولیه را توسط کاربن روی پارچه مورد نظر قرار دهید و مطمئن شوید که فیکس شده است. برای این کار می‌توانید از سوزن ته‌گرد کمک بگیرید و آن را ثابت نگاه دارید.پارچه را بر روی سطح صافی قرار دهید حتما دقت کنید که سطح صاف باشد و پارچه کاملا پهن شده باشد. اگر از میز کار استفاده می‌کنید چک کنید که تمام پارچه بر روی میز پهن شده باشد و بعد با قیچی آن را برش دهید.

چگونه خیاطی آسانی داشته باشیم :

با استفاده از یک سری ترفندهای ساده اما کلیدی می‌توانید خیاطی بسیار آسانی داشته باشید. ما این مطلب را از تجربیات بهترین و ماهرترین خیاط‌های دنیا جمع‌آوری کردیم تا شما نیز بتوانید به راحتی خیاطان با تجربه خیاطی کنید و حرفه‌ای شوید. فراگیری این مطالب، خیاطی هر چه بیشتر برای شما آسان خواهد شد.

ترفند خیاطی آسان: بین وسایل خیاطی آهن ربا بگذارید

همیشه یک آهنربا در کنار خود داشته باشید. این امر هم از نظر حفظ سلامت شما و هم در صرفه جویی در وقت بسیار کار امد است. اگر سوزن یا سوزن ته گرد گم کردید، بدون نگرانی و اتلاف وقت، می‌توانید آن را توسط یک آهن ربا پیدا کنید. برای این منظور، آهنربا را بر روی نقطه‌ای که فکر می‌کنید سوزن گم شده است بکشید؛ و سریعا آهنربا سوزن را به خود جذب خواهد کرد .

نخ کردن سوزن:

بیشتر افراد همیشه با نخ کردن سوزن مشکل دارد. ما با این ترفند به شما کمک خواهیم کرد که خیلی آسان، سوزن را در چشم به هم‌زدنی نخ کنید. برای این کار کافی است، کمی محلول آب و نشاسته را داخل یک ظرف کوچک در بسته قرار دهید و نخ را داخل آن بگذارید؛ بعد خواهید دید که به آسانی نخ درون سوز می رود.

نخ کردن سوزن

باز و بسته شدن سخت زیپ:

گاهی بعضی زیپ‌ها‌ به سختی باز و بسته می‌شوند؛ برای حل این مشکل می‌توانید صابون خشک راچند بار بر روی زیپ بکشید و سپس مشاهده می‌کنید که به‌راحتی، زیپ باز و بسته می‌شود.

مشاهده  الگوی دامن کلوش همراه با ویدیو انواع دامن کلوش

 دوخت پارچه‌های ضخیم:

بعضی از پارچه‌ها به خاطر ضخامت زیادی که دارند، بد دوخته می‌شوند. برای راحتی کار می‌توانید از صابون خشک استفاده کنید. صابون را روی این پارچه‌ها بکشید و بعد خواهید دید که سوزن به راحتی داخل این پارچه‌ها رفته و شما دوخت راحت و آسانی خواهید داشت.

دوخت پارچه های ضخیم

اتو:

برای اتو کردن پارچه‌های ابریشمی، باید پارچه را داخل ژلاتین قرار دهید؛ اما اگر ژلاتین در دسترس ندارید می‌توانید از محلول آب و نشاسته استفاده کنید. برای این کار، ابتدا پارچه را با آب سرد شسته، بعد حدود ۲ دقیقه آن را داخل محلول بالا قرار داده و بعد از خارج کردن پارچه، آن را بر روی سطح صافی بگذارید؛ یک پارچه سفید روی آن انداخته و اتو کردن را شروع کرد. الان می‌توانید از اتوکردن این پارچه به صورتی کاملا راحت و آسان لذت ببرید.

خط اتوی منظم:

برای داشتن یک خط اتوی منظم که یکی از نشانه های نظم و آراستگی هر فرد نیز است، می‌توانید محلولی از آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و داخل یک ظرف کنار دستتان قرار دهید؛ مقداری از این محلول را بر روی نقطه‌ای که می خواهید اتوی منظمی داشته باشد بریزید و بعد اتو بزنید و نتیجه را مشاهده کنید.

خط اتو انداختن

دکمه‌های صدفی و چسب نواری:

اگر خواستید دکمه‌های صدفی برای یک لباس استفاده کنید, برای اینکه از سُرخوردن آن‌ جلوگیری کنید، روی آنها چسب نواری بزنید و بعد شروع به دوخت کرده و در انتها چسب را جدا کنید.

همیشه در کنار خود سمباده یا ورق آلومینیومی داشته باشید:

سوزن‌ها بعد چندین بار استفاده، کند می‌شوند و تیزی خود را از دست می‌دهند؛ برای شارژ مجدد و تیزشدن این سوزن‌ها خیاطان حرفه‌ای یک تیکه سمباده را برداشته و تیز کردن سوزن‌ را با استفاده از آن انجام می‌‌دهند.
قیچی‌ها نیز، بعد از مدتی کند می‌شوند و این یعنی، کار برش را کمی سخت می‌کند. می‌توانید از ورقه‌های سمباده یا آلومینیومی استفاده کنید و قیچی‌ها را به راحتی تیز کنید و بدون مشکل پارچه‌هایتان را با آن برش بزنید.
یکسری نکات کلیدی در مواقعی که با چرخ خیاطی خود به مشکل بر می خورید:

اگر چرخ خیاطی با سر و صدای زیادی دارید؟

• روغن کاری نیاز دارد
• نوع نخی که استفاده می‌کنید با پارچه‌تان سازگاری ندارد
• ضخامت نخ بیش از اندازه است

دوخت چرخ بزرگ و کوچک می‌شود؟

• سوزن به درستی جا نیفتاده
• سوزن از سمت اشتباه نخ شده یا سوزن استاندارد نیست
• گرد و غبار کار روی ماسوره و ماکو قرار گرفته است

چر خیاطی

شکستن مرتب سوزن از چیست؟

• ضخامت سوزن با نخ تناسب ندارد
• سوزن شل است

زمان دوخت چرخ، گیر کرده و حرکت نمی‌کند ؟

• نخ‌ها به ماکو یا به ماسوره پیچیده است
• روغن چرخ، تمام شده است
سخن آخر

مشاهده  مانتو آستین لاله ی چرخشی - قزن خور

اگر می‌خواهید یک خیاط خوب شوید اول صبوری به خرج دهید، بعد تجربه کاریتان را بالا ببرید و در نهایت با تمرین، سعی کنید تجربیات را نهادینه کنید.

خیاطی خیلی اسان با الگو

بشر از اولِ خلقت به تفکر پوشش بدن خویش با وسایل مو جود در طبیعت بود. پیش از اینکه وی غالب به ایجاد پارچه شود، معمولی ترین چیزها را دور خویش می پیچید ولی با به وجود آمدن پارچه تغییری اساسی در فرم پوشش آدم ها فیس گرفت. اینجا بود که علاوه بر عملکرد اصلی جامه، مفاهیمی از پاراگراف زیبایی و تناسب آن با فرم تن نیز مطرح شد. درحال حاضر دیگر در ساخت و گزینش لباسها المان های دیگری دخیل شدند و به ندرت صنعت های بزرگی از گزاره ساخت پوشاک، مد و فشن فعال‌ساز‌ی شد. پس از پیچیدگی های متعددی که در روند ایجاد خرقه از پاراگراف دوخت آن بوجود آمد، آدم به تاءمل به کار گیری از طریق های معمولی خیس مانند لباس دوزی با الگو آسان به زمین خورد.

درحال حاضر در اینجا می‌خواهیم به توضیح مفاهیم لباس دوزی آسان، روش های خیاطی سوای الگو یا این که با الگوهای ساده برای تمامی اشخاص بپردازیم. در حالتی‌که شما هم طرفدار تولید لباس های خودتان به ساده ترین شیوه می‌باشید.

چه شد که انسان به اندیشه خیاطی با الگوهای آسان افتاد؟

با تغییر و تحول شکل در نوع پوشش، آدم ها برای خودشان توقع جدیدی از پوشاک به وجود آوردند. آنها همت می کردند تا هر روز مفاهیم جدیدی در لباس ها تولید نمایند، بدین ترتیب خیاط ها بدون چاره بودند تا خرقه ها را روی بدن افراد بدوزند. این عمل زمانه متعددی می‌برد و به همین استدلال خیاط ها به تفکر افتادند تا روشی پیدا نمایند که علاوه بر سهولت در دوخت، سرعت هم داشته باشد. در این روزگار بود که به کار گیری از الگو برای خیاطی ترویج پیدا کرد.

الگو های کاغذی برای او‌لین توشه به وسیله خیاط آمریکایی به اسم “باتریک” ابتکار عمل شد و از آن پس در آموزش خیاطی آیتم به کار گیری تمامی اشخاص قرار گرفت. این شیوه تحول بزرگی در صنعت تولید پوشاک ساخت و به آن خیاطی با الگو های آسان می گفتند. ولی هنوز هم در لباس دوزی های گران‌قیمت، made to masure از طریق اندازه گیری و دوخت روی بدن اشخاص استفاده می‌گردد که بسیار هزینه بر میباشد.

 

تفاوت خیاطی با الگو آسان با لباس دوزی مبتدی و تازه کار

شاید شما هم جزو اشخاصی باشد که به نادرست با شنیدن اسم خیاطی با الگو های آسان تصور خیاطی های فارغ از دوخت یا این که مبتدی و تازه کار را داشته باشید البته اینطور نیست. در واقع این شیوه خیاطی به فرایند دوخت با الگوهای بی آلایش اشاره می‌نماید و با دوزندگی سوای الگو متعدد میباشد. اما اشخاصی که مبتدی و تازه کار میباشند هم می‌توانند از الگو لباس های معمولی تر این نحوه بهره برد.

منبع: مجله خیاطی سیماکده

به این مقاله چند ستاره میدهید؟
[امتیاز از مجموع]
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *