نحوه راه اندازی تولیدی لباس [صفر تا صد تولیدی لباس]

نحوه راه اندازی تولیدی لباس

نحوه راه اندازی تولیدی لباس

این روزها شروع هر کسب و کار جدیدی باید با علم و آگاهی باشد. از آن جایی که بیشتر مردم به خصوص قشر جوان به دنبال این هستند که کسب و کاری برای خود داشته باشند و به اصطلاح برای خودشان کار کنند، هر کسی متناسب با مهارت های خود به دنبال راه اندازی کسب و کاری ست، از این رو برای آگاهی بیشتر مخاطب ها در ادامه نحوه راه اندازی تولیدی لباس را شرح خواهیم داد. تولیدکنندگان پوشاک می‌توانند از نرم افزار حسابداری تولیدی یاس برای حسابداری کارگاه خود استفاده کنند.

تولیدی لباس

قبل از آن که برای نحوه راه اندازی تولیدی لباس اقدام کنید، کمی شما را با این کار و آینده آن آشنا کنیم. طبق بررسی های انجام شده در کشور ما صنعت پوشاک یکی از پر درآمد ترین صنعت ها به حساب می آید، یعنی اگر قصد راه اندازی تولیدی لباس را دارید، بدانید در صورتی که به طور اصولی کارها را پیگیری کنید، احتمال موفقیت شما بسیار بالا خواهد بود.

خوب برای این که با این موضوع به طور کامل آشنا شوید، ادامه مطالب را از دست ندهید. همه ما می دانیم که ما ایرانی ها در عیدهایی مانند عید نوروز لباس های زیادی را می خریم، این موضوع باعث می شود که صنعت پوشاک و به طبع آن تولیدی های لباس فعالیت بیشتری خواهند داشت.

همه ما می دانیم که مزون های مختلفی به صورت مجازی و واقعی فعالیت دارند و این مزون ها برای فروش خود به دنبال تولیدی هایی هستند که بتواند محصولاتی با کیفیت و مدل های مختلف را از آن خریداری کنند، در این حالت باز هم به تولیدی لباس نیاز است.

صفر تا صد راه اندازی تولیدی لباس
صفر تا صد راه اندازی تولیدی لباس

نحوه راه اندازی تولیدی لباس

خوب قبل از آن که برای راه اندازی تولیدی لباس خود شروع به کار کنید، یک قلم و کاغذ بردارید و هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید. به شما توصیه می کنیم که این مرحله را کاملا جدی بگیرید، هر چه را که بر روی کاغذ می نویسید، دقیقا همان چیزهایی ست که به دست می آورید، پس تا می توانید اهداف بزرگ برای خود تعیین کنید.

داشتن هدف باعث می شود که شما اصولی و طبق قاعده جلو بروید. این که بدانید به کجا می خواهید بروید، باعث می شود، به خوبی بدانید که چطور باید پیش بروید و همین موارد در کنار هم باعث می شود که به موفقیت دست پیدا کنید، به همین دلیل این مرحله را می توان مهم ترین مرحله دانست.

تحقیق کنید

مرحله بعدی در نحوه راه اندازی تولیدی لباس این است که تحقیق کنید. خوب در مطالب ابتدایی به این موضوع اشاره کردیم که این روزها راه اندازی هر کسب و کار جدیدی به مهارت و تخصص بالایی در آن زمینه نیاز دارد. اگر می خواهید در صنعت پوشاک شروع به کار کنید، باید در رابطه با آن اطلاعات کاملی داشته باشید.

این روزها به لطف بودن اینترنت و مرورگرهای پر سرعت دیگر هیچ موضوعی نیست که نتوان در رابطه با آن اطلاع داشت. به سادگی می توانید در اینترنت جستجو کنید (دقیقا همان کاری که الآن انجام داده اید) و در رابطه با نحوه راه اندازی تولیدی لباس، انواع مدل های لباس و… اطلاعات کاملی را به دست آورید.

 

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی باید بر اساس اهداف و شرایط شما انجام شود. به همین دلیل گفتیم که در ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. در یک تولیدی لباس معمولا طراحی لباس و دوخت آن انجام می شود، اما موضوع به همین موارد خلاصه نخواهد شد و به نکات دیگری را هم باید توجه داشته باشید.

 • برای چه کسی کار کنید؟

اصلی ترین موردی که در برنامه ریزی های خود باید به آن توجه کنید، همین است، برای چه کسی کار کنید؟ آیا می خواهید برای خود برند خاصی را به ثبت برسانید و سپس آن را به بازار وارد کنید؟ یا می خواهید برای برند ها و مزون های دیگر کار کنید؟

خوب باید بگیم که هر دوی این موارد مزیت ها و البته در مواردی هم معایب خاص خود را دارند. اگر بخواهید برند خاصی برای خود داشته باشید، در آینده سود مالی شما بیشتر خواهد بود، اما در ماه های ابتدایی تا شناخته شوید، باید سرمایه کافی برای اداره تولیدی خود داشته باشید. به همین دلیل پیشنهاد می دهیم که با دقت تصمیم بگیرید.

 • در چه زمینه ای کار کنید؟

لباس ها انواع مختلفی دارند. زمینه کاری تولیدی لباس را به طور کلی می توان لباس های مردانه، لباس های زنانه و لباس های بچگانه دانست.  در ابتدا مشخص کنید که برای چه گروه از افراد می خواهید لباس بدوزید.

البته لباس های زنانه تنوع بسیار بالایی دارند، به همین دلیل گاهی می توان شاخه ای از لباس های زنانه را به عنوان زمینه کاری مشخص کرد. مثلا لباس مجلسی زنانه یکی از آن دسته بندی هایی ست که می توانید در آن فعالیت داشته باشید.

برای این که بدانید موارد گفته شده در بالا را چطوری مشخص کنید، به هدفی که دارید، توانایی های و تخصص های خود (و حتی کسانی که با شما شریک هستند) و سرمایه ای که در اختیار دارید، توجه داشته باشید و یک تصمیم عاقلانه و منطقی بگیرید.

محل مناسبی را انتخاب کنید

خوب بعد از انجام کارهایی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، حالا شما به خوبی می دانید که می خواهید چه کاری را انجام دهید، پس در این مرحله باید به دنبال محل مناسبی برای انجام این کار باشید. به طور کلی باید بگوییم که در نحوه راه اندازی تولیدی لباس انتخاب محل مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد.

خوب هزینه در هر موضوعی اهمیت بالایی دارد و طبیعتا برای انتخاب محل تولیدی شما هم هزینه از مهم ترین فاکتورها به حساب می آید. به همین دلیل یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در انتخاب محل تولیدی باید به آن توجه کنید، مبلغ و سرمایه ای ست که برای آن در نظر گرفته اید.

خوب به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که شما برای راه اندازی یک تولیدی مقداری محدودی سرمایه در اختیار دارید و یک تولیدی لباس به ابزارهای مختلفی نیاز دارد، پس همه سرمایه ای که در دست دارید را برای محل تولیدی صرف نکنید!

خوب باید بگیم که برای راه اندازی یک تولیدی لباس به فضای تقریبا بزرگی نیاز دارید، حال این که این بزرگی تا چه اندازه باشد، به تعداد دستگاه ها و میزان فعالیت شما بستگی دارد. به شما پیشنهاد می دهیم که اگر تا به حال تجربه راه اندازی تولیدی لباس را ندارید، از یک تولیدی کوچک شروع کنید و کم کم با گذشت زمان آن را بزرگ تر کنید.

 

نحوه راه اندازی تولیدی لباس
نحوه راه اندازی تولیدی لباس

 

لوازم مورد نیاز را خریداری کنید

یکی دیگر از مواردی که در نحوه راه اندازی تولیدی لباس باید به آن توجه داشته باشید، این است که چه لوازم و ابزارهایی را باید خریداری کنید. برای این کار باید در ابتدا میزان سرمایه و بودجه خود را به طور کامل و دقیق مشخص کنید و متناسب با آن برای خریدهای خود اقدام کنید.

شاید تصور کنید که راه اندازی یک تولیدی لباس به یک چرخ خیاطی نیاز دارد، اگر چه چرخ خیاطی اصلی ترین وسیله ای ست که برای یک تولیدی لباس به آن نیاز دارید، اما تنها وسیله ممکن نیست.

به شما پیشنهاد می دهیم که لیست کاملی از لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید، داشتن این لیست به شما کمک می کند که بتوانید بهتر و در زمان کمتری خریدهای خود را انجام دهید. در این لیست هر چه را که فکر می کنید، برای تولیدی لباس شما کاربرد دارد، یادداشت کنید.

خوب در هنگام خرید لوازم مورد نیاز خود به بودجه ای که در اختیار دارید هم توجه کنید. اگر سرمایه شما زیاد است که به راحتی می توانید چندین چرخ خیاطی داشته باشید و خوب در این حالت درآمد شما هم افزایش پیدا می کند.

اما اگر سرمایه زیادی هم در اختیار ندارید، نا امید نباشید، حتی با داشتن یک چرخ خیاطی هم می توانید تولیدی لباس داشته باشید، مهم این است که در مسیر خود ثبات قدم باشید و در برابر مشکلات مقاومت کنید، به همین سادگی!

 

مجوز داشته باشید

خوب به قسمت حساس و مهم موضوع رسیدم، یکی از مرحله هایی که در نحوه راه اندازی تولیدی لباس باید به آن توجه داشته باشید، این است که راه اندازی یک تولیدی به مجوز نیاز دارد و صورت نداشتن مجوز کار شما غیر قانونی ست.

نگران نباشید، اخذ مجوز لازم برای راه اندازی یک تولیدی لباس بسیار ساده است و شما به راحتی می توانید آن را داشته باشید. در ادامه مدارکی را بیان می کنیم که برای گرفتن پروانه کسب به آن نیاز دارید.

 • اصل شناسنامه ( شخص که پروانه کسب به نام او صادر خواهد شد)
 • در صورتی که آقا هستید، باید اصل کارت پایان خدمت هم داشته باشید.
 • اگر ملک تولیدی مورد نظر را خریداری کرده اید، باید اصل سند مالکیت را ارائه دهید.
 • در صورت اجاره ای بودن ملک تولیدی خود باید برگه اجاره نامه را ارائه دهید.
 • ارائه سه قطعه عکس 3*4 پشت نویسی شده هم الزامی است.
 • ارائه اصل کارت ملی هم الزامی است.
 • تائیدیه کد پستی

خوب توجه داشته باشید، زمانی که قصد تشکیل پرونده را دارید، شخص متقاضی (کسی که پروانه کسب به نام او ست) باید در همان محل حضور داشته باشد، در غیر این صورت تشکیل پرونده انجام نخواهد شد.

 

نحوه راه اندازی تولیدی لباس
نحوه راه اندازی تولیدی لباس

 

جذب نیرو تولید لباس

بعد از آن که برای تولیدی لباس خود پروانه کسب گرفتید، یعنی فعالیت شما به طور قانونی و رسمی شروع شده است. توجه داشته باشید که کارهای یک تولیدی لباس مانند کارهای یک خیاطی نیست و خود شما (حتی اگر خیاط ماهری هم باشید) به تنهایی نمی توانید این کار را انجام دهید.

به همین دلیل باید اقدام به جذب نیرو کنید تا به خوبی از پس کارهای تولیدی خود بر بیاد. برای جذب نیرو به این موضوع توجه کنید که به چه مهارت و تخصصی نیاز دارید و متناسب با آن اقدام به جذب نیرو کنید.

معمولا در یک تولیدی لباس شخصی برای طراحی الگو حضور دارد، شخص دیگری مسئول برش پارچه ها ست، نیروی دیگری لباس را می دوزد، شخصی آن را دور دوزی می کند، نیروی بعدی آن را اتو می کشد و در نهایت بسته بندی خواهد شد.

البته نیروهای گفته شده در بالا را متناسب با نیاز خود می توانید تغییر دهید. مثلا یک نیرو می تواند دو کار را انجام دهد، با توجه به این موضوع تعداد نیروهای مورد نیاز خود را مشخص کنید و سپس برای جذب آن ها اقدام کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که برای ماه های ابتدایی برای حقوق نیروهای خود را از قبل آماده داشته باشید، راه اندازی کسب و کارهایی مانند تولیدی لباس برای آن که به سود مالی بالایی برسد، به زمان نیاز دارد. بنابراین قسمتی از سرمایه خود را برای حقوق نیروهای خود در نظر بگرید.

 

صفر تا صد راه اندازی تولیدی لباس
صفر تا صد راه اندازی تولیدی لباس

الگوهای اولیه را ببرید

خوب باید از یک جایی کار خود را شروع کنید. یکی از اصلی ترین مواردی که در رابطه با نحوه راه اندازی تولیدی لباس باید به آن توجه داشته باشید، شروع کار است. برای شروع کار خود باید در ابتدا الگوها را ادامه کنید.

برای طراحی این الگوها پیشنهاد می دهیم که از خیاط های حرفه ای یا کسانی که به صورت حرفه ای طراحی لباس را استفاده می کنند، کمک بگیرید، این کار باعث می شود که الگوهای زیباتر و دقیق تری داشته باشید.

 

مواد اولیه را تهیه کنید

برای شروع به کار کردن علاوه بر این که به الگو نیاز دارید، به مواد اولیه هم نیاز خواهید داشت. پارچه و نخ را می توان از اصلی ترین مواد مورد نیاز دانست، اما این مواد به همین موارد ختم نمی شوند، به عنوان مثال دکمه و زیپ را می توان از مواد دیگری دانست که در یک تولیدی لباس به آن نیاز خواهید داشت.

چطور پارچه عمده خریداری کنید؟

برای یک تولیدی لباس به پارچه های زیادی نیاز دارید، به همین دلیل باید پارچه های خود را به صورت عمده خریداری کنید. به شما پیشنهاد می دهیم که پارچه های عمده را به جای اینکه از عمده فروشی ها بخرید، از نساجی ها خریداری کنید.

این کار باعث می شود که هزینه کمتری را بپردازید و با سرمایه ای که در اختیار دارید، بتوانید میزان بیشتری پارچه را خریداری کنید، به همین دلیل این موضوع اهمیت بالایی دارد.

 

تولیدی لباس
تولیدی لباس

 

چینش خط تولید چگونه است؟

یکی از موضوعاتی که در رابطه با تولید لباس باید به آن توجه کنید، نحوه چینش خط تولید شما است. این که بدانید چطور باید خط تولید شما چیده شود، باعث بهبود کارایی هر یک از قسمت ها خواهد شد.

سعی کنید خط تولید را به صورتی سازماندهی کنید که کار هیچ یک از آن ها مخل کار دیگری نشود و تا جایی که ممکن است قسمت های ختلف با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند.

قسمت های مختلف را به صورت خطی پشت سر هم قرار دهید که پارچه از همان ابتدا بریده شود و به صورت خطی مرحله ها را تا قسمت بسته بندی پشت سر بگذارد. این کار باعث می شود که سرعت عمل بیشتری داشته باشید.

به چند چرخ خیاطی نیاز دارید؟

بسیاری از کسانی که قصد راه اندازی یک تولیدی لباس را دارند، این سوال را می پرسند که ما به چند چرخ خیاطی نیاز داریم. در پایخ به این سوال باید بگوییم که نیاز شما به چرخ خیاطی به میزان تولید شما بستگی دارد.

یعنی هر چه تولید شما بیشتر باشد، مسلما به تعداد چرخ های بیشتری هم نیاز خواهید داشت. اما به طور کلی در کمترین حالت ممکن به یک چرخ خیاطی و یک چرخ دور دوزی نیاز دارید، تا بتوانید فعالیت خود را شروع کنید.

بازاریابی و فروش

خوب یکی از اصلی ترین قسمت های راه اندازی تولیدی لباس کسب درآمد از طریق آن است، شما بدون فروش چطور می توانید درآمد داشته باشید؟ برای کسب درآمد در ابتدا باید مشتری جذب کنید.

برای جذب مشتری هم به بازاریابی نیاز خواهید داشت. به شما پیشنهاد می کنیم که برای تبلیغات و فروش خود هم هزینه را در نظر بگیرید و به این موضوع توجه داشته باشید که در نهایت این هزینه به شما بر می گردد.

شما می توانید بازاریابی را خودتان انجام دهید، البته اگر در این کار مهارت دارید، زیرا بر عکس تصور عموم انجام بازاریابی هم به مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که از بازاریاب های حرفه ای برای این کار کمک بگیرید.

 

هر آنچه که باید درباره الگو پایه بدانید
هر آنچه که باید درباره الگو پایه بدانید

 

بازاریابی دیجیتال

این روزها استفاده از فضای مجازی و سایت های اینترنتی طرفدران بسیاری دارد. بسیاری از ما برای خرید به دنبال سایت های معتبری هستیم تا خرید خود را به صورت مجازی انجام دهید.

برای این که در این موضوع هم مشتری های خود را داشته باشید، بازاریابی دیجیتالی یا اینترنتی را فراموش نکنید، زیرا اهمیت بسیار بالایی دارد.

نکات مهم در رابطه با نحوه راه اندازی تولیدی لباس

در مطالب بالا موارد مهمی را بیان کردیم که برای راه اندازی یک تولیدی لباس به آن نیاز خواهید داشت، اما به این موضوع توجه کنید که برای راه اندازی تولیدی لباس به نکات دیگری هم نیاز دارید؛

 • در رابطه با انواع مختلف پارچه و کاربردهای آن اطلاعات دقیقی داشته باشید.
 • راه های مختلف فروش را پیدا کنید، هر کسی می تواند خریدار لباس های شما باشد.
 • هر چه افراد بیشتری را بشناسید، به افراد بیشتری هم می توانید لباس بفروشید.
 • وظیفه هر یک از نیروهای خود را به طور دقیق مشخص کنید تا مشکلی در حین کار پیش نیاید.
 • هر خرجی که دارید را یادداشت کنید تا در نهایت در حساب کتاب ها با مشکل رو به رو نشوید.

هزینه راه اندازی تولیدی پوشاک

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از راه اندازی یک تولیدی لباس باید به آن توجه داشته باشید، هزینه ای ست که برای این کار نیاز دارید. به شما توصیه می کنیم که در همان ابتدا اطلاعات دقیقی در رابطه با هزینه ها داشته باشید.

این کار باعث می شود که با سرمایه مشخصی کار خود را شروع کنید و در همان ماه های ابتدایی با مشکل رو به رو نشوید. البته توجه داشته باشید که شما با حداقل میزان سرمایه هم می توانید کار خود را شروع کنید.

برای این کار حداقل به یک چرخ خیاطی نیاز دارید، در این حالت تولیدی شما کوچک است، یعنی هزینه کمتری را هم برای مکان باید در نظر بگیرید.

این کار برای شروع مناسب است، اما به شما پیشنهاد می دهیم که به مرور زمان تولیدی خود را گسترش دهید، تا سود مالی بیشتری هم داشته باشید.

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که اطلاعات کاملی را در رابطه با نحوه راه اندازی تولیدی لباس بیان کنیم، تا اگر قصد راه اندازی این تولیدی را دارید، به خوبی بدانید که باید چطور این کار را شروع کنید.

اگر شما هم در رابطه با نحوه راه اندازی تولیدی لباس سوال خاصی دارید که در مطالب بالا جوابی برای آن پیدا نکرده اید، آن را با ما در میان بگذارید و ما سعی می کنیم که در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم، تا ابهامی برای شما وجود نداشته باشد.

با اشتراک این پست برای دوستان و آشنایانی که قصد راه اندازی تولیدی لباس را دارند به آن کمک خواهید کرد و البته به ما هم در تهیه پست های بعدی کمک کرده اید.

4.2/5 - (180 امتیاز)
سیماکده
دیدگاه کاربران
9 دیدگاه
 • سیماکده 17 آبان 1402 / 9:59 ق.ظ

  سلام عزیز
  شما یه مشکلی که دارید این هست که بیزینس پلن خودتون رو باید از قبل آماده می کردید در این پلن باید بازار کار خودتون و ریسک های مربوط به کسب و کارتون رو بررسی میکردید و نسبت به ریسک ها و مشکلات احتمالی دنبال راه حل می بودید بازم میتونید برید سراغ مغازه های عمده فروشی واز نمونه هایتون براشون ببرید و از کیفیت دوخت و کیفیت پارچه و قیمت و…. براشون توضیح بدید و حتی میتونید ازشون نظر خواهی کنید که چه مدل های الان بازار زیاد پسند میکنند تا از موارد تولید کنید

 • حمیده بهرامی 16 آبان 1402 / 10:25 ب.ظ

  سلا م من خیاط هستم وکار بیرون به صورت شخصی دوزی و ‌برای پیچ اینستاگرام ‌ومزون هم فعالیت دارم الان دوست دارم در زمینه تولید لباس مجلسی و فروش فعالیت خودم را گسترش بدهم اما برای فروش آن دچار مشکل هستم ‌میتونم تولید کنم اما نمی تونم بفروشم لطفا من را راهنمایی بفرمایید

 • الهام 14 مرداد 1402 / 10:13 ب.ظ

  سلام ببخشید چه جوری بازاریابی کنیم.یعنی بریم مغازه ها و نمونه دوختمون را نشون بدیم

 • مونیکا 9 دی 1401 / 12:09 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر خیلی استفاده کردم .امکان مشاوره تلفنی برای راه اندازی تولیدی لباس هم دارید؟

 • م.خرمی 12 تیر 1401 / 6:26 ب.ظ

  سلام. وقت بخیر.
  من تازه میخوام شروع کنم ولی شهری که الان هستم خیلی کوچیکه و تا دوسال اینده قراره به مرکز استان نقل مکان کنم
  اگه الان بخوام شروع کنم ارزششو داره کارمو تو این دوسال اغلب از راه دور هدایت کنم؟
  و اینکه الان سرمایه اولیه اصلا ندارم. میخوام بعد از گرفتن پروانه کسب وام بگیرم و کارمو راه بندازم. یعنی همین قدم اول وام بگیرم درسته؟ خیلی دو دلم و ترس دارم

 • سیماکده 3 تیر 1401 / 6:50 ب.ظ

  سلام خدمت شما اگه بازار کار خوتون رو دارید میتونید برای فصل جاری دوخت وتولید داشته باشید اگه فعلا بازار فروش رو ندارید بهتر هست برای فصل اینده تولید انجام بدید تا بتونید در بحث فروش هم برسید

 • مریم 2 تیر 1401 / 8:47 ب.ظ

  سلام من الان میخوام شروع به کار کنم، در زمینه شومیز، یه کار کوچیک در خانه، میخواستم بدونم آیا برای دوخت شومیز باید به فصل سرد و گرم توجه داشت یا با پارچه های معمول که بیشتر برای فصل بهار و تابستان هست کار کنیم

 • حیدری 16 فروردین 1401 / 5:39 ق.ظ

  سلام.ممنون میشم برای تهیه ی پارچه مورد نیاز برای تولید پوشاک بچه،نساجی معتبر معرفی کنید

 • مهدی 16 بهمن 1400 / 6:32 ب.ظ

  سلام خسته نباشین من پسری 25ساله هستم در یک روستا ، دارای یه کارگاه کوچیکی هستم که حدود چهار پنج ماهه شروع به کار کردم و سه چهار نفرچرخکار دارم ولی برای یع برند دیگه ای کار میکردم و الان میخواهم بهم کمک کنین چطوری و از کجا شروع کنم که برای خودم این کار را ادامه بدم من مشکلم اینه که خرید پارچه ام را از کجا خرید کنم تا هزینه ی کمتری داشته باشه و با چه پارچه ای شروع به کار کنم که در بازار سریع به فروش بره منظورم اینکه پارچه ی بچگونه ،مردانه یا زنانه بگیرم تا فروش راحتی داشته باشم ممنون میشم در این مورد کمکم کنین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *