آموزش نحوه اندازه گیری شلوار

آموزش نحوه اندازه گیری شلوار

نحوه اندازه گیری شلوار و انواع شلوار

قرار نحوه اندازه گیری شلوار رو در این مطلب برای شما عزیزان آموزش بدیم همانطور که میدونید شلوار ها بر حسب اندازه قد و دمپا و کاربردشون به انواع مختلفی تقسیم میشوند و ما باید در ابتدا نحوه اندازه گیری، الگو کشی ،برش و دوخت شلوار رو آموزش ببینیم و در ادامه الگوی انواع شلوار ها رو باهم کار خواهیم کرد.

 تنوع در برش ار مدل های متفاوتی را به وجود می‌آورد معمولاً انواع برش از آن روی پایه و اولیه شلوار شناخته می شوند این تصاویر چهار روش اصلی به وجود آمدن مدل از الگوی پایه و اولیه شلوار را با تغییر پنسها  و اوزمان برش ها و غیره را نشان می‌دهد.

انواع شلوار

 شلوار کلوش و فون

 شلوار های کلوش و فون گشادی لبه شلوار بیشتر از کمر و شلوار به فرم A است.   اوزمان ها از قسمت لبه شلوار شروع می‌شود و در کمر به صفر می رسد.

 شلوار یکسره گشاد:

 گشادی این شلوار ها از روی خط کمر طالبی شلوار یکسره است. اوزمان های آن به یک اندازه و شلوار به شکل H است.

 شلوار میخی:

 شلوار در قسمت کمر گشاد در قسمت لبه تنگ و به فرم Yاست اوزمان ها از قسمت تا کمر شروع و در لبه شلوار به صفر می‌رسد.

 

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

 

الگو خیاطی

 

 شلوار ترکیبی:

تنوع در الگوی پایین شلوار ها زیاد است این شلوار ها ترکیبی است از سه روش قبلی همراه رشته های عمودی و افقی

 با توجه به فرم دامن و شلوار که قسمت تحتانی بدن را می پوشاند تقریباً تقسیم بندی و مدل ها و رفع عیوب دامن و شلوار یکسان است.

 انواع قد شلوار تغییر در اندازه فرم و بلندی شلوار موجب می‌شود که شلوارها در طرح ها و مدل های مختلفی ارائه شود برخی از مدل های شلوار با اسم خاص مانند برمودا یا گلف نام برده می شود.

اندازه شلوار

الف: شلوار پسرانه: تورین شلوار بالاتر از زانو و حد فاصله بین ف** و زانو قرار می گیرد

 ب: شلوار برمودا: طول آن کمی بالاتر از زانو قرار میگیرد.

پ: شلوار گلف: طول آن پایین تر از زانو به نام ورزشی که در آن استفاده می شود نامیده می شود

ت: جشنواره بالاتر از مچ: بالاتر از متوسط و پایین تر از ساق پا است

ث: شلوار با بلتدی کامل: طول این شلوار را کمی پایین تر از مچ و کمی روی پا را می‌گیرد.

همچنین بخوانید:

الگوی دامن کلوش

 اندازه گیری شلوار روی اندام:

برای شروع رسم الگوی شلوار شما نیاز به یکسری اندازه ها دارید برای اندازه گیری یک لباس چسبان بپوشید که برجستگی و خطوط اندام را نشان دهد اندازه ها را با متر بگیرید و یادداشت کنید.

اندازه گیری شلوار روی اندام
اندازه گیری شلوار

 در این بخش فقط با اندازه های تحتانی بدن از کمر به پایین برای ترسیم الگو شلوار آشنا می شوید.

اندازه گیری شلوار به روش متریک

برای شروع مثل تمام اندازه گیری هامون ابتدا نوار کمکی  را دور کمر فرد میبندیم که میتونه بالاتر از شکم زیر شکم  و یا روی شکم قرار بگیرد و این به عادت فرد بستگی دارد که  کمری شلوار رو کجای اندامش قرار میدهید. سپس با دو دست نوار را در پهلوی کمر بغلتانید تا کاملاً در گودی کمر قرار گیرد.

بعد از بستن نوار کمکی شما متر را از دور فرد عبور بدید دقبقا از همون جایی که نوار کمکی رو بستید و بعد یک انگشت زیر متر قرار دهید برای رگلاژ متر و عدد رو بخونید این عدد میشه دور  کمر فرد میزان گشادی یا تنگی کمر به شخص پوشنده لباس بستگی دارد.

همچنین بخوانید:

آموزش الگوی شلوار زنانه

الگوی شلوار بارداری

فاق شلوار کجاست؟

آمفورشور یامقدار فاق

در اندازه گیری بعدی ابتدای متر را از بین پا ها عبور داده و ابتدای متر را روی نوار کمکی در پشت قرار میدهیم و به صورت کیپ اندام تا روی نوار کمکی در قسمت جلو  رو اندازه میگیریم این اندازه آموفورشور یا قدر فاق ما هست

آمفورشور یا مقدار فاق

آنتی ژامپ یا قدر داخل پا

ابتدای متر رو روی خط فاق از قسمت داخلی پا قرار داده و تا جایی که قد شلوار رو گرفتید اندازه بگیرید روش دیگه برای اندازه گیری قد داخل پا قرار دادن یک خط کش بین پاهای در راستای فاق فرد هست  از ابتدای خط خط تا جایی که قد شلوار رو در نظر گرفتیم اندازه میگیرم

آنتی ژامپ یا قدر داخل پا 

برآمدگی باسن یا بلندی فاق ( برآمدگی فاق):

بلندی فاق شلوار
اندازه گیری شلوار

از فرد بخواهید روی صندلی یا میز صاف و محکم به حالت زانو مسطح بنشیند و پاها را صاف روی کف زمین قرار دهید. با متر از خط کمر تا کف صندلی یا میز را از پهلو اندازه بگیرید دقت کنید متر کاملاً روی برجستگی پهلو قرار گیرد.

دور زانو

زانو فرد باید به صورت زاویه 90 درجه قرار بگیرد متر رار از پشت زانو عبور داده  ودور زانو را به صورت  کیپ اندازه گیری میکنم برای شلوار های که اندامی تر هستند اما اگر بخواهید شلوار ازاد تر باشد در قسمت زانو مکی دور متر را باز تر مگیریم و اندازه  گیری رو انجام میدیم

دور مچ

دور مچ را اگر به صورت کیپ اندازه گیری کنید برای شلوار های کشی با دمپای تنگ مناسب هست حالا اگر دمپای شلوار گشاد  بود هر چقدر خواستید بهش آزادی بدید توی کار اعمال کنید واگه پارچه شما کشی نبود و خواستید دمپا حداکثر تنگی رو داشته باشه شما باید از پشت کف پاشنه پا تو روی مچ پار رو اندازه بگیرید

بلندی باسن:

 اندازه بعدی قد یا بلندی باسن هست فاصله بین کمر تا باسن فرد هست  از سمت پهلو از نوار کمر تا برجسته ترین قسمت باسن همانطور را بلندی باسن میگویند همانطور که متر را دور باسن بزرگ قرار داده و اندازه میگیرید با انتهای دیگر متر بلندی باسن را مشخص کنید باید متر را مطابق شکل وسط قرار دهید معمولاً بلندی باسن بزرگ بین (۱۸ تا ۲۳)  سانتیمتر متغیر است.

دور ران

اگر حدودا 4 سانتی متر از خط فاق بیاییم پایین  دور ران فرد محصوب میشود این کار رو هم میتونید تو حالت نشته انجام بدید این یک اندازه کنترلی در اندام هست

بلندی باسن و دور کمر شلوار-min

همچنین بخوانید:

الگوی دامن نیم کلوش

الگوی شلوار زنانه به روش متریک

دور باسن:

  یک خط کشT  را موازی با خط اییستای اندام و مماس با شکم نگه دارید سپس متر را دور برجسته‌ ترین محل دور باسن بزرگ(۱۸ تا ۲۳ سانتیمتر پایین تر از خط کمر) قرار دهید متر رو به صورت کاملا افقی به سمت جلو بیارید و اندازه بگیرید این روش اندازه گیری برای افرادی که شکم یا کمی برآمدگی شکم دارند در قسمت جلو کمی به اندازه حلقه دور باسنتون اضافه کنید.

دور باسن

  اکنون خط کش را بردارید و متر را با دست نگه دارید سپس یک بار روی پاها بنشینید و بلند شوید این کار کمک می‌کند میزان راحتی در حرکت شلوار را تشخیص دهید. در این حالت اگر متر باز شود پا از دور باسن بزرگ  بیفتد مشخص میشود اندازه های گرفته شده دقیق نبوده است.

دور باسن

قد شلوار

 فاصله بین کمر تا اونجایی که ما دوست داریم  قد شلوار مون باشه  میتونه قوزک پا باشه  یا روی پا قرار بگیره و یا در کفش ها پاشنه بلند یکمی بیشتر باشد با متراز خط کمر تا لبه پایین شلوار را از خط پهلو تا روی پا اندازه بگیرید این اندازه ممکن است کمتر یا بیشتر باشد بستگی به مدل لباس گشادی لبه شلوار و کفش مورد استفاده دارد.

قد تا زانو

متر را روی کمر فرد قرار داده و تا قسمت برجستگی زانو  همان کفشک زانو اندازه میگیریم

قد شلوار زنانه

همچنین برای خرید الگوی آماده شلوار زنانه رو لینک کلیک کنید

تالیف: سیماکده و منبع: کتاب آموزش خیاطی

4/5 - (29 امتیاز)
سیماکده
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • سیماکده 23 خرداد 1403 / 12:23 ب.ظ

    تو سات بخش مطالب اموزش خیاطی نحوه اندازه گیری بالاتنه ورسم الگوی اساس بالاتنه رو آموزش داده ایم میتونید مطالعه کنید و بخش آموزش مجازی خیاطی خم در سایت فعال هست از منو بالا دسترسی دارید

  • مینو 22 خرداد 1403 / 12:52 ق.ظ

    سلام خسته نباشید اگر امکان داره الگوی بالاتنه به روش ساده را اموزش بدید وهمینطور استین همه قدرت خرید ندارن گرونیه .
    اموزش انلاین هم اگه دارید هزینش چقدره ؟؟تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *