ایراد اندامی و اشکالات رایج اندامی

شناخت ایرادهای اندامی

ایرادهای اندامی و راهکارهای برطرف کردن اشکالات

ایراد اندامی:در این بخش از آموزش خیاطی مجله اینترنتی سیماکده به آموزش شناخت انواع ایرادهای اندامی رایج میپردازیم.

همانطور که در مطلب قبلی یعنی شناخت اندام در طراحی لباس اشاره کردیم اندام های مختلفی برای افراد تعریف شده است و دیدیم که اندام متناسب چه اندامی است، بنابراین هر شخص به پوشش خاصی برای رفع بزرگی یا کوچکی اندام خود نیاز دارد.

طراحی لباس برای افرادی که بزرگ سایز هستند دشوار و دارای نکات ظریفی است که در نظر گرفتن ویژگی این اندام و آمار خصوصیات فردی و اجتماعی این افراد ،کار طراحان لباس را با چالش مواجه میکند واین طراحان باید دارای قدرت آفرینش بالایی باشند.

برای تشخیص ایراد های اندامی می توان وسط پیش تا زمین، وسط پشت تا زمین و پهلو تا زمین را اندازه می گیریم.

مثلا اگر قد از کمر تا زمین در وسط پیش  100

      اگر قد از کمر تا زمین در وسط پشت  100

     اگر قد از کمر تا زمین در  پهلو          101

باشد ( همیشه پهلو 1/5 – 1 بلندتر است ) فرد دارای اندام نرمال است ولی اگر اندازه های (پیش، پهلو و پشت) به ترتیب (102، 101 و 99) باشد، نشان می دهد که شخص شکم بزرگ و باسن تخت دارد.

شناخت ایرادهای اندامی
شناخت ایرادهای اندامی

اشکالات اندامی

رفع ایرادهای اندامی با خیاطی

در اینصورت به ترتیب زیر عمل کنید:

1-     الگوی پیش، گونیایی با خط وسط جلو خطی رسم کنید که از زیر پنس بگذرد، سپس این خط و یکی از پاهای پنس را قیچی کنید.

2-     قسمت پایین الگو را روی کاغذ دیگری بچسبانید و خطی در امتداد خط وسط پیش به سمت بالا رسم کنید. سپس 2 سانتی متر بالا رفته و خطی موازی با قسمت پایین دامن رسم کرده تکه یک بالا را روی این خط قرار دهید ، تکه دوم را طوری قرار دهید که از یک طرف کنار تکه اول و از طرف دیگر مماس بر خط پهلوی تکه پایینی باشد در اینصورت پنس کمی بزرگتر می شود مقدار اضافه شده به پنس را اندازه گرفته و آن را از خط پهلو رد کنید.

پشت : 1- گونیایی با خط وسط پشت خطی رسم کنید که از زیر پنس بگذرد، سپس این خط و یک پای پنس را قیچی کنید.

2- روی قسمت پایین دامن از خط وسط پشت 1 سانتی متر پایین آمده و خطی افقی رسم کنید، سپس تکه یک قسمت بالا را روی 1 سانتی متری پایین آمده قرار دهید و تکه دوم را طوری قرار دهید که از یک طرف کنار تکه اول و از طرف دیگر مماس بر خط پهلوی تکه پایین باشد در اینصورت مقداری از پنس کم می شود که با توجه به تخت بودن  باسن کوچکتر شدن ساسن منطقی تر است.

شناخت ایرادهای اندامی
ایرادهای اندامی

ایرادات اندامی

موضوعی که در این بحث وجود دارد این است که برای رسم و دوخت برخی الگوهای خاص باید چه کرد؟

مثلا برای خانم هایی که جثه بزرگتری دارند و یا خانم های باردار که شکم بزرگتری دارند.

فیلم ایراد اندامی های متداول

 

 

اندام با باسن بزرگ و برجسته:

در این ایراد اندامی پهنای باسن از عرض شانه ها بیشتر بوده و اختلاف دور باسن با کمر زیاد و دور باسن بیش تر از اندازه استاندارد میباشد.

 

باسن و سینه بزرگ:

در این افراد پهنای سرشانه و باسن بیش تر از اندازه استاندارد بوده و همچنین بالاتنه پیش با اختلاف زیادی از بالاتنه پشت بزرگتر و دور سینه بیشتر از حد استاندارد میباشد.

 

[irp posts=”7796″ name=”اشتباهات رایج در خیاطی؟ 18 اشتیاه در خیاطی”]

 

سینه بیش از حد کوچک:

در این ایراد اندامی اختلاف دور باسن و سینه زیاد بوده و همچنین در بعضی مواقع بالاتنه پشت بلندتر از بالاتنه پیش میباشد.

 

رفع ایراد اندامی پهلوی برجسته-کمر پهن:

در این مدل از ایراد اندامی پهنای شانه و برجستگی پهلوی باسن در یک خط قرار دارد و برآمدگی باسن و اختلاف دور کمر و باسن بعضی از این افراد کم تر از اندازه استاندارد میباشد و در اصطلاح ( گودی کمر) ندارد.

 

شانه های باریک:

در این افراد پهنای سر شانه خیلی کمتر از عرض باسن بوده و دور سینه بیشتر از ۵ الی ۶ سانتیمتر با دور باسن اختلاف دارد.

 

شانه های پهن:

شانه های این افراد پهن و صاف بوده و دور سینه بیش از اندازه استاندارد است.

 

بالاتنه کوتاه:

در این افراد فاصله کمر تا زیر بغل و فاصله کمر تا خط باسن یک اندازه نیست و کمر بالاتر از خط استاندارد قرار دارد.

 

بالاتنه بلند:

در این ایراد اندامی خط کمر پایین تر از حد استاندارد بوده یعنی اگر خط استاندارد کمر را بین باسن و زیر بغل درنظر بگیریم ، در این ایراد اندامی خط کمر پایین تر از خط استاندارد میباشد.

سرشانه های غیر قرینه:

معمولا سرشانه های دوطرف این افراد باهم برابر نیست و شیب یک شانه بیشتر از دیگری است.

 

پشت برآمده:

قد بالاتنه پشت بلندتر از حد استاندارد بوده و گودی کمر بیش از حد معمول به نظر می آید. این افراد دارای شکم برآمده بوده و خط پهلوی دامن به سمت جلو متمایل است و همچنین خط تیره پشت و باسن در یک امتداد قرار نمی گیرد.

 

شکم برجسته:

شکم این افراد برآمده و به سمت جلو متمایل است که معمولا این افراد دارای گودی کمر می باشند.

 

گردن کوتاه:

طول گردن این افراد کمتر از اندازه استاندارد بوده و معمولا دور گردن این افراد بزرگتر از حد استاندارد میباشد.

فروش الگوی خیاطی
فروش الگوی خیاطی

گردن بلند و استخوانی:

طول گردن این افراد بلند تر از حد استاندارد بوده و این افراد معمولا دارای گردن لاغری هستند.

در ادامه این مقاله بدنبال بررسی این گونه مشکلات در طراحی و دوخت لباس های شما هستیم تا با استفاده از این آموزش ها توانایی دوخت انواع لباس ها را برای خود و نزدیکانتان داشته باشید. در ادامه با معرفی موردی و بررسی آنها با شماییم :

ايراد اندامي در طراحي لباس

ایراد اندامی شکم بزرگ و برجسته:

قد جلوی دامن این افراد بزرگتر از حد نرمال می باشد و برای جبران ابتدا پنس جلو به 2/1 کمر منتقل می شود. از انتهای پنس جدید به لبه دامن  عمود رسم کرده و از انتهای پنس، خطی به موازات باسن رسم می کنیم. این خط از وسط جلو تا پهلو برش می شود. اختلاف قد دامن جلوی الگو و بدن با ایجاد اوزمان در نقطه K جبران و از قسمت پهلو لبه دامن 1-5/0 سانت خارج شده و به خط پهلو وصل می شود. با دادن اوزمان طولی و عرضی ، فضای کافی به قسمت برجسته داده تا از کشیده شدن جلوی دامن به بالا جلوگیری شود.

افرادی که خیلی شکم برجسته دارند، قطر پنس در اثر اوزمان زیادتر می شود که به صورت 2 پنس از 3/1 کمر رسم می شود و ساسون هابه طرف داخل هلال می شود.

 

اشکالات اندامی
اشکالات اندامی

توجه: برای افرادیکه کمی شکم دارند ، فقط از برش عرضی استفاده می شود.

شکم بزرگ و کمر پهن:

اختلاف دور کمر و باسن این افراد کم یا نزدیک بهم می باشد. در نتیجه ممکن است در خط کمر، پنس ایجاد نشود. برای جبران از 2/1 کمر تا لبه دامن، خط عمودی رسم می کنیم و خط را چیده الگو به دو قسمت تقسیم می شود و درخط کمر اوزمان کافی می دهیم و 2/1 این مقدار را در لبه دامن داده، 2 ساسون به فاصله 3/1 کمر و به قطر 2/1 مقدار اوزمان را رسم می کنیم. خط کمر جدید و لبه دامن را رسم می کنیم. همانند شکل زیر :

 

اشکالات-اندامی
ایراد اندامی

 

همچنین بخوانید:

ایراد اندامی دامن ها و شلوار ها

 

باسن بزرگ و برجسته تر از حد نرمال:

بعد از رسم الگو از انتهای پنس خطی به موازات خط باسن بزرگ رسم می کنیم. با چیدن این خط الگو به دو قسمت تقسیم می شود. در وسط پشت اختلاف قد دامن وسط پشت الگو  و بدن  به صورت اوزمان داده و در قسمت پهلو 2/1 این مقدار را اوزمان می دهیم. با برش سمت چپ ساسون خط وسط پشت الگوی شماره 1 و 2 را در یک راستا قرار می دهیم. از انتهای پنس تا لبه دامن عمود رسم می کنیم. در لبه دامن اوزمان 1-2 سانت می دهیم و قسمت پهلوی لبه دامن 1 سانت خارج می شویم.

رفع ایرادات اندامی
رفع ایراد اندامی

به باسن بزرگ وصل می کنیم. برای قسمت جلو از پهلو تا وسط جلو؛ از انتهای پنس خطی به موازات خط باسن رسم می کنیم با چیدن این خط از پهلو، به طوری که در وسط جلو از هم جدا نشود و در قسمت پهلو اوزمانی برابر با قسمت پهلوی پشت می دهیم تا پهلوی جلو و پشت یکسان شود. قطر پنس جلو مقداری کم می شود و قطر پنس پشت اضافه می شود.

 

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

 

الگو خیاطی

هیکل های غیر قرینه:

برای افرادی که هیکل قرینه ندارند و یک پهلوی آنها برجسته تر از پهلوی دیگر می باشد، حتما الگوی کامل جلو و پشت آنها را رسم کرده و در الگوی  جلو انتهای ساسون  سمت چپ  را به انتهای ساسون  سمت راست روی خط باسن وصل می کنیم. خط را چیده و اختلاف قد پهلوی چپ و راست بدن را به صورت اوزمان داده و برای آزادی باسن در این قسمت 1-5/0 سانت خارج می شویم و هلال پهلو را دوباره رسم کرده و در سمت چپ الگو، 1-5/0 سانت از خط باسن داخل می شویم و پهلو را دوباره رسم می کنیم، این کار باعث می شود تا 5-1/0 سانتی که خارج شده ایم؛ جبران شود.

در الگوی پشت دامن مانند جلو عمل می شود با این تفاوت که سمت چپ الگو اوزمان داده می شود.

 اشکالات-اندامی
اشکالات اندامی

 

توجه: برای این افراد حتما قد پهلوی چپ و راست بدن را اندازه بگیرید و یادداشت کنید. الگو جلو و پشت یک بار از یک لای پارچه برش داده می شود.

باسن صاف و مسطح:

افرادی که دارای باسن صاف هستند، پشت دامن آن ها حالت گشادی دارد. برای رفع این مشکل، قطر ساسون ها را کم کرده و باقیمانده را از پهلوها داخل می دهیم و دوباره پهلو را با هلال کم رسم می کنیم.

 

ایرادات اندامی
ایراد اندامی-اشکالات اندامی

 

برای افرادیکه  باسن خیلی صاف دارند یک پنس در 2/1 کمر پشت رسم کرده و از نقطه 6 مقداری به پائین علامت زده و خط کمر جدید را بکشید تا الگوی بهتری داشته باشید و لباس مناسب تری تهیه کنید. این ابعاد را نیز می توانید مورد استفاده قرار دهید : 5=ج6 به 6=1 تا 5/0 سانت.

رفع ایراد اندامی گودی کمر و فرو رفته:

ایرادات اندامی
ايراد اندامي در طراحي لباس

بعد از رسم الگوی اولیه دامن ،خط باسن از وسط پشت تا پهلو را چیده و اختلاف قد دامن پشت روی الگو و بدن را روی هم بیاورید. در نتیجه خط وسط پشت گودمی شود که دوباره خط صاف پشت را رسم کرده و مقدار فضای ایجاد شده را از پهلو به داخل بدهید و دوباره پهلو را رسم کنید.

رفع عیب شکم بزرگ

افرادیکه در پهلوها ماهیچه دارند:

قد دامن پهلوی این افراد بیشتر از حد نرمال می باشد و برای جبران اختلاف قد پهلوی الگوی دامن و بدن از نقطه 7 خط باسن جلو و پشت را تا وسط جلو و پشت چیده، یک سمت ساسون را هم چیده و اختلاف را در نقطه 7 به وسیله اوزمان ایجاد می کنیم .

ایرادات اندامی
ايراد اندامي در طراحي لباس

ايراد اندامي در طراحي لباس – مجله خیاطی سیماکده

با این کار مقداری از قطر پنس کم می شود. در وسط جلو و پشت فضای ایجاد شده را از پهلوها داخل نموده و پهلوها را با هلال بیشتر رسم کنید، همچنین پنس ها با هلال داخل کشیده می شوند.

 

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

 

الگو خیاطی

امیدواریم با استفاده از این مقاله بتوانید پاسخ همه سوالات خود را در زمینه مشکلات موجود در دوخت انواع لباس های بدست بیاورید. تمام تلاش تیم ما در هنرمادر آموزش خیاطی به بهترین راه ممکن و آموزش دوخت همه چیز به شما خانم های محترم و مخاطبین عزیز است. با ادامه مقالات آموزشی ما در پست های بعدی همراه باشید.

4.1/5 - (30 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *