آموزش رسم الگوی یقه دلبری (انواع یقه دلبری 5 مدل) جدید

الگوی انواع مدل یقه دلبری

یقه دلبری چیست؟

یقه دلبری یکی از انواع یقه لباس می باشد که در بالای سینه آن حالت قلب مانندی ایجاد می شود و برای افرادی که بالا تنه ان ها کمی چاق است مورد استفاده قرار می گیرد.

این یقه ها مختص لباس های زنانه طراحی می شود و یقه ای مدرن به حساب می آید. این یقه به عنوان یقه قلبی نیز معروف است که در انواع لباس های رسمی و مجلسی کاربرد دارد.

استفاده از گردنبند همراه با این یقه ها می تواند جلوه ای خاص به لباس شما ببخشد همچنین کسانی که زاویه فک زیادی دارند می توانند با استفاده از این نوع یقه ها جذابیت و زیبایی را به چهره خود اضافه نمایند.

برای این یقه می توان از انواع پارچه های نازک و ضخیم استفاده نمود اما پارچه های ضخیم حالتی زیبا تر به خود می گیرند.

یقه دلبری چیست و چه چیز خاصی در این یقه وجود دارد که اکثر عروس‌ها حاضر نیستند برای خاص‌ترین لباس زندگی خود، به یقه‌‌ی دیگری فکر کنند؟ یقه‌ ی دلبری، به عنوان یک انتخاب همیشگی برای طراحی لباس رسمی و نیمه رسمی خانم‌ها، از زمان‌های قدیم وجود داشته است. این یقه یقه‌ای زنانه، عاشقانه، دلفریب و در عین حال مدرن است. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید یقه‌ی دلبری مورد علاقه‌ی خود را طراحی کنید.

یقه ی دلبری به عنوان یقه ی قلبی هم شناخته می شود، چون فرم آن شبیه قلب است. این یقه در انواع پیراهن های رسمی و نیمه رسمی کاربرد زیادی دارد. اگر گردنبند خاصی دارید که می خواهید در یک ‌مهمانی ویژه خانم ها بدرخشد، بهتر است آن را با پیراهن یقه دلبری بپوشید.

یقه دلبری، محبوب ترین نوع یقه برای لباس های عروس است. این نوع یقه، ظاهری بسیار زنانه به خانم ها می دهد و برای اندام های مختلف مناسب است. یقه دلبری، در ناحیه سینه، خطی قلب مانند دارد و برای خانم هایی که بالاتنه پری دارند، ایده آل است. این یقه لباس قادر است بدون نشان دادن کل خط سینه، سبب پررنگ تر و برجسته‌تر دیده شدن آن شود.

در خانم هایی که شانه های کوچک و باریک دارند، این خط سبب ایجاد انحنا و پهن تر دیده شدن شانه ها می شود. خانم هایی که چهره شان زاویه دار است، می توانند با استفاده از تعادلی که این خط نرم ایجاد می کند، چهره ای زیباتر پیدا کنند.

اگر خانمی که باسنی پهن دارد، لباسی با چنین یقه ای به تن کند، میان بالاتنه و پایین تنه اش تعادل ایجاد می شود. یقه لباس دلبری می تواند بندهایی روی شانه ها داشته باشد، بندهایی در دو طرف بازو داشته باشد و یا مطلقا بندی نداشته باشد. در کل این نوع یقه لباس می تواند به سبک های متنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

 

انواع یقه ی دلبری

یقه شبه دلبری

این یقه شباهت بسیار زیادی به یقه دلبری دارد. تنها تفاوت این دو نوع یقه این است که در یقه شبه دلبریی، نقطه میان یقه لباس به اندازه نقطه میان یقه لباس دلبری پایین نیست و خط آن انحنای کمتری دارد. این یقه لباس برای کسانی که از یقه لباس دلبری استفاده می کنند و با آن ظاهری بهتر پیدا می کنند، مناسب است.

یقه پنج وجهی

این یقه را می توان نوعی یقه دلبری در نظر گرفت که به جای آن که بدون آستین باشد و دارای خطی با انحنای ملایم باشد، از ادغام یقه مربعی و دلبری تشکیل شده است و دارای آستین است.

چه زیور آلاتی مناسب یـقه ی دلبری است

 • یقه های دلبری یک مدل رمانتیک و منحنی شکل برای لباس های دکلته و بدون آستین است.
 • این مدل پیراهن و استایل شما را در معرض توجه قرار می دهد.
 • با داشتن این نوع خط گردن و یقه، شما از دیگران متمایزتر و در توجه بیشتری هستید.
 • گردنبند شما در این استایل می تواند بزرگ باشد تا همه توجه ها را جلب کند
 • اگردنبند خاص خود را با لباسی که یقه ی آن دلبری است استفاده کنید.
 •  اگر شما ترجیح دهید چیزی ظریف تر به گردن خود بندازید، گزینه های دیگری وجود دارد.
 • یک گردنبند کوتاه یا یقه ای، با یقه ی پیراهن دلبری بسیار خوب هماهنگ می شود.
 • هر چه را انتخاب می کنید، سعی کنید در استفاده از اکسسوری زیاده روی نکنید.

چه مدل مویی مناسب یـقه ی دلبری است

در این یقه بهتر است:

 • مدلی را انتخاب کنید تا توجه بیشتری را بر روی گردن و ترقوه و… متمرکز کند.
 •  یقه ی لباس می تواند باز و پهن باشد.
 •  می توانید موها را بالای سر جمع کرد
 • می توان موها را در پشت سر جمع کرد
 • می توان مو ها را به حالت دم اسبی ببندید

با ما در این مطلب از مجله‌ی خیاطی سیماکده همراه باشید تا رسم الگوی ۵ مدل یقه‌ی دلبری مرسوم و زیبا را به شما آموزش دهیم.

 

یقه ی دلبری (SweetHeart Neckline)

انواع مدل یقه دلبری
انواع مدل یقه دلبری

یقه‌ی دلبری یقه‌ای ساده و مسطح است که به دلیل شکل قلبی آن به اکثر اندام‌ها و فرم صورت‌ها می‌آید. این یقه از بالا به شکل قلب است و در مرکز سینه در یک نقطه صفر می‌شود. یقه‌ی دلبری، یک انتخاب محبوب برای لباس‌های مجلسی و لباس عروس است. اندام‌هایی که شانه‌های ریز و کوچک دارند، با یقه‌ی دلبری می‌توانند شانه‌هایشان را پهن‌تر نشان دهند. همچنین کسانی که استخوان ترقوه‌ی برجسته و زیبایی دارند و می‌خواهند تمرکز بر روی صورت و گردنشان بیشتر باشد نیز می‌توانند لباس‌هایی با این یقه‌ی زیبا را بپوشند.

انواع یقه دلبری

انواع یقه دلبری با الگو
انواع یقه دلبری با الگو

یقه‌های دلبری با توجه به طراحی آن‌ها نام‌های مختلفی، مانند یقه‌ی دلبری باز، یقه دلبری ایستاده و… دارند. این یقه می‌تواند با توجه به فرم بدن یا صورت، باز یا بسته طراحی شود و متناسب با این طراحی کاربردهای مختلفی نیز دارد. برای مثال، یقه‌های دلبری باز برای لباس‌های مجلسی فوق‌العاده هستند و یقه‌های دلبری بسته و یا ایستاده برای لباس‌های رسمی‌تر کاربرد دارند.

انواع یقه دلبری با الگو

رسم الگوی یقه دلبری

الگو یقه دلبری

برای رسم الگوی یقه‌ی دلبری، ابتدا الگوی اولیه‌ی بالاتنه را متناسب با اندازه‌های خود آماده کنید. الگوی بالا تنه‌ی خود را می‌توانید به هر روشی که دوست دارید، چه با پنس، چه با برش و … طراحی کنید. در اینجا الگوی بالاتنه با سایز ۳۸ را آماده کرده‌ایم.

یقه‌‌ی دلبری باز

در ادامه، طراحی و رسم ۴ مدل یقه‌ی دلبری را یاد می‌گیریم. در تمامی این طراحی‌ها،می‌توانید بازشوی عرضی و طولی یقه (بازشوی عرضی: میزان باز شدن یقه از سرشانه و بازشوی طولی: میزان باز شدن یقه در خط وسط جلو) را به دلخواه خود و متناسب با اندام خود طراحی کنید. برای مثال، اگر بالاتنه‌ی پهنی دارید بازشوی طولی لباس را بیشتر و یقه را کشیده‌تر طراحی کنید و اگر شانه‌ و سینه‌های کوچکی دارید، بازشوی عرضی لباس را بیشتر در نظر بگیرید.

مدل اول یقه دلبری

الگوی یقه هفت دلبری
الگوی یقه هفت دلبری

۱.
ابتدا بازشوی عرضی و طولی مورد نظرتان را روی الگو خیاطی اعمال کنید. در اینجا میزان بازشوی عرضی ۳ سانتیمتر و بازشوی طولی را ۷ الی ۸ سانتیمتر در نظر گرفته‌ایم. نقاط A و B.

۲.
این نقاط را به صورت عمود به یکدیگر وصل می‌کنیم و از گوشه‌ی این دو خط عمود برهم، به اندازه ۲ تا ۳ سانتیمتر بالا می‌رویم (نقطه‌ی C).

۳.
از نقطه‌ی A به C و از C به B خطی به صورت هلال طراحی می‌کنیم.

۴.
در الگوی پشت میزان بازشوی عرضی را به اندازه‌ی همان مقداری که در الگوی جلو در نظر گرفته‌ایم، یعنی ۳ سانتیمتر، علامت می‌زنیم و بازشوی طولی را با توجه به میزانی که می‌خواهید یقه‌ی پشت باز باشد، از خط مرکزی پشت پایین می‌آییم (در اینجا ۱ الی ۲ سانتیمتر در نظر گرفته‌ایم). نقاط E و D.

۵.
این نقاط را به صورت خطی هلال بهم وصل می‌کنیم.

 

برای تهیه 40 مدل یقه آماده زنانه روی لینک زیر کلیک کنید:

پک 40 مدل یقه زنانه

 

مدل دوم یقه دلبری

الگو یقه دلبری باز

در این مدل، از نقطه‌ی A به صورت خطی صاف به نقطه‌ی C رسم می‌کنیم و بعد به نقطه‌ی B خطی به صورت هلال طراحی می‌کنیم.

مدل سوم دلبری

الگو یقه دلبری مجلسی

در این طراحی، بازشوی عرضی را کمتر در نظر می‌گیریم تا خط بالایی یقه‌ی دلبری را به صورت خطی کج طراحی کنیم. از میزان بازشوی عرضی قبلی که ۳ سانتیمتر بود، هر میزانی که می‌خواهید داخل شوید و به نقطه‌ی C وصل کنید. سپس از نقطه‌ی C خطی به صورت هلال به نقطه B رسم کنید.

توجه کنید که بازشوی عرضی را به همان اندازه که در جلو علامت زده اید، برای پشت نیز اعمال کنید.

مدل چهارم یقه

مدل یقه دلبری

در این مدل، نقطه‌‌ی A به C را به صورت خطی هلال و نقطه‌ی C به B را به صورت خطی با هلال کمتر رسم کنید.

یقه‌‌ی دلبری ایستاده

یقه دلبری ایستاده

۱.
برای رسم یقه‌ی دلبری ایستاده ابتدا الگوی اولیه بالاتنه خود را آن طور که می‌خواهید آماده کنید. اگر بخواهیم لباسمان دکمه خور داشته باشد، به سرتاسر خط مرکزی جلو ۲ سانتیمتر برای جادکمه اضافه می‌کنیم.

۲.
سپس هلال یقه را پر می‌کنیم. اگر بازشوی عرضی داشتیم از سر بازشوی عرضی یقه را پر می‌کنیم. به این صورت که از خط مرکزی جلو خطی صاف بالا می‌آییم و از سر بازشوی عرضی هم خطی صاف به آن عمود می‌کنیم. بهتر است در این مدل بازشوی عرضی نداشته باشیم یا در حد ۰.۵ تا ۱ سانتیمتر داشته باشیم. از نقطه‌ی A و B به اندازه ۳ سانتیمتر بالا می‌رویم و این نقاط را بهم وصل می‌کنیم.

۳.
از نقطه‌ی M به اندازه ۰٫۵ سانتیمتر داخل می‌شویم و از این نقطه، به صورت خطی هلال به وسط سرشانه وصل می‌کنیم.

۴.
از همان نقطه، یقه‌ی دلبری را متناسب با اندام و مقدار بازشویی که می‌خواهیم طراحی می‌کنیم.

۵.
در الگوی پشت، بازشوی عرضی را مانند جلو علامت می‌زنیم و به همان شیوه‌ی جلو، یقه‌ی پشت را نیز پر می‌کنیم.

۶.
از نقاط C و D به اندازه‌ی ۳ سانتیمتر بالا می‌رویم و به یکدیگر وصل می‌کنیم.

۷.
از نقطه N به اندازه‌ی ۰٫۵ سانتیمتر داخل می‌شویم. و به صورت خطی هلال به وسط سرشانه رسم می‌کنیم.

۸.
از نقطه‌ی C به اندازه‌ی ۱ تا ۱٫۵ سانتیمتر بالا می‌رویم. و به صورت هلال به ۰٫۵ سانتیمتری که داخل شده بودیم وصل می‌کنیم.

در آخر

الگوی یقه دلبری
الگوی یقه دلبری

یقه‌ی دلبری، یک یقه‌ی بسیار محبوب است که اکثر خانم‌ها شیفته‌ی آن هستند و حداقل یک بار آن را امتحان کرده‌اند. این یقه با پارچه‌هایی چون ساتن، ابریشم و گیپور و همچنین لباس‌های بلند بسیار شیک و جذاب به نظر می‌رسد. همینطور می‌توانید با پارچه‌هایی مثل لینن یا کتان، یک پیراهن یقه دلبری مناسب مهمانی عصر طراحی کنید و بدوزید. یقه‌ی دلبری ایستاده نیز برای یک مانتوی رسمی یا کت مناسب است. پیشنهاد می‌کنیم دوخت آن را یک بار تجربه کنید و از پوشیدن آن لذت ببرید.

مدل یقه دلبری
مدل یقه دلبری
مدل لباس یقه دلبری
مدل لباس یقه دلبری
مدل لباس یقه دلبری
مدل لباس یقه دلبری
مدل لباس یقه دلبری
مدل لباس یقه دلبری

انواع یقه دلبری

یقه دلبری یک یقه جذاب و محبوب بین خانم هاست و هر خانم شیک پوشی حداقل یک بار آن را امتحان کرده است. این یقه با پارچه هایی مانند ساتن، ابریشم، گیپور، تور بسیار شیک به نظر می رسد. همچنین می توانید با پارچه های ساده تر مانند لینن یا کتان یک لباس با یقه دلبری مناسب مهمانی عصر طراحی کنید. اما پیش از آن که لباس خود را با یقه دلبری مناسب آن طراحی کنید باید انواع آن را بدانید.

◘ یقه شبه دلبری

این یقه شباهت بسیار زیادی به یقه دلبری دارد. تنها تفاوت این دو نوع یقه این است که در یقه شبه دلبریی، نقطه میان یقه لباس به اندازه نقطه میان یقه لباس دلبری پایین نیست و خط آن انحنای کمتری دارد. این یقه لباس برای کسانی که از یقه لباس دلبری استفاده می کنند و با آن ظاهری بهتر پیدا می کنند، مناسب است.

◘ یقه پنج وجهی

این یقه را می توان نوعی یقه دلبری در نظر گرفت که به جای آن که بدون آستین باشد و دارای خطی با انحنای ملایم باشد، از ادغام یقه مربعی و دلبری تشکیل شده است و دارای آستین است.

◘ یقه دلبری باز

این مدل یقه برای لباس های مجلسی مناسب است.

◘ یقه دلبری بسته و ایستاده

برای لباس هایی رسمی تر کاربرد دارند. یقه‌ی دلبری ایستاده نیز برای یک مانتوی رسمی یا کت مناسب است.

◘ یقه کوئین آن

یقه کوئین آن ترکیبی از یقه دلبری با یقه بلند است. این یقه به افتخار ملکه آن انگلستان نامگذاری شده است که یک یقه بسیار رایج برای عروس است.

◘ یقه دلبری هفت

یکی از محبوب ترین نسخه های یقه دلبری، یقه بدون بند است. این سبک، همانطور که از نامش پیداست، به شکل نیمه بالایی قلب است که یک “v” در وسط ایجاد می کند.

مدل یقه دلبری
مدل یقه دلبری

یقه دلبری برای چه لباس هایی مناسب است؟

یقه دلبری همان طور که گفتیم برای لباس های رسمی و نیمه رسمی زنانه و لباس های مجلسی خانم هایی که به زیبایی و جذابیت خود اهمیت فراوان می دهند، می تواند یک انتخاب همیشگی باشد. همچنین برای لباس های عروس، یقه دلبری بهترین گزینه برای خانم هایی است که می خواهند در بهترین شب زندگی خود مثل مروارید بدرخشند. علاوه بر این ها یقه دلبری برای شومیزهای اسپرت و کلاسیک نیز کاربرد فراوان دارد. نکته آخر این که اگر گردنبند خاص و ویژه ای دارید که می خواهید بیشتر بدرخشد، حتماً آن گردنبند زیبا را با لباسی با یقه دلبری بپوشید تا زیبایی و درخشش آن چندین برابر شود.پ

مدل یقه دلبری
مدل یقه دلبری

فرم یقه دلبری چگونه است؟

یقه دلبری یک یقه صاف و مسطح است که در قسمت سینه خطی قلب مانند دارد و به همین علت است که به آن قلبی هم گفته می شود. البته در زبان انگلیسی بیشتر به یقه قلبی معروف است و خیاطان ایرانی آن را با نام دلبری می شناسند. این یقه از بالا به شکل قلب است و در مرکز سینه در یک نقطه صفر می شود. الگوی یقه دلبری از لحاظ خیاطی شبیه به مدل لباس یقه خشتی است. این مدل یقه در زیباتر نشان دادن بالاتنه نقش مهمی دارد.
در الگوی یقه دلبری، آستین ‌ها بر روی شانه یا بازو قرار می گیرند و خط وسط یقه از محدوده آستین‌ ها پایین ‌تر است. یقه های دلبری دکلته نیستند و روی بازوها می آیند. یقه لباس دلبری می تواند بندهایی روی شانه ها داشته باشد، بندهایی در دو طرف بازو داشته باشد و یا مطلقا بندی نداشته باشد. در کل این نوع یقه لباس می تواند به سبک های متنوعی مورد استفاده قرار گیرد.
یقه دلبری یکی از انواع یقه خطی که محبوب خانم های خوش تیپ و خوش لباس است و می توان گفت جزو اولین یقه های ترکیبی هم محسوب می شود یقه دلبری است. این یقه تقریبا برای همه اندام ها مناسب است و اگر هم برای اندامی خیلی متناسب نباشد، این امکان وجود دارد که براساس میزان باز یا بسته بودن برش یقه آن را مناسب آن اندام طراحی کرد.

برای تهیه 40 مدل یقه آماده زنانه روی لینک زیر کلیک کنید:

پک 40 مدل یقه زنانه

4.4/5 - (57 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *