اشتباهات رایج در خیاطی؟ 18 اشتیاه در خیاطی

اشتباهات رایج در خیاطی

چگونه از 18 اشتباه رایج در خیاطی جلوگیری کنیم؟

خیاطی کردن برای خیلی ها یک کار سیرن و دلچسب هست ولی مواقعی هست که با رخ دادن اشتباهات رایج هرچند کوچک فرد از این کار خسته میشه در این مقاله قصد داریم شما را با انواع اشتباهات رایج در خیاطی آشنا کنیم تا بتونید از بروز این اشتباهات جلوگیری کنید.
چگونه خیاطی کنیم و از اشتباهات رایج جلوگیری کنیم؟
وقتی وارد دنیای خیاطی می شوید و سفر خود را آغاز می کنید و می فهمید که چگونه خیاطی کنید، به راحتی امکان دارد که دچار اشتباه شوید.بعضی وقت ها، اشتباه بهترین روش یادگیری است.اما، ما می خواهیم به شما کمک کنیم که این اشتباهات را از بین ببرید، یا حداقل، اگر دچار اشتباه شدید، آن ها را اصلاح کنید.
فراموش نکنید که فقط باید تمرین و تمرین و تمرین کنید و حتی اگر خطا کردید تسلیم نشوید.تمرین شما را در هر کاری ماهر می کند.

1)عدم چک کردم نخ و سوزن

هر کاری که برای کار کردن به ابزار اولیه نیاز داشته دارد که ابزار خیاطی نخ و سوزن است. یک اشتباه رایج که اکثر مردم در خیاطی مرتکب می شوند استفاده از نخ و سوزن نا مناسب است و فکر می کنند برای هر پارچه می توان از یک نوع نخ و سوزن استفاده کرد. متأسفانه ، این تصور غلط باعث می شود که بسیاری از پارچه ها پس از مراحل خیاطی دوخت مناسبی نداشته باشند و این به راحتی از طریق نقص در خیاطی قابل تشخیص است. به همین دلیل به افراد توصیه می شود از نخ و سوزن مناسب برای هر پارچه ای که می خواهند استفاده کنند استفاده کنند.

نخ سوزن در خیاطی
اشتباهات رایج در خیاطی

برای مثال نمی توان برای دوخت لباس از نخ ابریشم مصنوعی، نخ لحاف دوزی و یا نخ ابریشمی استفاده کرد ، اما برای دوخت بیشتر لباس ها باید از نخ های عمومی و الیاف پلی استر استفاده کنید. در مورد سوزن مورد استفاده در خیاطی ، همانطور که گفتیم ، استفاده از سوزن مناسب برای هر نوع پارچه ضروری است ، برای مثال سوزن های سرگرد و کشبافت برای دوخت کاموا مناسب هستند. از سوزن های عمومی برای دوخت پارچه های الیاف طبیعی نیز استفاده می شود و برخی از سوزن ها برای کار با مواد فلزی و چرمی و برخی دیگر از سوزن ها برای پارچه های استرج و کشی طراحی شده اند.

نکته دیگری که باید در مورد سوزن ها به آن توجه داشت این است که به دلیل این که سوزن چرخ خیاطی ممکن است پس از مدتی کار کردن کند شود توصیه می شود که پس از ۶ تا ۸ ساعت کار با چرخ خیاطی ، سوزن آن تعویض شود، این کار نه تنها کار را برای خیاط آسان تر می کند بلکه باعث می شود که دوخت پارچه در پایان مرتب و صاف باشد.

2) دو مرتبه اندازه بگیرید، یک بار برش دهید.

اشتباه رایج در اندازه گیری
اشتباه رایج در اندازه گیری

اشتباه رایج در برش نادرست الگو روی پارچه!
لباس های خود را روی یک سطح صاف مانند یک سطح تمیز قرار دهید. اگر پارچه خود را روی میز قرار داده اید ، مطمئن شوید که پارچه از لبه های میز آویزان نیست ، زیرا آویز بودن پارچه باعث بهم خرودن شکل پارچه می شود. هنگام ایجاد برش از تای پارچه ای ، مطمئن شوید که تای پارچه ای روی خطوط راه پارچه باشد. همیشه مطمئن شوید که الگوها مطابق با راه پارچه ای قرار گرفته است و قبل از برش آنها را با یک سنجاق محکم کنید. . برش نادرست یکی از اشتباهات مبتدیان در خیاطی است. با انجام این مراحل می توانید به راحتی از این اشتباه جلوگیری کنید.

3) از پایه دوخت استفاده کنید.

قبل از این که شروع به دوخت کنید اطمینان حاصل کنید که پایه ی دوخت در محل مورد نظر خود ثابت است زیرا در صورت ثابت نبودن پایه ی دوخت در زمان دوخت پارچه ، جزئی پایه ی دوخت از جای خود در می اید و قرار دادن آن در جای اولیه کار آسانی نیست و همچنین در صورتی که پایه ی دوخت در جای مناسب خود قرار گرفته باشد باعث می شود که در نهایت دوخت پارچه، دوخت تمیزی باشد.

پایه دوخت
پایه دوخت

4) کشش را درست تنظیم کنید.

اشتباه رایج در کشش پارچه
اشتباه رایج در کشش پارچه

اشتباه چیست؟چک نکردن صفحه مدرج کشش و یا ماسوره/قرقره
تنظیم کشش همیشه یکی از مشکلاتی است که خیاطان از آن شکایت دارند، و ماهر شدن در این کار، سخت است، کاری که حتی خیاط های ماهر هم با آن دست و پنجه نرم می کنند.صفحه مدرج کشش، فشار وارده بر روی قرقره را تنظیم می کند.گاهی اوقات، ناصاف و نامنظم و یا سفت بودن کوک ها نتیجه فشار وارده بر روی نخ است.قبل از اینکه با تنظیمات فشار ور بروید، چک کنید که نخ به خوبی در ماسوره قرار گرفته باشد.نخ باید به خوبی در ماسوره و ماسوره هم به درستی در جا ماسوره قرار گرفته باشد، نخ باید در جهت درستی قرار گرفته باشد (معمولا خلاف جهت عقربه های ساعت).شما می توانید ابتدا، برای چک کردن میزان فشار روی پارچه های کوچکی آزمایش کنید.ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از تنظیم کردن فشار، جزئیات صفحه مدرج کشش را یادداشت کنید.

6)اشتباه رایج در دوخت درزها

اشتباه رایج در دوخت درزها
اشتباه رایج در دوخت درزها

اگر شما در حال دوختن لباس هستید، دانستن راجع به درزها بسیار ضروری است.وقتی درحال دوختن درزها هستید، مدام درحال دوختن داخل لباس و پشت و رو کردن آن هستید.انجام این حرکت، ماهرانه نیست، اما این خیلی مهم است که درزها را از طرف درست بدوزید.
وقتی از الگوها استفاده می کنید، فراموش نکنید که الگو ها را رو به روی یکدیگر قرار دهید، زیرا زمانی که آن ها برمی گردانید، در پایان کار، سطح بیرونی الگوها نمایان خواهد شد.
همچنین عادت کنید که درزها را قبل از شروع و متصل کردن آن ها به هم اتو کنید و پارچه را هم قبل از شروع اتو کنید.این کار باعث می شود که کار نهایی شما حرفه ای تر به نظر برسد و از چروک شدن پارچه جلوگیری شود.پارچه ناهموار و پر از برآمدگی نتیجه برش و دوخت نامناسب است که همه این ها باعث ایجاد فاجعه در خیاطی می شود.

7)عدم اندازه گیری مناسب برای جای سوراخ دکمه

اشتباه رایج در باز کردن جای دکمه
اشتباه رایج در باز کردن جای دکمه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در خیاطی که افراد ممکن است با آن دچار شوند این است که برای این که جای سوراخ دکمه را ایجاد کنند اندازه گیری نمی کنند.

یکی از مهارت های خیاطی ایجاد سوراخ دکمه ها و دکمه است که نمی توان به راحتی در آن مهارت یافت. پس باید برای این که سوراخ دکمه ها در جای مناسب قرار دهید چند نکته را به خاطر داشته باشید . اول این که به راهنمای الگوها در مورد محل دکمه ها اعتماد نکنید چون این راهنماها عمومی هستند پس سعی کنید خودتان اندازه گیری کنید و بدانید که با اندازه گیری خودتان نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. نکته ی بعدی که باید در نظر داشت این است که برای این که بتوانید این کار را به درستی انجام دهید راحت ترین کار این است که سنجاقی روی کامل ترین قسمت سینه قرار دهید و علامت بزنید. این سوراخ اصلی ترین سوراخ دکمه است و اگر این کار به درستی انجام شود فاصله ی زیادی بین دکمه ها نخواهد افتاد و دکمه ها در جای مناسب خود قرار خواهند گرفت.

8) از پارچه مناسب برای کار خود استفاده کنید.

پارچه مناسب
پارچه مناسب

اشتباهات رایج در خیاطی دیگری که ممکن است اتفاق بیافتد این است که افراد از پارچه ی مناسب برای کار خود استفاده نمی کنند. در انتخاب پارچه برای خیاطی باید به این نکته توجه داشت که معیار یک پارچه ی خوب تنها زیبایی و طرح و رنگ آن نیست زیرا بیشتر الگوها به پارچه ای نیاز دارند که مناسب دوخت لباس باشند. در صورت انتخاب پارچه ی نامناسب ممکن است که دوخت پارچه به خوبی انجام نشود و نتوان فرایند دوخت را به اتمام رساند.

 

9) یاد بگیرید که یک الگوی دوخت را چگونه بخوانید.

الگوی خیاطی

اشتباه چیست؟متوجه نشدن الگوی دوخت و اصطلاحات خیاطی
هنگامی که شما به دنبال یک الگو هستید، باید توجه داشته باشید که وجود هر علامت، نماد و برچسب بر روی الگو دلیلی دارد و همه آنها دارای معانی خاصی هستند.عباراتی مانند خطوط راه پارچه، خطوط تا، اندازه گیری های پایانی و غیره همه دارای معانی خاصی هستند، و ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از شروع کار شرایط خیاطی را بخوانید.آموزش امری کلیدی است، پس اگر چیزی وجود دارد که متوجه نمی شوید، آن را نگاه کنید و یا از فردی که تخصص بیشتری در خیاطی دارد بپرسید.

10) پارچه های زیادی در دسترس داشته باشید.

پارچه مناسب
پارچه مناسب

اشتباه چیست؟نداشتن پارچه های کافی در صورت بروز خطا
هنگامی که شروع به کار می کنید، امکان دارد که در برش الگوی خود دچار خطا یا اشتباه شوید، که باعث خراب شدن پارچه می شود.هنگامی که مواد را برای پروژه دوخت خود می خرید، کمی بیشتر بخرید، تا خطاهای خود را پوشش دهید.بعضی از پارچه ها هنگام شستن آب می روند، بنابراین با خرید مواد بیشتر و اضافی می توانید خطاهای خود را اصلاح کنید.

11) آماده سازی پارچه کلیدی است.

اشتباه چیست؟آماده نکردن پارچه به خوبی
آماده ساختن پارچه خود، قبل از انجام پروژه ضروری است.بعضی از پارچه ها قبل از اینکه بتوانید از آن ها استفاده کنید باید به طور کامل خشک و تمییز شوند.برای مثال، پارچه جین باید با ماشین لباس شویی شسته شود و پارچه پشمی باید کاملا خشک و تمییز شود.بعضی دیگر از پارچه ها پس از شسته شدن، آب می روند و کوچک می شوند و اگر شما این موضوع را پیش بینی نکنید و برای این موضوع آماده نباشید، لباس شما پس از دوخته شدن کاملا اندازه شما نمی شود.فاجعه خیاطی
امی توماس،سر دبیر مجله، این توصیه را می کند: “ممکن است به راحتی موضوع آب رفتن پارچه را فراموش کنید و بعد از اولین شستشوی لباس و کوچک شدن آن ناراحت شوید.من پیشنهاد می کنم به محض اینکه پارچه را به خانه آوردید آن را بشویید.در این حالت پارچه برای دوخت مناسب خواهد بود.

12) از الگویی ساده برای شروع استفاده کنید.

الگوی خیاطی
الگوی خیاطی

یکی از اشتباهات رایج در خیاطی استفاده از الگو های پیچیده و دشوار هست.
قبل از انتخاب یک الگوی خیاطی پیچیده، بسیار مهم است که بتوانید به درستی و منظم کوک بزنید.لباس های بدون آستین و دامن های بلند، طرح های بسیار زیبایی برای شروع هستند.چون ما خود در این کار هستیم، پیشنهاد می کنیم که در یک زمان مشخص بر روی یک پروژه کار کنید.یک پروژه را تمام کنید و بعد به سراغ کار دیگر بروید.در طول انجام هر کار، شما چیزهای زیادی می آموزید، اشتباهاتی می کنید و یاد می گیرید که در پروژه بعدی اشتباهات قبلی خود را تکرار نکنید.

13)عدم استفاده از ابزارهای مناسب

همان طور که گفتیم یکی از ابزارهای اولیه خیاطی نخ و سوزن است قبلا در مورد نخ و سوزن و نخ و سوزن های متفاوت برای هر پارچه صحبت کردیم اما ابزار اولیه ی خیاطی محدود به نخ و سوزن نمی شود. قیچی نیز یکی از ابزارهای اولیه ی خیاطی است که بسیار اهمیت دارد.

قیچی ها انواع متفاوتی دارند بین قیچی که در آشپرخانه و یا قیچی که برای برش کاغذ از آن استفاده می شود قیچی که در خیاطی از آن استفاده می شود تفاوت های زیادی وجود دارد و می توان گفت که این تفاوت ها از زمین تا آسمان است. به همین دلیل به افراد توصیه می شود که برای برش پارچه از قیچی معمولی استفاده نکنند زیرا این کار نه تنها قیچی آن ها را کند می کند بلکه باعث می شود برش پارچه نیز خوب نباشد. افرادی که می خواهند در زمینه ی خیاطی فعالیت کنند باید به خاطر داشته باشند برای موفقیت در این کار در تلاشی که در این راه انجام می دهند باید ابزار مناسبی نیز در اختیار داشته باشند. ابزار مناسب خیاطی شامل ابزاری همچون نخ، سوزن و قیچی تیز و باکیفیت مخصوص خیاطی می شود.

14) اندازه های خود را بدانید.

اشتباه چیست؟ندانستن اندازه ها هنگام دوختن لباس برای خود
نه، ما راجع به سایزهای استاندارد فروشگاه ها صحبت نمی کنیم، منظور ما اندازه واقعی بدن شما است.ما در وبلاگ خود راجع به چگونگی اندازه گیری بدن پستی گذاشته ایم، که به شما در این کار کمک می کند.با دانستن اندازه های دقیق کسی که برای او لباس می دوزید، می توانید بدون دغدغه پروژه دوخت خود را کامل کنید.
حالا که در مورد خیاطی ایده گرفته اید، چرا یک پارچه برای انجام پروژه خود تهییه نمی کنید؟پارچه های سفارشی ما را با تنوع های زیاد چک کنید، قبل از اینکه شروع به دوختن کنید.

15) برش نادرست و غلط الگو

یکی از اشتباهات رایج در خیاطی برای افراد مبتدی، برش نامناسب پارچه است . به همین دلیل به این افراد توصیه می شود که قبل از برش پارچه، پارچه را روی یک سطح تمیز مثل میز قرار دهند، در ضمن این که باید توجه داشته باشند که برای جلوگیری از بهم خوردن شکل پارچه، نباید پارچه از لبه های میز آویزان باشد و در صورتی که نیاز است روی خطوط تای پارچه برش زده شود اطمینان حاصل کنید که خطوط تای پارچه روی خطوط راه پارچه است .

به همین دلیل برای جلوگیری از هر گونه مشکلی در برش پارچه بهتر است قبل از هر چیز الگوها با خطوط راه پارچه همراست و سپس آن ها را با سنجاق به پارچه متصل کنید.

 

16)اندازه گیری غیر اصولی

این که با چه شیوه ای اندازه گیری را انجام دهید سبب می شود اندازه ها به درستی گرفته شده و لباس دوخته شده به زیبایی بر تن افراد جای بگیرد از همین رو باید پیش از اندازه گیری، چگونگی اندازه گیری سایز را بیاموزید و برای آن که به مشکل بر نخورید ریز به ریز آن را عملی کنید.

17)چک نکردن صفحه ی مدرج کشش

یکی از اشتباهات رایج در خیاطی که خیاطان همیشه از آن شکایت دارند تنظیم صفحه ی مدرج کشش است ، کاری که حتی خیاطان ماهر نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند. چک کردن صفحه ی مدرج کشش از این نظر حائز اهمیت است که می تواند بر روی نخ فشار وارد کند و در نهایت باعث ایجاد ناصافی ها و نامنظمی هایی در دوخت پارچه شود. برای این که میزان فشاری که به پارچه وارد می شود را تنظیم کنید باید ابتدا آزمایش کوچکی انجام دهید و همچنین توصیه می کنیم که قبل از این که فشار را تنظیم کنید جزئیات صفحه ی مدرج را یادداشت کنید.

چرخ خیاطی

18)نداشتن پارچه ی کافی در صورت بروز خطا

یکی از خطاهایی که افراد در ابتدای یادگیری خیاطی ممکن است انجام دهند این است که تنها مواد لازم برای خیاطی خود را خریداری کنند. اما باید به این مسئله توجه داشت که در هنگام شروع کار خیاطی افراد ممکن است خطاهای زیادی در حین فرایند خیاطی انجام دهند یکی از این خطاها اشتباه در برش الگوست، به همین دلیل به افراد توصیه می شود برای این که خطای خود را بپوشانند پارچه ی کافی برای پروژه ی خیاطی خود بخرند همچنین این که برخی از پارچه ها نیز پس از شست و شو دچار مشکل آبرفت می شود، به همین دلیل خرید مواد بیشتر برای خیاطی  باعث می شود که خطایی که ممکن است افراد در حین خیاطی با آن مواجه شوند اصلاح شود.

 

در پایان

خیاطی یکی از زیباترین و جذاب ترین هنرهایی است که می تواند افراد را به راحتی به سوی خود جذب کند اما همین هنر منحصر به فرد اگر به درستی انجام نشود، نه تنها افراد را راضی نمی کند بلکه سبب ایجاد سرخوردگی در آنها می شود؛ از همین رو است که پیشنهاد می دهیم پیش از آغاز این هنر به طور تمام و کمال آن را بیاموزید، با خطاهای رایج آشنا شوید و تلاش فراوان به خرج دهید تا هنگامی که وارد این دنیا شدید از انجام آن لذت ببرید و احساس موفقیت داشته باشید.

4.4/5 - (9 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *