لایی چسب و انواع لایی ها و طریقه چسباندن لایی چسب

لایی چسب

لایی چسب و طریقه چسباندن انواع لایی

لایی چسب:سلام دوستان همراهان عزیز سیماکده همونطور که قول داده بودیم در بخش آموزش خیاطی از ابتدا امروز در خدمتتون هستم با معرفی انواع لایی ها.

انواع لایی برای قوام بخشیدن و استحکام  پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله حرارت مستقیم به پارچه چسبیده می شود. بیشترین موارد استفاده برای یقه، سجاف، پایه یقه، مچ و قاپک است.

چرا لایی چسب به لباس می چسبانیم:

۱- قسمت هایی از پارچه احتیاج به سفتی بیشتری دارند مثلا در یقه، مچ، سجاف جلوی لباس، لبه آستین، دمپای شلوار و دامن و کت از لایی چسب استفاده می کنیم

۲- پارچه هایی که تار و پود درشت دارند و با فشار آمدن به درزها از هم می شوند میتوان کل لباس را لایی کرد.یا اگر پارچه نازک نیست و رد لایی دیده نمیشود یک نوار به پهنای ۲ سانتی متر و قد هر درز، از لایی چسب بریده و به درز ها بچسبانید همین طور دور حلقه آستین و فاق شلوار.

۳- برای جلوگیری تغیر حالت پارچه و کش آمودن آن

۴- برای جلوگیری از چروک شدن پارچه نخی و ساتن

نکته ای که در انتخاب نوع لایی باید در نظر بگیرید این است که باید لایی با جنس ضخامت پارچه هماهنگ باشد و برابر یا کمی نازکتر از پارچه باشد

"<yoastmark

در انتخاب پارچه لایی باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟

 • ضخامت پارچه

ضخامت لایی لباس باید کمتر از ضخامت پارچه باشد، در غیر این صورت حداکثر ضخامتی که برای لایی استفاده می شود، برابر با ضخامت پارچه است. لایی ها از نظر ضخامت به سه دسته نازک، متوسط و ضخیم تقسیم می شوند.

 • جنس پارچه

لطافت، زبری، کشی بودن یا نبودن و تراکم بافت از اصلی ترین ویژگی های جنس پارچه است که هماهنگ با آن باید لایی لباس را انتخاب کرد. قیمت و بهای پارچه نیز در انتخاب هرچه بهتر لایی لباس موثر است. برای مثال لایی تار و پودی که به لایی پارچه ای یا خط راه پارچه ای نیز در بازار معروف است، برای پارچه های تار و پودی مناسب است، یا لایی حلقوی برای پارچه های کشی استفاده می کنند.

 • نوع دوخت

لایی که برای استحکام پارچه به کار می رود، باید هماهنگ با رنگ پارچه، مناسب با استایل، کاربرد و نوع محیط مصرفی لباس انتخاب شود.

مشاهده  راهنمای سایز لباس کودکان + جدول سایز بندی کودکان

"طریقه

 

طریقه چسباندن لایی چسب

 

انواع لایی چسب

لایی چسب کاغذی:

نوع ضخیم آن لایی زنجان است که بیشتر در نوار کمر دامن و در پارچه های ضخیم کاربرد دارد و نوع نازک آن در قسمت یقه و مچ استفاده میشود.

لایی پارچه ای:

جنس آن از پارچه است و تارو پود دارد و راه آن در راستای پارچه است و کش نمی آید و قبل از استفاده با آب آن را بشویید چون آب میرود و لباس را بعد از دوخت جمع میکند و در پارچه های نسبتا لطیف مثل ابریشم کاربرد دارد.

لایی پارچه ارگانزا:

همان پارچه ارگانزا است چسب ندارد و به پارچه دوخته میشود برای پارچه های ظریف و نازک مثل حریر و تور استفاده میشود و باید همرنگ پارچه باشد.

لایی چسب دورو یا زانفیکس:

از هردو طرف به پارچه می چسبد دو نوع است نواری باریک که در لبه دامن و آستین و شلوار استفاده میشود و نوع دوم آن عرض دار است که در یثه مچ و سجاف قابل استفاده است‌.

لایی حریر یا ژرسه:

قابلیت کش آمدن دارد مناسب برای لایی کردن کل لباس است .

لایی مویی یا سوزنی:

این لایی هم دوختنی است و چسباندنی نیست جنس آن از پشم است و در کت و پالتوی مردانه قابل استفاده است.

لایی سولیکا بدون چسب (سولکا)

این نوع لایی  آهار دار می باشد و خشک در جاهایی که نیاز به مقاومت و ایستادگی دارد در پارچه استفاده می شود.در کل لایی ها برای استقامت بخشیدن به پارچه ها استفاده می شوند و به وسیله حرارت به پارچه ها وصل می شوند . بیشترین موارد استفاده برای یقه و مچ و قایک استفاده می شود. عرض این لایی حدود ۱۱۲ سانتیمتر می باشد و در رنگ سفید موجود می باشد و از جنس پلی امید دوبل کریستالی می باشد .

لایی پرشین

لایی پرشین باید قبل از استفاده آب کشیده شود. این عمل به خاطر خالص شدن لایی بعد از آبرفت انجام می شود. رنگبندی لایی پرشین بیشتر سفید و مشکی است که اخیرا رنگ های دیگر آن نیز به بازار آمده است. و  بهترین انتخاب برای تولید انواع کت و پالتو میباشد.

مشاهده  آموزش یقه آرشال سرخود

خرید لایی چسب

خرید از دیجی کالا

 

"<yoastmark

لایی فرانسه

لایی فرانسه دو نوع دارد که با نام های نرم و آهاردار شناخته می شوند. لایی کاغذی فرانسه در بازار خرازی و پارچه دارای شهرت بیشتری است.

موارد استفاده:

الف) نوع محکم تر آن یعنی آهاردار برای:

 • یقه،
 • جای دکمه،
 • سر آستین و غیره.

ب) نوع نرم لایی فرانسه برای:

 • لباس هایی که ایستایی کمتری نیاز دارند.

چرا و چه موقع از لایی استفاده میکنیم.

در قسمتهایی از پارچه که احتیاج به سفتی بیشتری دارند مثل یقه مچ سجاف جلوی لباس لبه آستین دمپای شلوار و دامن و کت از لایی استفاده میشود.

پارچه هایی که تار و پود درشت دارند و با فشار آوردن به درزها از هم باز یا شیت میشوند میتوان کل لباس را لایی کرد یا اگر پارچه نازک نبود و رد لایی از رو دیده نمیشد میتوانید یک نوار به پهنای ۲سانتیمتر و قد درز از لایی چسب بریده و به درزها بچسبانید همین طور دور حلقه آستین و فاق شلوار هم میتوانید این کار را بکنید.

برای جلوگیری از کش آمدن پارچه و تغییر آن و برای جلوگیری از چروک شدن پارچه های نخی و ساتن

برای جلوگیری از کیس خوردن درزها در پارچه های ابریشم خام و مصنوعی با مدل تنگ ، پارچه های لطیف که بخواهید نسبت به مدل لباس درجه ضخامتشان بیشتر شود.

همچنین اگر بخواهید روی قسمتی از لباس کار کنید مثل گلدوزی

 آموزش پاک کردن لایی چسب از روی لباس

برداشتن لایی از روی پارچه کار آسانی نیست. به میزان چسبی که لایی دارد، وابسته است. اگر لایی مورد نظر شما چسب قوی نداشته باشد میتوان از روش هایی زی استفاده کرد

اگر به هر علتی لایی چسب را از روی لباس خودتون جدا کردید و چسب آن بر روی لباستان باقی ماند کافی است کمی سرکه سفید یا استون روی یک تکه پارچه سفید بزنید و روی پارچه بکشید به راحتی پارچتون رو تمیز میکنه.

مشاهده  آموزش مانتو بارداری پیله دار(همراه با الگو)

برای پاک کردن لایی دو طرف چسب دار هم میتوان از یه تکه پارچه بدرد نخور استفاده کرد طوری که پارچه بدرد نخور را روی  لایی چسب گذاشته واتو میکنیم تا لایی چسب از پارچه اصلی به پارچه دور ریز بچسبد.

 نحوه چسباندن لایی چسب

ما وقتی می خواهیم قسمتی از پارچه را لایی کنیم مثل کمر یا مچ یا سجاف هر قسمتی از پارچه را که میخوایم لایی کنیم قسمت لایی مون هم راه وبی راه داره و این راه بی راه لایی ترکی نداره که ما از سمت ترکی تشخیص بدیم لایی رو اگر از سمت راهش بکشید به راحتی پاره نمیشه ولی از سمت بی راه بکشید شروع میکنه به پاره شدن تار پودش جدا میشه هر قسمتی از پارچه را که ما می خواهیم لایی کنیم  راه لایی باید به سمت راه پارچه قرار بگیره قسمتی ترکی هست را پارچه هست

لایی ها یک سمتشان براق هست که اون سمت از لایی چسب داره و سمتی که براق نیست چسب نداره حتما سمتی که چسب داره رو از سمت پشت پارچه قرار داده چون اگه برعکس بیندازید چسب به کف اتوی شما میچسبد.

قسمتی که میخواهید لایی کنید به شیوه که گفتیم گذاشته و اتو کنید این کار باعث میشه اون قسمت ار پارچه سفت بایستد و کار زیبا دیده بشه

لایی چسب زانفیکس

از زانفیکس می توان به جای پس دوزی  پارچه ها استفاده کرد . یکی از عمده ترین کاربرد این محصول برای کوتاه و سایز نمودن پاچه شلوار و لباسهای اداری و رسمی است. این محصول را می توان بعد از هر بار شست و شوی لباس مجددأ استفاده نمود.زانفیکس را روی لبه ی لباس یا پارچه میذاریم و سپس روی آن را اتو میکشیم .دقت کنید که  وقتی زانفیکس را اتو میکنید پارچه را نکشید چون به احتمال زیاد بعد از کار لبه ی کار چین میخورد .

موارد استفاده:

الف) لایی زانفیکس نواری:

 • لبه های لباس مثل لبه دامن و آستین.

ب)لایی زانفیکس عریض:

 • سجاف،
 • یقه،
 • پشت دکمه ها،
 • مچ.

لایی زانفیکس، جدیدا در بازار به صورت پودری نیز عرضه می شود که برای استفاده از آن کافی است مقداری از پودر را بین دو لبه ای که می خواهیم بچسبانیم، پاشیده و اتو کنیم.

لایی زانفیکس
لایی زانفیکس

قیمت لایی چسب

لایی چسب نواری مدل z200
1000تومان
لایی چسب مدل مشبک 26000تومان
لایی چسب خیاطی مدل L100 بسته 4 متری 32000تومان
لایی چسب پودری پارچه رازیتیو مدل 100 22000تومان
لایی چسب مدل M15 طول 5 متر
34000تومان
زانفیکس حلقه۱٫۸سانت سفید (ده حلقه) 65,000 تومان
لایی کاغذی گریوه سفید باند قرمز (یک طاقه۱۰۰متری) 257000 تومان

امیدواریم که مورد پسند شما قرار گرفته باشد

خرید لایی چسب

خرید از دیجی کالا

 

 

لایی چسب و انواع لایی ها و طریقه چسباندن لایی چسب
(9) رای، میانگین: 4.3
سیماکده
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • vida 16 آگوست 2020 / 12:35 ب.ظ

  با سلام و احترام حضور شما .من میخاستم برای پشت پارچه ترمه (رومیزی) از لایی استفاده کنم.بنظرتون لایی چسپ کاغذی جواب میده؟

 • میترا 17 آگوست 2019 / 5:16 ب.ظ

  سلام ممنون از شما خیلی وقت بود دنبال یه سایت خوب بودم که انواع لایی ها وکاربر آنها رو یاد بگیرم ممنون از سایت سیماکده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *