لایی چسب و انواع لایی ها و طریقه چسباندن لایی چسب

لایی چسب

لایی چسب و طریقه چسباندن انواع لایی

لایی چسب:سلام دوستان همراهان عزیز سیماکده همونطور که قول داده بودیم در بخش آموزش خیاطی از ابتدا امروز در خدمتتون هستم با معرفی انواع لایی ها.

انواع لایی برای قوام بخشیدن و استحکام  پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله حرارت مستقیم به پارچه چسبیده می شود. بیشترین موارد استفاده برای یقه، سجاف، پایه یقه، مچ و قاپک است.

چرا لایی چسب به لباس می چسبانیم:

۱- قسمت هایی از پارچه احتیاج به سفتی بیشتری دارند مثلا در یقه، مچ، سجاف جلوی لباس، لبه آستین، دمپای شلوار و دامن و کت از لایی چسب استفاده می کنیم

۲- پارچه هایی که تار و پود درشت دارند و با فشار آمدن به درزها از هم می شوند میتوان کل لباس را لایی کرد.یا اگر پارچه نازک نیست و رد لایی دیده نمیشود یک نوار به پهنای ۲ سانتی متر و قد هر درز، از لایی چسب بریده و به درز ها بچسبانید همین طور دور حلقه آستین و فاق شلوار.

۳- برای جلوگیری تغیر حالت پارچه و کش آمودن آن

۴- برای جلوگیری از چروک شدن پارچه نخی و ساتن

نکته ای که در انتخاب نوع لایی باید در نظر بگیرید این است که باید لایی با جنس ضخامت پارچه هماهنگ باشد و برابر یا کمی نازکتر از پارچه باشد

"<yoastmark

 

مزایا و موارد استفاده از لایی در لباس ها

 • همانطور که گفته شد لایی در قسمت های مختلف انواع لباس به کار برده شده و در نتیجه آن، باعث تغییر در نحوه ایستایی و فرم لباس می شود.
 • برخی پارچه ها تراکم بافت پایین تری دارند. معمولا این لباس ها مقاوم نبوده و بر اثر یک فشار و یا کشش دچار از هم جدا می شوند. معمولا به منظور دوخت این پارچه از لایی استفاده می شود تا قوام و استحکام آن افزایش پیدا کند.
 • در اغلب موارد، به منظور افزایش دوام در دوخت پارچه های گران قیمت مانند پارچه ابریشم و یا برخی پارچه های مجلسی، از لایی استفاده می شود.
 • در لباس هایی که با پارچه های لطیف دوخته می شوند، معمولا به علت استحکام بخشیدن به لباس و همچنین بالا بردن ایستایی آنها، از لایی استفاده می شود.
 • در لباس هایی که اندامی تر هستند مانند اکثر لباس های مجلسی، بهتر است که از لایی استفاده شود. در این صورت هنگام حرکت فرد درزهای لباس به سادگی باز نمی شوند.
 • در صورتی که قسمت هایی از لباس نیاز به گلدوزی و یا کاردست داشته باشید، به منظور ایست بهتر این تزئینات، باید لایی استفاده کرد.
 • به منظور دوخت بهتر و آسان تر پارچه های کشی می تواند از لایی استفاده کنید. در این صورت ایستایی لباس افزایش پیدا کرده و حالت کشسانی پارچه گرفته می شود.
 • برخی پارچه ها مانند پارچه های نخی، به سادگی چروک می شوند. در این نوع از پارچه ها می توانید به منظور جلوگیری از چروک شدن بیش از اندازه آنها از لایی مناسب استفاده کنید.

 

در انتخاب پارچه لایی باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟

 • ضخامت پارچه

ضخامت لایی لباس باید کمتر از ضخامت پارچه باشد، در غیر این صورت حداکثر ضخامتی که برای لایی استفاده می شود، برابر با ضخامت پارچه است. لایی ها از نظر ضخامت به سه دسته نازک، متوسط و ضخیم تقسیم می شوند.

 • جنس پارچه

لطافت، زبری، کشی بودن یا نبودن و تراکم بافت از اصلی ترین ویژگی های جنس پارچه است که هماهنگ با آن باید لایی لباس را انتخاب کرد. قیمت و بهای پارچه نیز در انتخاب هرچه بهتر لایی لباس موثر است. برای مثال لایی تار و پودی که به لایی پارچه ای یا خط راه پارچه ای نیز در بازار معروف است، برای پارچه های تار و پودی مناسب است، یا لایی حلقوی برای پارچه های کشی استفاده می کنند.

 • نوع دوخت

لایی که برای استحکام پارچه به کار می رود، باید هماهنگ با رنگ پارچه، مناسب با استایل، کاربرد و نوع محیط مصرفی لباس انتخاب شود.

"طریقه

 

طریقه چسباندن لایی چسب

 

انواع لایی چسب

لایی چسب کاغذی:

نوع ضخیم آن لایی زنجان است که بیشتر در نوار کمر دامن و در پارچه های ضخیم کاربرد دارد و نوع نازک آن در قسمت یقه و مچ استفاده میشود.

لایی پارچه ای:

جنس آن از پارچه است و تارو پود دارد و راه آن در راستای پارچه است و کش نمی آید و قبل از استفاده با آب آن را بشویید چون آب میرود و لباس را بعد از دوخت جمع میکند و در پارچه های نسبتا لطیف مثل ابریشم کاربرد دارد.

لایی پارچه ارگانزا:

همان پارچه ارگانزا است چسب ندارد و به پارچه دوخته میشود برای پارچه های ظریف و نازک مثل حریر و تور استفاده میشود و باید همرنگ پارچه باشد.

لایی رنجان

ویژگی های لایی زنجان مشابه لایی گریوه است اما استفاده از لایی زنجان نیاز به حرارت بالاتری دارد و در برابر، مقاومت و استحکام آن نیز بیشتر است.

همانن لایی گریوه، لایی زنجان نیز در دوخت انواع مانتو و لباس مجلسی کاربرد دارد.

لایی چسب دورو یا زانفیکس:

از هردو طرف به پارچه می چسبد دو نوع است نواری باریک که در لبه دامن و آستین و شلوار استفاده میشود و نوع دوم آن عرض دار است که در یثه مچ و سجاف قابل استفاده است‌.

آشنایی با انواع لایی و استفاده آن در خیاطی
آشنایی با انواع لایی و استفاده آن در خیاطی

 

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

 

الگو خیاطی

 

لایی حریر یا ژرسه:

قابلیت کش آمدن دارد مناسب برای لایی کردن کل لباس است .

لایی حریر در واقع همانند پارچه های نازکی است که یک سمت آن، چسب داشته و از همین سمت به پارچه مورد نظر چسبانده می شود. لایی حریر در انواع لباس ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد اما بیشتر کاربرد آن در دوخت مانتو و لباس مجلسی است. با استفاده از این لایه انواع لباس به خصوص مانتو ها ایستایی بهتری می گیرند و ظاهر مناسب تری پیدا می کنند.

لایی حریر، در سه نوع مختلف لایی حریر پیکاردی، لایه حریر پرشین و لایه حریر معمولی در بازار موجود است. نوع معمولی لایی حریر می تواند در انواع مختلف لباس استفاده شود. لایی حریر پیکاردی، به دلیل داشتن ضخامت معمولا در پالتوها و انواع لباس های زمستانه مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت لایی پرشین نیز مانند لایی حریر معمولی بوده و تنها تراکم چسب آن از لایی حریر معمولی بیشتر است. همچنین لایی حریر در رنگ بندی متنوع در بازار موجود است و فرد می تواند مطابق با سلیقه خود و رنگ لباسش، یک رنگ از لایی حریر را انتخاب کند.

در این جا ذکر این نکته نیز ضروری است که لایی حریر پرشین، در حال حاضر، تنها در دو رنگ مشکی و سفید در بازار موجود است اما در برابر، در وزن های مختلف و با انواع بافت متفاوت موجود هستند. همچنین، لایی پرشین باید قبل از استفاده آب کشیده شود زیرا بعد از آبرفت این لایی خالص می شود.

مشاهده  آستین رگلان چیست؟ طریقه رسم الگوی آستین رگلان

لایی مویی یا سوزنی:

این لایی هم دوختنی است و چسباندنی نیست جنس آن از پشم است و در کت و پالتوی مردانه قابل استفاده است.

برخی از مردم این نوع از لایی را با نام لایی سوزنی می شناسند. لایی مویی از پشم تهیه شده است و در دو نوع ساده و چسبدار تهیه و تولید می شود.

نوع ساده لایی مویی به پارچه نمی چسبد و همراه با آن دوخته می شود اما در برابر نوع چسبدار این لایه همانطور که از نامش پیداست، مانند سایر لایه ها به پارچه و با لباس چسبیده می شود. معمولا از لایی مویی در دوخت پوشاک کردانه مانند کت و یا پالتو استفاده می شود.

لایی سولیکا بدون چسب (سولکا)

این نوع لایی  آهار دار می باشد و خشک در جاهایی که نیاز به مقاومت و ایستادگی دارد در پارچه استفاده می شود.در کل لایی ها برای استقامت بخشیدن به پارچه ها استفاده می شوند و به وسیله حرارت به پارچه ها وصل می شوند . بیشترین موارد استفاده برای یقه و مچ و قایک استفاده می شود. عرض این لایی حدود ۱۱۲ سانتیمتر می باشد و در رنگ سفید موجود می باشد و از جنس پلی امید دوبل کریستالی می باشد .

آشنایی با انواع لایی
آشنایی با انواع لایی

 

لایی تایوان

لایی تابوان از انواع لایی بدون بافت و غیر شطرنجی است. این لایی از لایی حریر ضخامت بیشتری داشته و همچنین خشکی و آهار آن نیز در حد متوسط است.

لایه تایوان معمولا به منظور گلدوزی در قسمت های مختلف لباس استفاده می شود. علاوه بر آن، در کمر برخی از شلوار های زنامه، ترمه دوزی و یا انواع دیگر کار دست نیز کاربرد دارد..

لایی پرشین

لایی پرشین باید قبل از استفاده آب کشیده شود. این عمل به خاطر خالص شدن لایی بعد از آبرفت انجام می شود. رنگبندی لایی پرشین بیشتر سفید و مشکی است که اخیرا رنگ های دیگر آن نیز به بازار آمده است. و  بهترین انتخاب برای تولید انواع کت و پالتو میباشد.

خرید لایی چسب

 

"<yoastmark

لایی فرانسه

لایی فرانسه دو نوع دارد که با نام های نرم و آهاردار شناخته می شوند. لایی کاغذی فرانسه در بازار خرازی و پارچه دارای شهرت بیشتری است.

موارد استفاده:

الف) نوع محکم تر آن یعنی آهاردار برای:

 • یقه،
 • جای دکمه،
 • سر آستین و غیره.

ب) نوع نرم لایی فرانسه برای:

 • لباس هایی که ایستایی کمتری نیاز دارند.

 

لایی لنگان

لایی لنگان نیز مانند لایی تایوان، از انوع لایی های بدون بافت و غیر شطرنجی است. اما این نوع لایه آهار بیشتری داشته و ضخیم تر و سفت تر است. همچنین، چسب این نوع لایه برجسته شده است.

این لایه در قسمت های مختلف برخی از لباس های ضخیم به خصوص لباس های زمستانه، به کار می رود. همچنین در کمر شلوار های مردانه نیز کاربرد دارد. برخی از افراد، به منظور گلدوزی به جای لایی تایوان از این نوع لایه استفاده می کنند.

همچنین این نوع لایه، به علت ویژگی هایی که دارد معمولا در جلوگیری از چروک شدن انواع پارچه موثر عمل می کند.

لایی گریوه

این نوع از لایی های بافتی شطرنجی دارد و همچنین، میزان آهار آن نسبت به انواع لایه های دگیر، بیشتر است اما چسب لایی گریوه برجسته نبوده و در واقع به خود پارچه آغشته شده است.

معمولا برای دوخت لباس ها و یا مانتوهای مجلسی که نباز به لایی دارند و نسبتا ضخیم محسوب می شوند، از لایی گریوه استفاده می شود. همچنین، این نوع پارچه در ضاخمت های مختلف در بازار موحود است و باند رنگی دور توپ لایه نشان دهنده ضخامت آن است. سه رنگ آبی، قرمز و سبز در باند لایی گریوه به ترتیب نشان دهنده ضخامت بیشتر به کمتر است.

چرا و چه موقع از لایی استفاده میکنیم.

در قسمتهایی از پارچه که احتیاج به سفتی بیشتری دارند مثل یقه مچ سجاف جلوی لباس لبه آستین دمپای شلوار و دامن و کت از لایی استفاده میشود.

پارچه هایی که تار و پود درشت دارند و با فشار آوردن به درزها از هم باز یا شیت می شوند می توان کل لباس را لایی کرد یا اگر پارچه نازک نبود و رد لایی از رو دیده نمی شد می توانید یک نوار به پهنای ۲سانتیمتر و قد درز از لایی چسب بریده و به درزها بچسبانید همین طور دور حلقه آستین و فاق شلوار هم می توانید این کار را بکنید.

برای جلوگیری از کش آمدن پارچه و تغییر آن و برای جلوگیری از چروک شدن پارچه های نخی و ساتن

برای جلوگیری از کیس خوردن درزها در پارچه های ابریشم خام و مصنوعی با مدل تنگ ، پارچه های لطیف که بخواهید نسبت به مدل لباس درجه ضخامتشان بیشتر شود.

همچنین اگر بخواهید روی قسمتی از لباس کار کنید مثل گلدوزی

 آموزش پاک کردن لایی چسب از روی لباس

برداشتن لایی از روی پارچه کار آسانی نیست. به میزان چسبی که لایی دارد، وابسته است. اگر لایی مورد نظر شما چسب قوی نداشته باشد میتوان از روش هایی زی استفاده کرد

اگر به هر علتی لایی چسب را از روی لباس خودتون جدا کردید و چسب آن بر روی لباستان باقی ماند کافی است کمی سرکه سفید یا استون روی یک تکه پارچه سفید بزنید و روی پارچه بکشید به راحتی پارچتون رو تمیز می کنه.

برای پاک کردن لایی دو طرف چسب دار هم می توان از یه تکه پارچه بدرد نخور استفاده کرد طوری که پارچه بدرد نخور را روی  لایی چسب گذاشته واتو میکنیم تا لایی چسب از پارچه اصلی به پارچه دور ریز بچسبد.

 

انواع لایی چسب
انواع لایی چسب

 نحوه چسباندن لایی چسب

ما وقتی می خواهیم قسمتی از پارچه را لایی کنیم مثل کمر یا مچ یا سجاف هر قسمتی از پارچه را که می خوایم لایی کنیم قسمت لایی مون هم راه وبی راه داره و این راه بی راه لایی ترکی نداره که ما از سمت ترکی تشخیص بدیم لایی رو اگر از سمت راهش بکشید به راحتی پاره نمی شه ولی از سمت بی راه بکشید شروع میکنه به پاره شدن تار پودش جدا میشه هر قسمتی از پارچه را که ما می خواهیم لایی کنیم  راه لایی باید به سمت راه پارچه قرار بگیره قسمتی ترکی هست را پارچه هست

لایی ها یک سمتشان براق هست که اون سمت از لایی چسب داره و سمتی که براق نیست چسب نداره حتما سمتی که چسب داره رو از سمت پشت پارچه قرار داده چون اگه برعکس بیندازید چسب به کف اتوی شما میچسبد.

قسمتی که میخواهید لایی کنید به شیوه که گفتیم گذاشته و اتو کنید این کار باعث میشه اون قسمت ار پارچه سفت بایستد و کار زیبا دیده بشه

لایی چسب زانفیکس

از زانفیکس می توان به جای پس دوزی  پارچه ها استفاده کرد . یکی از عمده ترین کاربرد این محصول برای کوتاه و سایز نمودن پاچه شلوار و لباسهای اداری و رسمی است. این محصول را می توان بعد از هر بار شست و شوی لباس مجددأ استفاده نمود.زانفیکس را روی لبه ی لباس یا پارچه میذاریم و سپس روی آن را اتو میکشیم .دقت کنید که  وقتی زانفیکس را اتو میکنید پارچه را نکشید چون به احتمال زیاد بعد از کار لبه ی کار چین میخورد .

موارد استفاده:

الف) لایی زانفیکس نواری:

 • لبه های لباس مثل لبه دامن و آستین.

ب)لایی زانفیکس عریض:

 • سجاف،
 • یقه،
 • پشت دکمه ها،
 • مچ.

لایی زانفیکس، جدیدا در بازار به صورت پودری نیز عرضه می شود که برای استفاده از آن کافی است مقداری از پودر را بین دو لبه ای که می خواهیم بچسبانیم، پاشیده و اتو کنیم.

لایی زانفیکس
لایی زانفیکس

قیمت لایی چسب

لایی چسب نواری مدل z200
3000تومان
لایی چسب مدل مشبک36000تومان
لایی چسب خیاطی مدل L100 بسته 4 متری42000تومان
لایی چسب پودری پارچه رازیتیو مدل 10032000تومان
لایی چسب مدل M15 طول 5 متر
44000تومان
زانفیکس حلقه۱٫۸سانت سفید (ده حلقه)75,000 تومان
لایی کاغذی گریوه سفید باند قرمز (یک طاقه۱۰۰متری)357000 تومان

امیدواریم که مورد پسند شما قرار گرفته باشد

خرید لایی چسب

 

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

 

الگو خیاطی

4.6/5 - (38 امتیاز)
سیماکده
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • vida 26 مرداد 1399 / 12:35 ب.ظ

  با سلام و احترام حضور شما .من میخاستم برای پشت پارچه ترمه (رومیزی) از لایی استفاده کنم.بنظرتون لایی چسپ کاغذی جواب میده؟

 • میترا 26 مرداد 1398 / 5:16 ب.ظ

  سلام ممنون از شما خیلی وقت بود دنبال یه سایت خوب بودم که انواع لایی ها وکاربر آنها رو یاد بگیرم ممنون از سایت سیماکده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *