تاثیر لباس فرم و یونیفرم بر روی ظاهر برند و کسب و کار شما

بهترین فرم اداری

هر نهاد و یا مجموعه ای دارای یک یونیفرم منحصر به فرد خود می باشد چرا که لباس کارکنان مشابه به هم می باشد و راحت می توان اعضا آن مجموعه را شناسایی کرد. بهره گرفتن از لباس اداری در اکثر شرکت ها و اداره ها متداول شده است. پوشیدن و استفاده از لباس فرم توسط کارمندان باعث یکپارچه دیده شدن سازمان می شود و آن را از بی نظمی نجات می دهد. البته هستند هنوز بخش هایی که به این موضوع اهمیت نمی دهند و به اختیار کارمندان خود می گذارند که چه لباسی را برای انجام کار خود انتخاب نمایند. دلیل این امر نیز مربوط به اعتقاد مدیران آن شرکت می باشد که اولا از هزینه های اضافی دوری کنیم و دوما این کار باعث محدود سازی افراد می گردد و ممکن است در کیفیت کار آنها اخلال ایجاد کند در صورتی که متخصصان این نظرات را رد می نمایند.

لباس اداری چه ویژگی هایی دارد

 

به چه دلایلی از یونیفرم استفاده نماییم؟

 • کارکنان یک سازمان با پوشیدن لباسی هماهنگ و مرتب به گونه ای از دیگر افراد جامعه متفاوت دیده می شوند که این نکته خود وجه تمایز شما با افراد عادی می گردد.
 • از طرف دیگر این پوشش هماهنگ باعث ایجاد یک همبستگی در بین اعضا می گردد که آنها را با یکدیگر متحد می نماید.
 • تعهد کارکنان نسبت به سازمان و کاری که دارند بیشتر می شود چرا که لباس فرم باعث ایجاد نوعی جو رسمی می گردد و افراد را از انجام کارهایی که آنها را از کارکردن باز می دارد دور می کند.
 • از طرف دیگر پوشیدن لباس مناسب برای کار نشانه ای از شخصیت او می باشد و مابقی افرادی که وارد سازمان می شوند را از جایگاهی که او دارد آگاه می نماید.
 • پوشیدن لباس فرم کاملا همه کارکنان سازمان را در یک جبهه واحد نشان می دهد بدور از شخصیت و یا جنسیتی که دارا هستند.
 • پوشیدن لباس اداری هماهنگ بین کارکنان باعث ایجاد جوی سازمانی می گردد و افرادی که به آن سازمان مراجعه می کنند هماهنگ بودن کارکنان آن را به نوعی عاملی برای همبستگی کارکنان می دانند.
 • با پوشیدن لباس های یکسان لباس های مارک و مخصوص در کار نیست و همه در یک سطح دیده می شوند.
 • نکته آخر توجه به مصرف گرایی است چرا که کارکنان از هرگونه اتلاف هزینه و وقت در انتخاب لباس پرهیز می کنند و زمان خود را صرف خرید و انتخاب لباس برای کارکردن نمی نمایند.

انتخاب رنگ یونیفرم سازمان

شما نباید رنگ لباس ها را براساس رده های شغلی در نظر بگیرید چرا که این مسئله باعث ایجاد تبعیض بین کارکنان خواهد شد و ممکن است برخی از آنها خود را برتر از دیگری بدانند. به علاوه شما باید فرهنگ جامعه را نیز در نظر بگیرید چرا که گاها در برخی جوامع مانند ایران پوشیدن لباس با رنگ هایی باعث جلب توجه شده و تمرکز افراد را برای کار کردن از بین می برد. پس در نهایت از رنگ هایی بهره ببرید که باعث تاثیر مثبت در روحیه کارکنان خواهد شد. دوخت و مدل لباس را باید به گونه ای در نظر بگیرید که افراد در آن احساس راحتی نمایند. به علاوه فرم و دوخت نباید به گونه ای باشد که برخلاف شرع و معیار های اسلامی باشد. برای هماهنگی بیشتر بین کارمندان باید فرم و رنگ لباس را تا حدی که ممکن است با نظر کارکنان تهیه نمایید تا با پوشیدن آن احساس خوبی داشته باشند. همچنین در انتخاب طرح و رنگ باید مواردی مانند رنگ برند سازمان و شرکت خود را در نظر داشته باشید.

بهترین فرم اداری

 

کیفیت یونیفرم بسیار مهم است

این کیفیت شامل پارچه و دوختی است که لباس باید داشته باشد. فرم اداری لباسی است که تمامی کارمندان باید در تایم اداری از آن استفاده کنند. این نکته مستلزم آن است که کیفیت پارچه به کار برده شده در لباس باید بسیار بالا باشد. از طرفی لباس اداری را به دفعات مورد شستشو قرار می دهیم پس حتما باید پارچه ای که در دوخت لباس به کار گرفته می شود دارای بافتی با استحکام بالا باشد. معمولا برای دوخت لباس های اداری از پارچه هایی که از جنس کتان، پنبه و یا نخ است بهره می برند. واحدی که قرار است مسئولیت دوخت لباس ها را برعهده بگیرد باید حتما این ضمانت را دهد که تمامی لباس ها را در سایز های مختلف و با مدل و دوخت یکسان بدوزد.

اندازه گیری برای دوخت یونیفرم باید دقیق انجام گیرد

ساعت های ادارای بسیار طولانی هستند و افراد هم موظف به استفاده از لباس فرم می باشند پس باید برای راحتی آنها دوخت لباس کاملا مناسب با اندام تمامی کارکنان باشد. جدای از بحث راحتی فرد اگر سایز لباس بزرگ و یا کوچک باشد باعث شلخته شدن ظاهر کارکنان خواهد شد. به علاوه از طراح لباس فرم بخواهید ویزگی های ظاهری کارکنان را نیز در نظر بگیرید و با توجه به آن لباسی درخور را برایتان طراحی کند. به عنوان مثال برای بانوانی که دارای قد کوتاهی هستند بسیار مناسب است که از مانتوهای کمردار و ساده بهره ببرند.

چگونه بین یونیفرم سازمان با بقیه ارگان ها تقاوت ایجاد نماییم؟

عمده ترین تفاوتی که می توانیم بین لباس های اداری ایجاد نماییم یقه، رنگ و یا اکسسوری (لوازم مد)است که برای لباس در نظر می گیریم. بالقوه خیاط در یقه می تواند مانور دهد و انواع یقه ها را بر روی برش های مختلف مانتو به اجرا در آورد. هر سازمان می تواند یک مدل یقه خاص برای خود داشته باشد به علاوه می تواند با بهره گرفتن از پارچه های طرح دار و یا رنگی این تمایز را زیباتر اعمال کند. اکسسوری های متفاوت مانند دکمه سر آستین، نوار های رنگی برای دوختن بر سر آستین و یا لبه مانتو نیز یک عامل برای دوختن یک فرم شیک برای سازمان می شود.

لباس اداری شیک

 

یونیفرم خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 •  کاملا اندازه فرد باشد و تنگ یا گشاد نباشد. 
 • تمامی درزها و دوخت های آن دو بار با چرخ دوخته شده باشد تا دوخت لباس کاملا مستحکم باشد و به راحتی پاره نگردد. 
 • بهتر است لباس دارای دکمه های کمتری باشد.
 • جنس پارچه باید با محیطی که فرد در آن کار می کند منطبق باشد.
 • مدل و طرح فرم اداری باید با قوانین و استاندارد های دنیای مد مطابقت داشته باشد.
 • از بهترین و با کیفیت ترین پارچه ها دوخته شده باشد.

انتخاب مناسب ترین یونیفرم

در نهایت باید گفت تمامی ادارات و سازمان ها برای آنکه بتوانند در ذهن مشتریان خود ماندگار شوند و جلوه زیبایی را تداعی کنند باید از فرم اداری خاص و منحصر به فرد و هماهنگ استفاده کنند. حرکت هوشمندانه ای که می تواند خیاطی مربوطه در حین طراحی لباس برای کارکنان انجام دهد توجه به هم سو بودن فرم و رنگ لباس با لوگو و یا آرم شرکت و برند است. شیک بودن لباس اداری فقط با طراحی لباس های عجیب رخ نمی دهد بلکه با دقت بر نکات ریزی می توان بر ذهن مخاطب خود تاثیر بگذارید. گاها با پوشیدن یک لباس ساده و یکدست در یک سازمان می توان یک ظاهر آراسته را ایجاد کرد به جای آنکه با دادن هزینه گزافی به یک لباس نامناسب بخواهیم خود را در ذهن مخاطب ماندگار نماییم. فقط کافی است کار دوخت خود را به واحدی که دارای تجربه کافی و تیمی حرفه ای در این زمینه است بسپارید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

5/5 - (1 امتیاز)
سیماکده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *