آستین رگلان چیست؟ طریقه رسم الگوی آستین رگلان

الگوی آستین رگلان

آستین رگلان چیست و چه تاثیری در استایل شما دارد؟

یکی از موارد مهم که سبب جذابیت دوچندان یک لباس می‌شود آستین‌های آن است. موضوعی که بیش از آقایان خانم‌ها بر آن تاکید دارند. بخصوص در مواقعی که می‌خواهند یک لباس را بدوزند باید مدل آستین مناسب با لباس خود را انتخاب نمایند چرا که کوچکترین تغییری در آستین آن باعث می‌شود کل نمای یک لباس تغییر کند. از این رو دانستن انواع مدل‌های آستین‌ها در طراحی و دوخت یک لباس بسیار حائز اهمیت است. به این منظور در این مقاله شما را با آستین راگلان آشنا می‌کنیم.

طریقه رسم الگوی آستین رگلان (بلوز پسرانه)

الگوی آستین رگلان از انواع آستین ها هست زیاد کاربرد دارد و در اکثر لباس ها بخصوص بلوز ها این آستین کاربرد دارد.امروز با یکی دیگه از سری آموزش های خیاطی خدمت شما عزیزان هستیم قرار هست با هم به رم الگوی یک نوع لباس به همراه استین رگلان بپردازیم.

ابتدا الگو بالاتنه جلو را رسم کنید اگر دوست داشتید جلوی بلوز دگمه دار شود طبق الگو 2 سانتی‌متر جا دگمه و 4 سانتیمتر سجاف را در نظر بگیرید. از قسمت سرشانه 1 سانت بالا رفته و از کنار گردن خطی رسم کرده طوری که از این 1 سانت بگذرد این خط به اندازه (از کنار گردن) سرشانه به علاوه قد آستین می باشد از لبه آستین به صورت عمود یک دوم دور مچ دلخواه را پایین آمده و به خط سینه (زیر حلقه) یا کف حلقه وصل می کنیم. از کنار گردن 3 سانت پایین آمده و این خط را به صورت هلال به زیر حلقه وصل کنید (طبق شکل) برای اینکه زیر دست آزادی مناسبی داشته باشد و حرکت دست راحت باشد 3 سانت از آستین  و 3 سانت از پهلو را پایین آمده و زیر حلقه را هلال می کنیم .

"الگوی

 

الگوی آستین رگلان
الگوی آستین رگلان

 

آموزش رسم الگو و دوخت استین رگلان

در این قسمت به سراغ آموزش رسم الگو ی آستین رگلان می رویم. استین رگلان از انواع آستین سرخود است. برش استین رگلان در قسمت جلو و پشت بالاتنه از شانه، یا از یقه و گاهی از زیر کارور تا زیر بغل رسم می شود و آستین را از بالاتنه جدا می کند. برای زیبایی هر چه بیشتر این آستین، باید برش آستین رگلان با انحنای ملایم طراحی شود. الگوی پشت قسمت آستین مثل قسمت جلو رسم می شود نکته مهم در استین رگلان  و کیمونو این است که قسمت جلو و پشت لباس باید یک اندازه باشد

الگوی استین رگلان
الگوی استین رگلان

جهت تهیه انواع الگوهای آماده خیاطی سیماکده می تونید رو لینک زیر کلیک کنید:

 

الگو خیاطی

 

الگوی آستین رگلان بعد از جدا شدن از بالاتنه

"الگوی

از قسمت برش رگلان آستین ها را از بالاتنه جدا کرده و سپس از قسمت سرشانه به یکدیگر بچسبانید تا روی دست درز نداشته باشد.

طریقه دوخت: ابتدا برش رگلان قسمت جلو را وصل کرده سپس برش رگلان پشت را بدوزید و در آخر پهلو و زیر دست را یکسره بدوزید یرای یقه هم می توانید سجاف برش زده یا از یقه های مردانه و شکاری استفاده کنید.

 

جهت تهیه الگوی آماده چاپ شده آستین بر روی عکس زیر کلیک کنید

الگوی خیاطی
الگوی خیاطی

آموزش استین رگلان

الگوی آستین رگلان برشی کاملا متفاوت دارد. در استین رگلان به جای اتصال در قسمت حلقه، آستین با برشی مایل از روی سرشانه در کنار یقه به تنه‌ی لباس وصل می‌شود. این برش ممکن است از وسط یقه یا وسط سرشانه شروع شود. به‌خاطر برش متفاوتش، رگلان یکی از آستین‌ های فوق‌العاده راحت و در لباس‌های ورزشی و کژوال بسیار پرکاربرد است. همچنین برای استفاده در لباس کودکان نیز پیشنهاد می‌شود. این آستین برای افرادی با شانه‌های پهن یا افراد قد بلند و چاق بسیار مناسب است.

فیلم آموزش آستین رگلان و تطبیق با بالاتنه

 

 

 

آموزش استین رگلان
آموزش استین رگلان

 

همچنین بخوانید :

10 آموزشگاه برتر خیاطی در تهران

آموزشگاه خیاطی

 

 

آستین رگلان چه مدلی است؟

آستین رگلان، معمولا به هر دو فرم بلند و کوتاه در لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و آستینی است که در زمان اتصال به بدنه لباس با برشی بصورت مایل از زیربغل جلو تا خط گردن پشت به بالاتنه پیراهن وصل می‌شود و به خاطر برش و الگوی راحت آن به راحتی قابل دوختن است و دردسرهای دوخت آستین هایی مانند مدل ست‌این را که نیازمند الگو و اندازه‌گیری دقیق است تا در زمان دوخت حلقه‌ی آستین به خوبی دوخته شود را ندارد. همچنین از ویژگی‌های دیگر آستین رگلان در زمان استفاده از لباس است زیرا که حرکت دست در آستین به راحتی انجام می‌شود به همین دلیل  عمده استفاده‌ی آن در لباس‌های راحتی، ورزشی یا لباس کودکان است.

آستین رگلان

مدل آستین رگلان به طور کلی در تی شرت ها، تی شرت های آستین بلند، مانتوها، سوئیشرت‌ها، ژاکت‌ها بسیار استفاده می شود، اگرچه می‌تواند در سبک‌های دیگر لباس‌ها نیز استفاده شود. این نوع آستین ها را معمولا در اندازه‌های آستین های سه ربع و آستین های کوتاه برای تی شرت ها و آستین‌های تمام قد در دوخت کاپشن‌ها و ژاکت های پشمی زیاد مشاهده می‌نمایید.

آستین رگلان مناسب چه اندامی است؟

 این مدل گزینه بسیار خوبی برای افرادی که درشت اندام یا چهار شانه هستند به شمار می‌آید زیرا باعث می‌شود  که بدن آنها باریک‌ و کشیده‌تر و شانه‌های آنها برجسته‌تر به نظر آید از این رو گزینه بسیار مناسبی هم برای آن است که هم معمولی و هم با ظاهری کلاسیک به نظر برسید.

آموزش آستین رگلان

4 ویژگی مختص پیراهن‌های با آستین رگلان

در این بخش به بیان چهار ویژگی مختص تی‌شرت‌ها و لباس‌های که با مدل آستین رگلان در مراسم رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌پرداریم:

 1. بولد کننده مدل لباس:  معمولا لباس‌های با الگوی آستین راگلان از یک جنس پارچه هستند. مشخصه اصلی این سبک از لباسها رنگ متمایز آستین‌های آنها بخصوص در زمان دوخت تی‌شرت‌هاست. تیشرت‌هایی که این مدل آستین را دارند کاندیدهای بسیار مناسبی هستند تا بتوان رنگ آستین‌ها را با رنگی متضاد با بدنه لباس متمایز کرد. به طور مثال همانطور که در بوتیک‌ها و سایت‌های اینترنتی مشاهده می‌نمایید معمولا برای تی‌شرت‌هایی که رنگ سفید دارند آستین‌هایی رنگی چشمگیر همانند مشکی، سورمه‌ای و یا حتی قرمز استفاده می‌شود.
 2. راحتی حرکت بازو: در آستین‌های رگلان به دلیل نوع برش آستین فضای بیشتری در اطراف زیر بغل وجود دارد به همین دلیل میزان حرکت بازو در آن راحت‌تر است و همین امر موجب به محبوبیت این مدل از آستین برای لباسهای ورزشی و زمستانه شده است.
 3. درز دوخت موربی شکل: آستین‌های راگلان برخلاف مدل آستین‌های دیگر که دارای درزی کوتاه بوده و به شکل حلقه ای به لباس اتصال می‌یابند با برشی بلند و موربی شکل از خط یقه لباس شروع شده و به زیر بغل بدنه لباس متصل می‌شوندو درزی روی شانه ندارند.
 4. قد آستین سه ربعی:  حتما آستین‌های راگلان را در اندازه‌های کوتاه و بلند دیده‌اید اما سایز عمده آن که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اندازه سه ربعی آستین است همانطور که در بازی معروف بیسبال این مدل از آستین همواره مورد استفاده بازیکنان است.

 

آموزش آستین رگلان

انواع آستین راگلان

در حالیکه ویژگی‌های آستین راگلان یکسان است اما مدل‌های متنوعی از این آستین در پوشاک وجود دارد که با هم به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 • آستین راگلان با درز مورب کلاسیک که از زیر بغل شروع شده و تا یقه ادامه می‌یابد. این مدل معمولا در لباس‌های دارای یقه خدمه یا یقه گرد استفاده می‌شود.
 • آستین راگلان صفر، تقریبا شبیه به مدل قبلی یعنی با درز مورب است اما در این مدل درز از زیر بغل تا یقه ادامه نمی‌یابد و به شانه‌ها ختم می‌شود.

منبع: اختصاصی سیماکده

مدرس:خانم اکرم حسینیان راد

کلمات مرتبط: الگوی آستین رگلان یقه کشی،آموزش استین رگلان،استین رگلان،انواع استین رگلان،الگوی استین رگلان کیمونو،استین رگلان

لطفا نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با این مطلب آموزشی را برای ما ارسال نمایید.

3.9/5 - (139 امتیاز)
سیماکده
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • سمیه نیکپور 5 تیر 1399 / 6:59 ب.ظ

  الگوی خیاطی،باید مناسب سازی شده برای اندام ایرانی باشه و زمان دوخت رو تن فرد عالی بایسته

 • کلثوم رهایی 28 خرداد 1399 / 12:14 ب.ظ

  خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم ممنونم از آموزش خوتون در باره الگوی آستین رگلان همیشه موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *