جدول سایز بندی کودکان دختر و زنانه +راهنمای سایز لباس بزرگسالان

جدول سایز بندی کودکان +راهنمای سایز لباس بزرگسالان

جدول سایز بندی کودکان دختر :در این بخش از آموزش خیاطی مجله سیماکده به معرفی و راهنمای سایز لباس کودکان و بزگسالان پرداختیم و  جدول اندازه گیری بانوان، مردانه،و کودکان رو برای شما در این مطلب آماده کردیم که میتونید استفاده کنید

اگرچه خرید لباس زنانه برای خانم ها بسیار جذاب و دوست داشتنی است اما این خرید با چالش هایی نیز همراه است. به عنوان مثال تعیین و انتخاب سایز مناسب همواره از دغدغه های اصلی و مهمی است كه اكثر خانم ها دارند. ممكن است برای شما هم پیش آمده باشد كه هنگام خرید لباس به صورت حضوری و آنلاین ساعت ها درگیر انتخاب سایز مناسبتان بوده اید. در این مقاله  از سیماکده قصد داریم به راهنمای سایز بندی لباس زنانه بپردازیم.

اگر دستی در خیاطی و طراحی لباس داشته باشید، قطعا می‌دانید كه سایز بندی لباس جزو فاكتورهای اصلی و مهمی است كه نمی توان به راحتی از كنارش گذشت. نكته مهم تر اینكه سایز بندی لباس زنانه با لباس آقایان فرق می کند.

اندام خانم ها به دلیل بافت سینه و باسن سایز بندی ها رو متفاوت می کند. در ادامه قصد داریم به سایز بندی انواع لباس زنانه بپردازیم.

جدول سایز بندی انواع لباس زنانه

جدول سایز بندی لباس زنانه

همان طور كه می‌دانید لباس زنانه از تنوع بالایی برخوردار است. بنابراین طبیعی است كه هر كدام از آن ها جدول سایز بندی مخصوص به خود را داشته باشند. به عنوان مثال اگر قصد خرید لباس های زمستانی زنانه از جمله بافت، ژاكت و… دارید، برای انتخاب سایز مناسب باید اندازه دور باسن، دور سینه و دور كمرتان را بدانید.

 

اگر قصد خرید لباس زنانه از جمله بلوز، شومیز و لباس های بلند و آستین دار را دارید باید علاوه بر اندازه گیری دور كمر، دور باسن و دور سینه، اندازه قد و طول دست هایتان را هم بدانید. با اندازه گیری اندازه گیری قسمت های مختلف بدنتان و مطابقت آن با جدول فوق می توانید سایز لباس زنانه مورد نظرتان را به دست آورید.

در ادامه روش صحیح اندازه گیری هر یک از قسمت های بدن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

جدول سایز بندی انواع لباس زنانه

سایز بندی تیشرت زنانه

سایز بندی تیشرت زنانه

سایز پیراهن زنانه

سایز پیراهن زنانه

سرهمی زنانه

سایزبندی سرهمی زنانه

لباس زیر زنانه

جدول سایزبندی لباس زیر زنانه

بیکینی زنانه

جدول سایز بندی بیکینی زنانه

سایزبندی ژاکت زنانه

سایزبندی ژاکت زنانه

روش اندازه گیری اندام های مختلف

روش اندازه گیری اندام های مختلف

اگر قصد خرید اینترنتی لباس زنانه را دارید، توجه كنید كه برای بهترین انتخاب ابتدا سایزتان را اندازه گیری كنید و سپس با جدول سایز بندی مقایسه كنید. این روش به شما كمک می کند تا ساعت ها در سایت سردرگم نباشید و در نهایت خرید مطمئنی داشته باشید.

مطالعه بیشتر:

روش اندازه گیری بالاتنه + کارور جلو و پشت قد بالاتنه جلو (کامل کامل)

تعیین سایز دور سینه یا همان بالاتنه

در راهنمای خرید لباس زنانه از مهم ترین فاكتورهایی كه همواره مورد توجه است، دانستن سایز دور سینه است. برای اینكه سایز دور سینه خود را در منزل اندازه گیری كنید، نیاز به فردی دارید كه به شما كمک كند. ابتدا دست هایتان را از هر دو طرف باز كنید؛ سپس فردی كه كمكتان است با متر دور تا دور سینه را اندازه گیری كند.

سایز دور کمر

سایز دور کمر

اندازه گیری دور كمر راحت تر از اندازه گیری دور سینه است، به تنهایی نیز می توانید این كار را انجام دهید. ابتدا سعی كنید باریک ترین قسمت كمرتان را پیدا كنید؛ سپس متر را در همان نقطه بگذارید و دور كمرتان بپیچید. عدد به دست آمده اندازه دور كمرتان است.

سایز دور باسن

از دیگر فاكتورهای مهم و اساسی برای اندازه گیری، سایز دور باسن است. برای این منظور ابتدا پاهایتان را جفت كنید و صاف بایستید. سپس از بزرگ ترین قسمت باسنتان در حالی كه متر را موازی با زمین گذاشته اید اندازه گیری كنید.

در قسمت راهنمای خرید شلوار زنانه در سایت فروشگاه های اینترنتی معمولا به این اندازه گیری ها اشاره شده است. سعی كنید بعد از اینكه هر قسمت از اندامتان را كه سایز بندی می کنید، عددهای بدست آمده را یادداشت كنید و موقع خرید خرید آنلاین سایزتان را با جدول سایز لباس زنانه مقایسه كنید.

سایز دور بازو

سایز دور بازو

معمولا یکی از زیبایی های لباس زنانه علاوه بر طرح و رنگ زیبا این است که در تن زیبا باشد. یعنی طوری باشد که نه گشاد و نه تنگ باشد. از مواردی که قبل از خرید لباس زنانه باید اندازه گیری کنید، دور بازو است. برای این منظور متر را دور بازوی خود قرار دهید و اندازه بدست آمده را با جدول سایز بندی مقایسه کنید.

سایز آستین

شاید شما هم حداقل یکبار خرید لباسی با آستین های گشاد یا تنگ را تجربه کرده باشید. برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید و سایز آستینتان را زمان خرید بدانید، متر را بردارید و از قسمت سر شانه تا برآمدگی مچ هایتان را اندازه گیری کنید.

کارور جلو

در حالی که دست هایتان را در امتداد بدن قرار داده اید، متر را بردارید و حد فاصل نقطه اتصال بازو به بدن را از سمت چپ تا سمت راست جلوی بدن اندازه گیری کنید.

کارور پشت

کارور پشت قسمتی پایین تر از گردن است که معمولا از پشت اندازه گیری می شود. برای اندازه گیری این قسمت حتما باید از فرد دیگری کمک بگیرید. در واقع همان قسمت کارور جلو را این بار از پشت اندازه گیری کنید.

قد بالاتنه پشت

معمولا در سایت ها دیده ایم که در قسمت مشخصات لباس نوشته اند قد بالاتنه پشت 77، 100 و … است. این عدد بیانگر قد لباس شماست. برای اندازه گیری قد بالاتنه از فرد دیگری بخواهید که متر را بردارد و از قسمت گردن تا کمرتان را اندازه گیری کند.

قد بالاتنه جلو

معمولا در لباس های زنانه قد بالاتنه پشت و جلو یکسان است ولی برخی از لباس ها به گونه ای طراحی شده اند که قد بالاتنه جلو و پشت یکسان نیست. برای اینکه قد بالاتنه جلو را بدست آورید متر را در قسمت سر شانه قرار دهید و تا کمرتان اندازه گیری کنید.

سایز بندی لباس زنانه به صورت حروف

ممكن است بپرسید جدول سایز بندی لباس زنانه كه به صورت اتیكت روی لباس ها درج می شود یا در سایت فروشگاه های اینترنتی بارگذاری می شود بر چه اساسی است.

جالب است بدانید كه برای طراحی جدول های سایز بندی فاكتورهای مهمی مثل دوركمر، دور سینه و دور باسن بر اساس سانتی‌متر اندازه‌گیر می شود. در نهایت با توجه به سایز بندی های صورت گرفته آن ها را در قالب شماره یا حروفی مثل S، M، L، XL و … كه بسیار رایج و معروف است عرضه می کنند.

سایز اسمال

سایز اسمال از جمله سایزهایی است که طرفدار زیادی دارد. این سایز که به صورت عددی با سایز 36 برابری می کند، مناسب افراد با قد 155 و وزن 55 هست.

سایز مدیوم

سایز مدیوم لباس ها معمولا پر فروش ترین سایز است. این سایز مناسب افرادی معمولی است که نه چاق هستند و نه لاغر. افرادی با قد 160 و وزن تا 60 کیلو گرم می توانند از این سایز لباس خریداری کنند. به طور دقیق تر اگر بخواهیم سایز عددی مدیوم تقریبا برابر 38 است.

لارج

سایز لارج مناسب افرادی است که کمی پر هستند و می خواهند لباس آزادتری داشته باشند. این سایز برای افراد تا قد 170 و وزن تا 75 کیلوگرم مناسب است. سایز عددی لارج معادل 40 است.

ایکس لارج

ایکس لارج سایز لباس افرادی است که کمی چاق هستند. افرادی با قد 180 و وزن 80 کیلو گرم می توانند از این سایز استفاده کنند. سایز ایکس لارج به صورت عددی با سایز 42 برابری می کند.

مشاهده  دانتل چیست؟ فرق گیپور و دانتل + (10+ انواع پارچه دانتل)

دو ایکس لارج

سایز دو ایکس لارج مناسب افرادی است که کمی اضافه وزن دارند. در حالت کلی برای کسانی که قد 180 و وزن 95 الی 100 دارند این سایز مناسب است. سایز 44 را می توان تقریبا با سایز دو ایکس معادل دانست.

چرا انتخاب سایز مناسب برای لباس بچگانه اهمیت دارد؟

شما همیشه دوست دارید که بچه‌ها را در لباس‌هایی زیبا ببینید.لباس‌های دخترانه و پسرانه را در رنگ‌های متنوع و زیبا انتخاب می‌کنید.اما اولین و مهمترین قسمت کار را فراموش نکنید: “انتخاب سایز مناسب” . انتخاب سایز مناسب لباس بچه‌گانه حس بسیار خوبی به کودک می‌دهد.همچنین باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و ارتباط بهتر با دوستان می‌شود.انتخاب پوشاک بچه‌گانه در سایز نامناسب مشکلات بسیاری برای بچه‌ها به وجود می‌آورد.بزرگ بودن لباس موجب شلخته و نامرتب بودن و خجل شدن بچه‌ها می‌شود. از طرف دیگر کوچک بودن لباس باعث از دست رفتن احساس راحتی و جنب‌وجوش بچه‌ها می‌شود.به همین دلیل ضرورت دارد که سایز مناسب را برای آن‌ها انتخاب کنیم.

سایز لباس بچه‌گانه بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟

بسیاری از والدین برای انتخاب لباس بچه‌گانه فقط به سن بچه‌ها توجه می‌کنند.سن به‌تنهایی معیار خوبی برای انتخاب لباس نیست.زیرا ممکن است قسمت‌های مختلف بدن کودکان به‌طور متناسب رشد نکرده باشند. بهتر است برای انتخاب سایز مناسب لباس قسمت‌هایی را اندازه‌گیری کنیم.سپس با استفاده از اندازه‌های درج‌شده در راهنمای سایز لباس بچه گانه، سایز مناسب را انتخاب کنید.پس متر نواری را بردارید و مطابق راهنما و جداول اندازه‌گیری کنید تا سایز دقیق لباس برای دختر و یا پسر خود را به دست بیاورید.

در چه مواقعی ضرورت دارد که برای خرید لباس بچه‌گانه از راهنمای سایز لباس بچه گانه استفاده کنیم؟

از بهترین زمان‌هایی که می‌توانیم لباس را باقیمت و کیفیت عالی بخریم؛ در زمان حراج‌های آخر فصل است.درنتیجه باید سایزی را بخریم که در زمان استفاده مناسب بچه‌ها باشد.در این مواقع بهترین گزینه استفاده از راهنمای اندازه لباس‌ها هست؛تا با توجه به سن آن‌ها در هنگام استفاده انتخاب و خرید کنیم.همچنین یکی از محبوب‌ترین و بهترین هدایایی که می‌توان برای بچه‌ها خرید لباس است. ممکن است در زمان خرید هدیه کودک در دسترس نباشد. بازهم می‌توان راهنمای اندازه‌ها را ملاک خرید خود قرار دهیم.از موارد دیگری که اهمیت این راهنما را نشان می دهد؛ سخت بودن اندازه‌گیری بچه‌ها است. زیرا آن‌ها دائماً در حال جنب‌وجوش هستند.اما با توجه به جداول راهنما می‌توان سایز آن‌ها را انتخاب کرد.

راهنمای اندازه‌گیری بالاتنه برای لباس بچه‌گانه

قبل از شروع به این نکته توجه داشته باشید که اندازه لباس پسران و دختران قبل از بلوغ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.شما میتوانید از راهنمای سایز لباس بچه گانه برای لباس پسرانه و لباس دخترانه استفاده کنید.دست آوردن اندازه بالاتنه لباس بچه‌گانه باید قد لباس،دور سینه،دور کمر،سر شانه و آستین را اندازه‌گیری کنیم.بهتر است اندازه‌گیری را بدون لباس و از روی پوست انجام دهیم و یا در زمان اندازه‌گیری یک لباس جذب و چسبان به تن داشته باشند.همچنین در زمان اندازه‌گیری متر نواری را به بدن فشار ندهیم تا بچه‌ها در سایز انتخاب‌شده،راحت باشند.

راهنمای جدول سایز بندی کودکان

 • برای نوجوانان دختر از ۱۲ سال به بالا اندازه های سنی را در نظر بگیرید و به قد آن کاری نداشته باشید
 • چون از لحظ جسمی این فرزندان قد شون کوتاهتر اما اندازه های عرضیشون بیشتر است
 • اما برای پسران همان اندازه قد را در نظر داشته باشید
 • بدلیل اینکه اندازه کارور پشت در منابع ناقص بود ان را ذکر نکردبم از الگوی مخصوص کودکان استفاده کنید و یا حدسی ان را علامت بزنید.

جدول سایز بندی کودکان دختر:

راهنمای سایز لباس کودکان
جدول سایز بندی دخترانه

جهت اندازه گیری دور سینه، متر از برآمده ترین قسمت سینه گرفته می شود.

جهت اندازه گیری دور کمر، گودترین قسمت کمر در نظر گرفته شود.

برای اندازه گیری دور باسن، متر از برآمده ترین قسمت باسن گرفته شود.

برای اندازه گیری قد داخل پا، از داخلی ترین قسمت فاق تا روی زمین اندازه گیری شود.

اندازه ها کاملا بر اساس ابعاد بدن هستند و لباس با توجه به مدل آزاد یا جذب می شود.

راهنما:در اندازه هایی که بیانگر گشادی اندام است

برای دختران 12سال به بالا باسن وبرای پسران با قد اندازه ها تطبیق میشود.

**اندازه هایی که بیانگر قد و بلندی افراد است باقد افراد تطبیق گردد.

 

نکاتی که رعایت آن‌ها در انتخاب سایز مناسب لباس بچه‌گانه مهم است

 • به دلیل رشد سریع کودکان همواره می‌توان یک سایز بزرگ‌تر را برای آن‌ها انتخاب کرد.
 •  در هنگام اندازه‌گیری، لباس‌های زیر کودکان را هم در نظر بگیریم که موجب کوچک شدن اندازه‌ها نشوند.
 •  شلوار بچه‌گانه تا ۲ سال در قسمت لگن باید جای بیشتری داشته باشد. زیرا حجم پوشک را باید در نظر بگیریم.
 •  اگر پس از اندازه‌گیری بین دو سایز قرار گرفتید سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید.
 •  بهتر است سایز کودک را هر شش ماه یک‌بار اندازه بگیریم. همچنین می‌توانیم پس از هر بار که کودک رشد چشمگیری داشت سایز او را اندازه بگیریم.
 •  اندازه سایز لباس پسرانه و دخترانه تا قبل از  بلوغ یکسان است.
 • برای سهولت در اندازه‌گیری می‌توانید در هنگام تماشای تلویزیون سایز آن‌ها را اندازه بگیرید.
 •   در هنگام خرید آنلاین به‌محض دریافت لباس آن را بپوشیم تا در صورت اندازه نبودن آن را سریع‌تر برگشت بزنیم

همچنین بخوانید:

الگوی بالاتنه لباس نوزاد

جدول سایز بندی کودکان استاندارد بدن کودکان 2 تا 12 سال دختران و پسران “متد متریک”

جدول سایز بندی کودکانجدول سایز بندی کودکان متد متریک

اندازه گیری سایز لباس مردانه

آقایان معمولا تک سایزی هستند؛ با وجود این باید سایز بالا تنه و پایین تنه را جداگانه به دست‌آورد. برای اندازه گیری سایز لباس مردانه در قسمت پایین تنه اندازه دور کمر و قد شلوار را به دست آورید و برای بالاتنه اندازه دور سینه، دور کمر و دور گردن را یادداشت کنید. پس از این مرحله با بررسی جدول‌ سایزبندی برند مورد نظر سایز مناسب خود را به دست آورید.

نکات مهم در رابطه با جدول سایزبندی

در هنگام خرید اندازه‌ها را به روز کنید:

ااندازه‌هایتان را در یک دفترچه، یادداشت کنید. خوب است اندازه دور بازو، طول بازوها، سرشانه‌ها و دور ران‌ها را هم یادداشت کنید. به خاطر داشته باشید که هر چند ماه یک بار باید این اندازه‌گیری‌ها را مجددا انجام دهید، چون ممکن است تغییر سایز لباس داشته باشید یا سایزتان کم و یا زیاد شده باشد.  در نتیجه تکیه کردن بر سایزهای قبلی نتیجه خریدتان را خراب می‌کند. بنابراین در هنگام خرید اندازه و  سایز خود را به روز کنید.

هر کشور سایز خودش را دارد، با شناخت کامل خرید کنید:

جدول سایز بندی لباس در هر کشوری با سایر کشورها متفاوت است. برای مثال سایزهای اروپایی با حروف EU شناخته می‌شوند؛ سایز بندی آمریکایی را با US می‌شناسند و اگر روی تگ لباسی حروف UK را دیدید، آن لباس بر اساس سایز لباس انگلیسی دوخته شده است. در ایران سایز بندی معمولا بر اساس سایز بندی اروپایی و با اعدادی مثل ۳۸، ۴۰ یا ۴۲ شناخته می‌شود. سایز لباس‌ها معمولا دوتایی بالا می‌رود و سایز بندی کفش‌ها گاهی شامل نیم شماره هم می‌شود. بنابراین قبل از سفارش لباس به صورت اینترنتی حتما جداول سایز بندی مربوط به کشور تولید کننده را چک کنید.  اندازه‌هایتان را بر اسا آن جدول سایزبندی مقایسه کنید.

منبع: سایت سیماکده

 

4.9/5 - (32 امتیاز)
سیماکده
دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • سیماکده 30 اردیبهشت 1402 / 12:35 ق.ظ

  الگو آماده فرقی نمیکنه متد شما چی باشه الگو آماده هست

 • مرضیه 29 اردیبهشت 1402 / 12:09 ب.ظ

  شلوار مولر سایزبندیش رو نزاشتید چرا

 • مریم 7 اردیبهشت 1401 / 12:10 ب.ظ

  عالی بود سپاس

 • مومنی 23 مهر 1400 / 4:27 ب.ظ

  سلام ممنونم بخاطر این مطلب خوبتون من نیاز داشتم جدول اندازه گیری کودکان رو در متد های مختلف داشته باشم با سایت خوب شما نیازم برطرف شد عالی هستید موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *