عوامل موثر در تغذیه صحیح

عوامل موثر در تغذیه صحیح

عوامل موثر در تغذیه صحیح

عوامل موثر در تغذیه صحیح

عوامل موثر در تغذیه صحیح:شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان است و تمام ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای نوزادان و شیر خواران در آن موجود است . شیر مادر دارای عناصر ضد التهاب ،آنتی اکسیدان ها ،هورمون ها و فاکتورهای رشد می باشد .

تغذیه با شیر مادر تا ۶ ماهگی ، تمام نیازهای کودک را براورده می سازد

به استثنای ویتامین D که بصورت مکمل به نوزادان داده می شود .

فواید تغذیه با شیر مادر

کاهش خطر ابتلا به بیماری:

اولین تقویت کننده سیستم ایمنی در شیر مادر مولکولی است که ایمونوگولوبین A نامیده می شود. نوزادان مقدار ایمونوگلوبین A بسیار کمی دارند که آنها را نسبت به عفونت آسیب پذیر می کند . اما شیر مادر حاوی غلظت بالایی از ایمونوگلوبین A است که سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند . علاوه بر این ،ایمونوگلوبین A شیر مادر حاوی انواع خاصی از آنتی بادی است که به تقویت سیستم ایمنی نوزاد در برابر بیماریها کمک می کند . همچنین در شیر مادر تعداد زیادی از سایر پروتئین ها و مواد شیمیایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن نیز کشف شده  است.

شیر مادر نوزاد را در مقابل بیماریهای ویروسی مختلف ، بیماریهای گوارشی ،عفونت دستگاه تنفسی،عفونت گوش و آسم محافظت میکند.

سلامتی دستگاه گوارش

پروتئین ها و کربوهیدرات ها ی خاصی در شیر مادر وجود دارد که موجب سلامت سیستم گوارشی می شوند و آنها را از بیماری های معده ،روده و عفونت ها محافظت می کنند . در واقع ،شیر مادر با تحریک رشد و نمو باکتریهای مفید دستگاه گوارش با باکتری های بد مقابله کرده و مانع رشد آنها می شود. در نتیجه ،کودک را از عفونت در امان نگه می دارد . همچنین تغذیه با شیر مادر خطر برخی از بیماریهای آلرژیک زا کاهش می دهند.

عوامل موثر در تغذیه صحیح

کاهش خطر ابتلا به چاقی 

مطالعات نشان داده اند کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ،احتمال ابتلا به چاق شدن در ،ینده را دارند . به این دلیل که فرایند تغذیه با شیر مادر به کلی با فرایند تغذیه با شیر مادر به کلی با فرایند تغذیه با شیشه شیر متفاوت است .نوزادی که شیر مادر می خورد به اندازه نیازش می گیرد و سپس خوردن را متوقف می کند .نوزادانی که با شیه تغذیه می شوند ، کالری بیشتری دریافت می کنند .شاید به این علت که والدین بدون توجه به اینکه نوزادان گرسنه هستند یا نه ، احساس می کنند آنها باید تمام شیشه را خالی کنند . بنابرین ،تغذیه با شیر مادر از طریق  تنظیم و تعدیل انرژی دریافتی از بروز چاقی نوزاد در دوران کودکی و بزرگسالی جلوگیری می کند

عوامل موثر در تغذیه صحیح

رشد عاطفی کودک

یکی از مزایای مهم شیردهی ارتباط نزدیکی است که کودک در حین شیر خوردن با مادر دارد که

می تواندعامل مهمی در تکامل رفتاری او باشد . گرما و راحتی که تغذیه با شیر مادر دارد

، رشد عاطفی را فراهم می کند که شیر خشک قادر به انجام آن نیست.

پیشگیری از عقب افتادگی ذهنی

غده تیروئید هورمون هایی می سازد که برای رشد طبیعی جسمی و ذهنی نوزاد لازم است . کم کاری غده تروئید عارضه ای است که منجر به تولید ناکافی هورمون ها در این غده می شود . اگر این عارضه درمان نشود  بر رشد و توانایی های یادگیری کودک اثر منفی می گذارد  در واقع نوزاد که قادر به تولید هورمون تیروئید نیستند به عقب افتادگی ذهنی دچار می شوند که به آن کرتینیسم گفته می شود . احتمال ابتلا به بیماری کرتینسم در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند به حداقل می رسو ،چرا که شیر مادر می تواند کمبود هورمون های تیروئیدی را در بدن نوزاد جبران کرده و به تعادل برساند

عوامل موثر در تغذیه صحیح

لطفا به این مطلب رای دهید

ارسال دیدگاه

*

code

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها