زعفران 1

زعفران

زعفران

 بویی قوی و طعمی تلخ دارد،باعث تحریک اعصاب شده،اثر مسکن دارد و دارای خاصیت ارام بخشی و خواب اوری است و بالاخره اگر میخواخید همیشه شاد و خندان باشید،زعفران بخورید.باید در شیشه های در بسته و دور از نور نگهداری کنید زیرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست می دهد.اسانس زعفران تبخیر شدنی است و در صورت نگهداری نامناسب به مرور زمان اسانس ان تبخیر،از اثرات دارویی و طعم و مزه ان کاسته شده و مرغوبیت خود را نیز از دست می دهد.

در ادامه

با توجه به اینکه مواد معطر گیاه در حالت پودر شده،بسیار سریع تر از پودر نشده ان تبخیر می شود پس بهتر است تا موقع مصرف پودر نکنید یا در صورت پودر کردن،در ظرف دربسته نگهداری کنید.از مضرات آن این است که روی سیستم تولید مثل اثر دارد”بنابراین زنان حامله باید از خوردن زیاد ان اجتناب کنند. در ضمن خوردن زیاد زعفران برای کلیه ها مضر است و اشتها را نیز کم می کند.ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 كيلوگرم گل زعفران بدست می آيد كه وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشك شدن به يك كيلوگرم می رسد.

زعفران 1
زعفران 1

 ارزش غذایی 

 زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا می باشد این ماده موجب كاهش چربی و كلسترول خون می گردد.
 آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پيشگيری كننده از بيماريهای قلبی و سرطان، تقويت کننده حافظه و كاهش دهنده فشار خون است.
از این گیاه در درمان بیماری آسم، بيماريهاي پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، يرقان، پيش انداختن قاعدگی، رفع نفخ شكم ، درمان معده درد و درمان کم خونی استفاده می شود.به هضم غذا کمک می کند و تقویت کننده معده می باشد و به عنوان مسکن بویژه در دردهای لثه کاربرد دارد.

 زعفران گیاه ضد افسردگی

 مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است.بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که  دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس تب سنتی به آن خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند.بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از آن در غذا و نوشیدن حداقل یك فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود.همچنین افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر می باشداین ماده در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد.

 عامل پیشگیری از کاهش دید در سالخوردگی

 بر اساس تحقیقات مرکز دانشگاهی ایتالیا این ماده در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می کند و از پیشرفت بیماریهای چشم جلوگیری می کند و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود. طلای سرخ ایران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است. مصرف آن در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند و به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشم توصیه می شود.
لطفا به این مطلب رای دهید

ارسال دیدگاه

*

code

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها